Boxing Up (A Mathematical Essay) What is the question asking me? What information do I have? What Maths will I be using? Working out / Calculations Answers,

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Lesson Plan - APP Probability Mental and Oral Starter Pupils to revisit the never heard the word grid to check their understanding of the key words. Main.
Advertisements

Hosted by Mrs. Zettler GCF Mystery LCM Prime Factorization
© red ©
 Math Talk: “Look & Talks” “Look & Counts” Asking questions is critical in guiding student learning. Type of Questions: Beginning Intermediate Advanced.
KING “W” Introduction to King “W” Rap. To get to the facts that you should know. King “W” shows you the way to go…
What are some of the ways you that that we can categorise numbers?
Two-Step Word Problems
Lo- Develop strategies for calculating change from 20p, 50p, £1.
FRACTIONS & DECIMALS GO BACK TO ACTIVITY SLIDE
Unit B2 Day 1 This unit lasts for 3 weeks. Practice material including multiplying by doubling. We will be exploring patterns in our times tables.
‘Boxing Up’ - The Big Launch. Boxing Up (A Mathematical Essay) What is the question asking me? What information do I have? What Maths will I be using?
Practice your spelling words for the week. Look, cover, write, check. Practice your times tables. Do 20minutes of reading and mark it off on your reading.
1. Go to Assign Assist Assess Student Guide to Assignments in Conference School 2. Go to the Log in page. 3. If.
MATHEMATICS KEY STAGE ? 200? TEST B LEVELS 3-5 PAGE MARKS TOTAL BORDERLINE CHECK 17 CALCULATOR ALLOWED First Name Last Name School Mark.
Module 6 Lesson 1 Generate & Organize Data. Group Counting 0 12 Here is the start of a number line. What number is halfway between 0 and 12? 6 24 What.
Grandma Wants to Know! Mom and Dad Cindy Grandma.
1A © Educational Publishing House Ltd What colour …? Unit 5 Colourful world.
A VISIT INTO SHEILA MULBRY’S MATH CLASS Meeting G.T. Math Needs.
Book Bag Colours By Pohutukawa We wanted to know which colour is most popular for our book bags. Have a guess now…
Andrea Romano Jean-Yves Théron. LET’S MULTIPLY How to teach multiplications and divisions using different strategies.
Our learning goal is to able to collect and display data. Learning Goal Assignments: 1.Make a Table 2.Range, Mean, Median, and Mode 3.Additional Data and.
How may I help you, Justine? Justine makes jewelry. She can currently make a pair of earrings with 20 beads in 30 minutes and a necklace with 30 beads.
Scientific Method Activity:  Problem: Are the colors equally represented in a pack of milk chocolate M&Ms?  Hypothesis: I think there will be 19 M&Ms.
RatioRatio Is all about sharing and being fair. RatioRatio Ratio is used to share things out when we are being fair. It is also used when one thing has.
Let’s Practice our standards from Benchmark 2 Objective: I can use various strategies in math to problem solve.
L.O. To be able to interpret pie charts Think Pair Share.
Lesson 4.  Add and subtract multiples of 10 and some ones within 100.  Solve one- and two-step word problems within 100 using strategies based on place.
Monkey, Monkey In the Tree. Monkey, monkey in the tree Throw the yellow coconut down to me!
Making Sense of Fractions Juli K. Dixon, Ph.D. University of Central Florida.
Math Essentials Ms. Palevsky April 21, step equations with addition Initial Equation (Equation 1) First pair of operations; the operations that.
Creating lessons based on challenging mathematical tasks for yourself (4 - 8) Peter Sullivan NZ Create your own (4-8)
KING “W” 2. To get to the facts that you should know. King “W” shows the way to go…
What is Assessment in Maths? Finding out what your child knows understands can do.
Welcome to Year 3/4 Mathematics Update Monday 23 rd November 2015.
MODULE 4 Lesson 4. Objective Add and subtract multiples of 10 and some ones within 100. Solve one- and two-step word problems within 100 using strategies.
Securing number facts, relationships and calculating.
Securing number facts Year 5. Over the next two weeks we will be rehearsing multiplication facts to 10 × 10 and the related division facts. We will use.
Year 4 Times Tables 2014 Curriculum Count in multiples of 6, 7, 9, 25 and 1,000 Recall multiplication and division facts for multiplication tables up.
6-1C, 6-1D, and 6-2A Writing Expressions and Properties.
Growth Mindset for KS3 Cindy Hunt, Subject Leader of Mathematics, Davison CE High School for Girls Maria Stewart, Head of Mathematics and Science, St.
Objective: Today we will be using bar models to create maths sentences.
AMSTI – IMP Patterns Book
Watch Pete the Cat here:
Combinations 11-6 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
Upcoming Class Supply List
Unit B2 Day 5 This unit lasts for 3 weeks.
Unit B2 Day 3 This unit lasts for 3 weeks.
Unit A2 Day 1 This unit lasts for 2 weeks
Butterfly Maths Each caterpillar must be coloured the correct pattern for it to turn into a butterfly. Work out each problem to know how to colour each.
7 x 6 = (7 x 2) + (7 x 4) = (7 x 1) + (7 x 5) = (3 x 6) + (4 x 6)
LO To assess my understanding of Probability
Muffins normally come in packets of 4 If I had muffins how many packets could I make?
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Buying in bulk: The ‘Open later’ store.
Election #1 Popular Vote Electoral Vote State Red Yellow
Year 5 Autumn Multiplication and division
Unit 6 New school uniforms
To Assess my Understanding of Calculations. 3-Dec-18
Year 6 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
Align The Stars Continue.
Year 4 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
Data- PowerPoint months
Year 4 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
Year 2 (National Numeracy Strategy) (Based on DFEE Sample Lessons)
The Monty Hall Game PLAY Teacher’s Notes.
LEARNING STRATEGIES: TRUE COLOURS The True Colours Test.
LEARNING STRATEGIES: TRUE COLOURS The True Colours Test.
Multiplication and division Multiples, factors and word problems
On your whiteboards: How many ‘maths sentences’ can you write down from this diagram?
Presentation transcript:

