$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 How much is a bottle of Coke? It’s nine dollars fifty. How many bottles do you.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Numbers First, review the numbers going from French to English. Then try going from English to French.
Advertisements

Sixteen Squared. 256 One Squared 1 Three Cubed.
Some help for your exam!. PLACE VALUE! ONES TENS HUNDREDS.
Multiplication Facts 9 through x 5= 50 Number One.
HundredsTensOnes 111 HundredsTensOnes 152 HundredsTensOnes =143.
 Folks back in the very olden days would make marks to stand for the amounts of things.  | | | |
Numbers in English By: Miss Hortencia Tijerina
MATH DRILLS. 376 three hundred seventy-six 508 five hundred eight.
NUMBERS 0 ZERO 1 ONE11ELEVEN 2TWO12TWELVE 3 THREE13 THIRTEEN 4FOUR14FOURTEEN 5FIVE15 FIFTEEN 6SIX16 SIXTEEN 7SEVEN17 SEVENTEEN.
Maestralidia.com. How much is it? $ 5.20 $7. 90 $8. 70 $ $ $ 4.50.
P.4 English Quantity Prices A carton of apple juice.
Shopping for Food EnglishP.4 Author List b Information Collecting b Content Writing b Graphic Designing b Presentation b Tina and Cynthia.
The Cardinal Numbers Study target
The customer The shop owner U.S. money Korean money.
The 100 chart is a tool that shows numbers from 1 to 100 in order. It can help you count, add, and subtract. Patterns- There are 10 rows on the 100.
Shopping for food Chapter 8 This PowerPoint presentation is ONLY used for teaching purposes.
Numbers. 30 thirty20 twenty10 ten 1000 one thousand 29 twenty-nine19 nineteen9 nine 28 twenty-eight18 eighteen8 eight 100 one hundred 27 twenty-seven17.
How much is/are ...?.
COSAPI ENGLISH TRAINING PROGRAM Conducted by: Marco Loyola Florián Basic Group Class 6
Numbers ZERO 0 ONE 1 TWO 2 THREE 3 FOUR 4 FIVE 5.
Fun With English 4A Unit 7 It's late. DaiBU Primary school Sun Ting.
Math – Decimals and Rational Numbers 1. 2.
3- three 4- four 5- five 6- six 7- seven 8- eight 9- nine 13- thirteen 14- fourteen 15- fifteen 16- sixteen 17- seventeen 18- eighteen 19- nineteen.
Unit 6 How many?.
$5.60 five dollars and sixty cents dollars sixty cents $11.40 eleven dollars and forty cents $19.90 nineteen dollars and ninety cents $34.20 thirty-four.
7B Unit 1 Grammar B Cardinal numbers(基数词)
Telling Time.
Shopping for Food English P.4.
Place Value.
Primary Longman Elect 3A Chapter 3 Numbers
Unit 4 / Lesson 2 Shopping List. Unit 4 / Lesson 2 Shopping List.
Place Value II By Monica Yuskaitis.
1 - one 2 - two 3 - three 4 - four 5 - five 6 - six 7 - seven
Numbers
Numbers >100
Numbers Let's recap !.
Place Value II.
Numbers.
Unit 7 How much are these pants?
What time is it? or What’s the time?.
How much is a bottle of cola ?
7B Unit 1 Grammar B Cardinal numbers(基数词)
9 X Table Go for it!.
English Communication
Numbers 1 2 one two 3 4 three four.
Ronald Hui Tak Sun Secondary School
Show twenty-eight dollars
Counting Chart: Numbers 1 to 100
1 ONE 2 TWO.
Shopping for Food English P.4.
Numbers Help under 1,000.
PLACE VALUE Hundred thousands Ten thousands Thousands Hundreds
Place Value.
twenty-eight hundredths? Who has one hundred five and four tenths?
T H S E R M A U B.
Primary Longman Elect 4A Chapter 3 How much …?.
Thirty-six eighty thirty fifteen ten seventeen Forty-seven Forty-one
TIMETABLES.
Primary 5 Mathematics Whole Numbers
Numbers
Look at the clock. Thirteen One Fourteen Two Fifteen Three Sixteen
Decimals Year 4 (age 8-9) - Hundredths
How much … ?.
MATHS TIME! nine ten eleven fifteen eight
+/- Numbers Year 6 – Place value, rounding and mental methods
+/- Numbers Year 2 – Addition and subtraction of units within 100
$ = ? How much is a packet of meat ? It is eleven dollars fifty.
3,050,020 = 3,000, Write the number in words. 6,140,050 = 6,000, ,
Odd and Even Numbers.
Presentation transcript:

$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 How much is a bottle of Coke? It’s nine dollars fifty. How many bottles do you want? At the store Shopkeeper Customer I want two bottles, please. It’s nineteen dollars in total.

Activity Sheet 5 e.g.Customer: How much is an orange? Shopkeeper: It’s two dollars fifty cents. How many oranges do you want? Customer:I want ten, please. Shopkeeper:It’s twenty-five dollars in total. $2.50 Shopkeeper 2 Customer

Practice 1Customer: How much is a bottle of milk? Shopkeeper: It’s seven dollars eighty cents. How many bottles do you want? Customer:I want two, please. Shopkeeper: It’s fifteen dollars sixty cents in total. Shopkeeper Customer $7.80 Customer

2Customer: How much is a __________ meat balls? Shopkeeper: It’s nine dollars and forty cents. How many __________ do you want? Customer:I want two, please. Shopkeeper: It’s __________________________ in total. Go to Activity Sheet 5Practice $9.40 packet of packets eighteen dollars and eighty cents