Use the Food Lion Sale Paper November 11th - November 17th.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
3.02Interpret the theory of supply and demand. Supply vs. Demand Supply- the amount Producers are willing and able to produce and sell. Supply- the amount.
Advertisements

Best Buys Which is the best buy / best value for money? 200 gms of honey butter for 87p 300gms of peanut butter for £ gms honey butter 87p 300gms.
5 Minute Check 1. David baked 78 cookies for a bake sale. He set aside 12 cookies to share with volunteers. The remaining cookies are bagged with 3 cookies.
2001 Retail Cut ID Click on each picture to reveal the name of the retail cut.
Conversions Part of the whole The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the.
Part of the Whole Conversions The cost is in the sauce Reva –“new” Wield the.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Lemon Lime Soda Presented by: Jessica Behnke and Christina Williams.
Unit Rate Review From Ratios to Rates.
Livestock Skillathon Retail Meat Cuts Identification #1.
ADVERTISE THIS! Our Product Name: Price: Where to buy it: How to use it and good points:
2002 Retail Cut ID Click on each picture to reveal the name of the retail cut.
Livestock Skillathon Retail Meat Cuts Identification #2.
Veterinary Science and Ag Economics.  Each person eats on average 59.7 pounds of beef per year (2010)  Compared to: ◦48.0 pounds of pork ◦Approximately.
Healthy Eating on a Budget Jessica Koiner, Nutritionist.
What’s the best price? By: Darren Simington The prices… Also for four bottles of pepsi it cost /4 For a 6 pack it cost /6 It’s.
What’s On The Menu Charles Allen Director of Product Development.
Cooking, American Style Class 2 Navigating the Supermarket International Center at Catholic Charities Community Services May 2013 Instructor: Virginia.
4/17/2013 Review of Unit Rate.
Where are the deals? Take me to your deals!
Yield Tests Sales Forecasting Order Size Adjustments to Order Sizes.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
L7 Vocab Quick Review. Sell Buy Shopping strip Store, shop Market Cake shop Liquor shop Electronic appliance store Convenience store.
A Lesson on Demand. What is Demand?  Willing and able to purchase a product at a particular price  How many of you would like a Porsche [or like vehicle]?
Retail Meat ID Test #
Unit Rates Unit 12 Lesson 3. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
Calculate the Unit price & choose the best value. Green Beans- Del Monte: 14.5 oz. for $1.75 Store brand: 14.5 oz. for $1.45 same ounces…….different price.
The Restaurant By: John Coker And Kregg Dodd. The Restaurant Sandwiches Cheeseburger $3.00 – 50% $1.50 Double cheese br. $4.00 – 50% $2.00 Bacon cheese.
TODAY WEDNESDAY, April 15 Breakfast Grits Scrambled Eggs Huevos Rancheros Tofu Rancheros Eggs Cooked to Order Potato Sticks Bacon Assorted Muffins.
Inflation A rise in the general price level of all the goods and services produced in an economy. LESSON 12 – MANSA MUSA: INFLATION THEN AND NOW FOCUS.
Funded by The Beef Checkoff Welcome. RPM – Retail Pricing Matrix.
Meat Case Trends Retail Advisory Committee Albuquerque, NM.
Original Test Question A
The Price is Right Grocery Shopping Quiz. Which item cost more? Can of Green BeansCan of Peaches.
WALLY’S SUPERMARKET YOUR INDEPENDENT FOOD CENTER 3202 GRATIOT BLVD* SALE BEGINS WED 01/13/16 THRU TUES 01/26/16 US GOVT. INSP. FRESH BONELESS.
A) and B) andC) andD. and Determine which pair of ratios does NOT form a proportion. Method 1: Check the cross products. Cross products of proportions.
What is the best price? I did my project on dog food. I did my by project on which dog food Is the best per pound. I did my project Ol'Roy dog food. The.
 As you may recall, a product is a good or service for sale in a market. For example, we buy products when we get our haircut or buy food.
Food we eat and shops we buy from!!!!!! By olivia burns.
Math Corner-Wednesday What is the difference between a standard and non-standard unit of measurement? Give an example using the worm below.
State Meats CDE 2000 Photos of Meat Cuts with key Written by Dr. Fred Rayfield and Dr. Frank Flanders Georgia Agricultural Education, Curriculum Office.
POULTRY, MEAT and SEAFOOD
SS5E3 The student will describe how consumers and businesses interact in the United States economy across time. a. Describe how competition, markets, and.
MEAL PLANNING: BUDGETING.  Plan meals ahead of time  Takes less time than multiple trips to grocery store  Think about your schedule  Plan meals based.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
A Lesson on Demand.
Enhance Your Feast With Our A La Carte Menu
Retail Advisory Committee
Iowa 4-H/FFA Meat Judging Contest
What’s Missing? The first plate shows what a healthy plate looks like
Wally’s Supermarket Call Your Grocery Order in!
A Lesson on Demand.
Wally’s Supermarket Call Your Grocery Order in!
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
Iowa 4-H/FFA Meat Judging Contest
A Lesson on Demand.
Wally’s Supermarket Our Freshest Meats Fresh Produce Everyday Grocery
Supply & Demand: Law of Demand.
A Lesson on Demand.
Using Unit Rate to Compare Prices and Find Better Buy
A Lesson on Demand.
WALLY'S SUPERMARKET $6.69 $3.99 $2.79 WESTERN STYLE RIBS $1.89 LB
WALLY'S SUPERMARKET $1.99 lb 5/$5 $2.99 2/$4 $6.69 $3.99 $2.79
SALE AD MAY 13 THRU MAY 19 MARYSVILLE 3202 GRATIOT BLVD. (810)
N.Y. STRIP STEAK SLICED FREE…. CHICKEN TENDERS /STRIPS
SALE AD MAY. 6 THRU MAY 12 MARYSVILLE 3202 GRATIOT BLVD. (810)
Hale Cook, It’s Time To Give Back!
WALLY'S SUPERMARKET $2.79LB $1.79LB $2.99LB $4.49LB
Presentation transcript:

Use the Food Lion Sale Paper November 11th - November 17th

Which is the butter buy Chuck Roast or Pork Chops? Include the Unit Price to support your decision

Using the Sale what would the price per pound for Russet Potatoes be? SHOW ALL WORK Find the Unit Price

Using the Sale what would the price per can be for Pepsi? SHOW ALL WORK Include the Unit Price to support your decision Using the Sale what would the price per can be for Coke?

Using the Sale what would the price per can be for Hanover Cut Green Beans? SHOW ALL WORK Find the Unit Price

Using the Sale what would the price per bag of Combos be? SHOW ALL WORK Find the Unit Price

Compare bottle pepsi to bottle coke products. Which is the better buy? SHOW ALL WORK Include the Unit Price to support your decision

Using the Sale what would the price per pound for Russet Potatoes be? SHOW ALL WORK Find the Unit Price

What would it cost to purchase 3lbs of Boneless New York Strip Steaks? SHOW ALL WORK

What is the price per ounce for Inland Market Atlantic Salmon Fillet? SHOW ALL WORK Find the Unit Price

What is the price per cookie for Hershey’s Brands Bakery Cookies? SHOW ALL WORK Find the Unit Price