With company owners Jackson, Matthew, and Jonathan MATH CORPORATION ANSWERS.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Check It Out When you receive a paycheck, you may want to have a checking account. Do you have a checking account?
Advertisements

Place Value Through Millions
Math Gumbo and RICE V. Martinez
Counting Money & Making Change By Mrs. Wade One cent Five cents Ten cents Nickel Identify coins Penny Dime.
MATH DRILLS NUMBERS INTO WORDS.
Problem Solving Block The Schluter Family was going for a picnic. They made sandwiches from items that were in their refrigerator. They did not count.
How to represent numbers using “quick hundreds” “quick tens” and “quick ones” Unit 3 Math Expressions.
Birthday Party Planning By: Kristin DeSisto and Ali Ward.
WARM-UP. GRAPHING INEQUALITIES DAY 2 GRAPHING INEQUALITIES Which circle is used with these signs (open or closed)? < < ≤ ≥
Lesson 6.4 Expressing and Interpreting Remainders Math Message: Three students share 13 sticks of gum. How many sticks of gum does each student get if.
Integers Standard:.
Fractions and Decimals
Press the pencil for instructions Press the button to play.
Farley’s Mathematical Adventures Farley Buys A Birthday Present Written By: Jenna Lowe.
Percent.
Money & Math for 2nd graders Test Items and Feedback EdTec 671
Place value to thousands
At the end of this lesson you will be able to: Understand the value of a decimal by placing it on a number line. Understand the relationship a decimal.
1.The fourth grade decided to buy gold fish for class pets. They plan to put 12 gold fish in each of their aquariums. If they have 8 aquariums, how many.
Day One. Day Two Jackson borrows $350 and pays 5.5% simple interest each year. If he pays back the money in one year, what is the total amount that he.
Lesson 3.1. ThousandsHundredsTensOnes ThousandsHundredsTensOnes.
SAT Math Practice Mrs. Charleigh – 2nd Grade. Number Sense a. Which number is: three hundred four b. Which number is : two hundred eleven.
Adapted by Mrs. Shivak $100 RoundingElapsed TimeMoney Multiplication Surprise! $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500.
By Emily Grace Little and Rachel Spencer. Anna got $10.00 from her grandma for her birthday. She wondered what she should spend her money on… She decided.
Mathematics 2 Ms. Meek Fractions Review. Fractions are part of a whole number. On a number line, if an arrow is pointing at a number located between two.
Ryan and Martin’s Fraction Adventure By Alli Smigel.
$1 Million $500,000 $250,000 $125,000 $64,000 $32,000 $16,000 $8,000 $4,000 $2,000 $1,000 $500 $300 $200 $100 Welcome.
Math Review Rounding and Money Mrs. Emmerling Grade 3 CLICK HERE TO BEGIN.
Multiplication and Division Word Problems Test Review.
Searching for Dollars By: Dara Gramling Heather Hansard Lori Webber Faron Wiseman.
Bell Ringer What is the difference between a want and a need? Fill in the table below with examples. WantsNeeds.
NEXT digit mult. Math Facts Word probs. Mult with $ Mixed review Team One Team Two Team Three Team.
Fair Shares Word Problems Second Grade Third Nine Weeks Week 2 Chrissy French.
Money, Money, Money! We can use money to buy things. Money can be used in trade. Many people keep their money in the bank. People work to make money to.
2 nd Grade 3rd 9 wks Problem of the Week. Kevin thought an ice cream cone would make him happy. He bought a cone. He ate all of it. He had nine dimes.
Decimals Mr. Walker. What is a Decimal? It is a dot after a number. Every whole number has a decimal on the end, even if it is not shown. A decimal means.
Reading and Writing Decimals
Basic Money Skills Basic Consumer Math Lesson 1 Introduction Mrs. Stack.
Who uses it?. We all use money to buy what we need to function in our world. Money Vocabulary Bills Dollars Coins Sliver Dollar Half Dollar Fifty Cent.
The Cash Quiz A Money Counting Game Brought to You by the Students in Mrs. Your Name Your Grade Class. next.
Dollars and Cents By: Mrs. Moore. Learning Target I will use a decimal and dollar sign to show money amounts.
HELP ME! Help my child with math. A look at math today.
Number Sense Quiz Review
Kayla wants to buy one CD and some DVD’s. The CD cost $6. The DVDs cost $10 each. If Kayla spends y amount of dollars, write the equation that shows how.
Corduroy Looks For Numbers All Around Town Project #4 Mrs. HoltKK-04.
Is it REASONABLE? October 13, What does it mean to be reasonable?
Basic Subtraction An Overview. Definition Subtraction’s literal meaning is removing some objects from a group The meaning of 6-3=3 is – "Three objects.
Mental Math – Powers of 10 To schwoop or not to schwoop, that is the question….
Because cents make dollars By Mrs. Michelle Francois
By: Raksha, Cassidy, and Sophie. Drawing Paper  Mrs. Monet has one hundred and two pieces of drawing paper. Mrs. Monet has nine art tables. Mrs. Monet.
Writing Checks pp SECTION. Click to edit Master text styles Second level Third level Fourth level Fifth level 2 SECTION Copyright © Glencoe/McGraw-Hill.
MATHEMATICAL REFLECTIONS 1 ADDING AND SUBTRACTING INTEGERS By Rose Eisenmenger.
Solving the Mystery Finding key words to help pick the right strategy.
Addition & Subtraction Word Problems Mrs. Seifert.
Lesson 3.5. ACT Practice Questions 1)Get out a piece of paper, and put your name on it. 2)I am going to show you 3 practice ACT math questions, and I.
Grade 3 TAKS TM Practice Session #1 Copyright © Ed2Net Learning, Inc.1.
CA 2 Review. 1. Chris has rows of circles on his poster board. Look at the picture of the circles on the poster board below. Chris uses a table to record.
MATH ON THE SUNSET BY: LILY AND KAILI BY. DRAWING PAPER Mrs. Monet has one hundred two pieces of drawing paper. Mrs. Monet has nine art tables. Mrs. Monet.
Use strategies based on place value, the properties of operations, and/or the relationship between multiplication and division. Illustrate and explain.
Estimate Solutions. Any Sandwich$4.35 Lunch Specials Small Drink Medium Drink Large Drink Salad Chips Cookie Cone (small only) $1.35 $1.50 $2.10 $2.85.
Jeopardy FractionsMeasurementTimeMoneyOperations
Hundreds, Tens and units
Counting by Fives with Nickels. 5 cents 5, 10 cents.
Four Operations.
Mathematical Relationships From Quiz 1 Trimester 2
I have 0 Jelly Beans I need Jelly Beans.
Unit 3 Math Test! Created by Educational Technology Network
Presentation transcript:

With company owners Jackson, Matthew, and Jonathan MATH CORPORATION ANSWERS

DRAWING PAPER Mrs. Monet has one hundred two pieces of drawing paper. Mrs. Monet has nine art tables. Mrs. Monet wants to put the same amount of drawing paper on each art table. How many pieces of drawing paper does Mrs. Monet need to put on each art table? Show all of your mathematical thinking.

ANSWERS 10x9=90 20x9=180 30x9=270 40x9=360 50x9= pieces of paper per table 3 pieces left over

A GIFT Lee has three dollars. Chris has three dollars. Lee and Chris want to buy their mom a gift. The gift costs five dollars and fifty cents. A gift tag costs twenty-eight cents. Lee and Chris want to pay an equal amount for the gift and tag. What do Lee and Chris each pay for the gift and tag? Show all your mathematical thinking. $5.50

ANSWERS total Answer: $2.89 Each.

GRANDFATHER’S WALLET Gianna, Zack, Ryan, and Jane are helping Grandfather do chores. Grandfather says Gianna, Zack, Ryan, and Jane can equally share the money that is in his wallet for helping with chores. Grandfather has 49 dollars in his wallet. Gianna says they can’t have an equal amount of Grand fathers money. Jane says they can have an equal amount of Grandfathers money. Who is correct? Show all of your mathematical thinking.

ANSWERS 4*9=36 4*11=44 4*12=48 1 off 4*13=52 3 off Gianna is right

SHARING JELLY BEANS There are five hundred eighty-eight jelly beans in a bowl. Hector, Michael, and Jolene decide to share the jelly beans equally. How many jelly beans do Hector, Michael, and Jolene each get? Their mother tells them that they cannot eat all the jelly beans at once. They can each eat an equal amount of jelly beans for four days. How many jelly beans do Hector, Michael and Jolene eat each day for four days? Show all your mathematical thinking.

ANSWERS 4 X Each kid gets 196 jelly beans Each kid will eat 49 jelly Beans per day

MATH CORPORATION PARTY