Boxing Up (A Mathematical Essay) What is the question asking me? What information do I have? What Maths will I be using? Working out / Calculations Answers, checking and presentation. Introduction Main Story Conclusion Maths StoryEnglish Story

A tin of cat food costs 40p. A shop has a special offer on the cat food. Buy 2 get 1 free. Julie wants 12 tins of cat food work out how much she pays. Green Box - What is the question asking me? What information do I have? How much do 12 tins of cat food cost? The cost for one tin is 40p When you buy 2 you get one free.

A tin of cat food costs 40p. A shop has a special offer on the cat food. Buy 2 get 1 free. Julie wants 12 tins of cat food work out how much she pays. Blue Box - What maths will I be using? Addition Multiplication Division Doubling

A tin of cat food costs 40p. A shop has a special offer on the cat food. Buy 2 get 1 free. Julie wants 12 tins of cat food work out how much she pays. Red / Pink Box – Working out / calculations 2 tins of cat food cost 40p + 40p = 80p and then you get a third one free. So 6 tins of cat food cost 160p or £ tins of cat food cost 320p or £3.20

A tin of cat food costs 40p. A shop has a special offer on the cat food. Buy 2 get 1 free. Julie wants 12 tins of cat food work out how much she pays. Yellow / Orange Box Answers / checking and presentation 3 tins of cat food cost 80p 80 x 4 = 320p £3.20

The answers are here

Boxing Up is a Strategy for working out (for writing) Strategy for discussing (asking each other questions) Strategy for thinking (asking yourself questions)

In your boxes you have 3 question packs Green – Simpler questions. Pink – Slightly harder Gold more challenging.

Your Task – Work in Pairs Choose a question. Cut it out. Stick it on your A4 paper. Answer it using boxing up. Each pair should aim to complete two questions so that you all have an example to stick in your Maths books. You may end up doing the same question twice when it is your turn to train someone else.

You can tell them what each box is for but you should ask them what goes inside. Try not to give any answers, try to get the answers from them through questioning. Be supportive / positive. Rules for Explaining

Post-its mean prizes 1 post it note = P1 At least 3 post it notes = a packet of Haribo The person on the table with the most post it notes wins a chocolate bar.

How much do 12 tins of cat food cost? The cost for one tin is 40p When you buy 2 you get one free. Addition Multiplication Division Doubling Green Box - What is the question asking me? What information do I have? Blue Box - What maths will I be using? Red / Pink Box Working out / calculations? 2 tins of cat food cost 40p + 40p = 80p and then you get a third one free. So 6 tins of cat food cost 160p or £ tins of cat food cost 320p or £3.20 Yellow / Orange Box Answers / Checking / Presentation 3 tins of cat food cost 80p 80 x 4 = 320p £3.20 A tin of cat food costs 40p. A shop has a special offer on the cat food. Buy 2 get 1 free. Julie wants 12 tins of cat food work out how much she pays.