Proportions Percent GCF/LCM Unit Rate and Ratios Decimals/Di vision 50 40 30 20 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50 10 20 30 40 50.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Review Questions OA.2 and OA.3.
Advertisements

Day 8 Problem Solving. Chocolates at the candy store cost $6.00 per dozen. How much does one candy cost? Round your answer to the nearest cent. Solution:
MEASUREMENT 3.3. Measure each line segment. Should you use inches, or feet, or yards? Maybe you want to use centimeters, or meters. Think about which.
Your teacher is giving you a test worth 100 points containing 40 questions. There are two-point and four-point questions on the test. How many of each.
TCAP REVIEW Equations/Expressions Word Problems. Equations/Expressions Camera World rents video cameras by the day. The store charges $6.00 per day and.
Mid-term Exam Review 6th Grade Math Units 1-7.
SOLVING FUTURE PROBLEMS Today we need your help to solve some future problems 1. Read the statements carefully. Fill the ratios in reduced form: Lucia.
Fractions, Decimals, and Percents
Year 6 Christmas Word Problems 2006/HB/Quinzone 1 Santa’s reindeers travelled at an average speed of 52 kph for 3¼ hours. What distance did they cover.
GCF and LCM in Word Problems!
$100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300.
1 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt 10 pt 15 pt 20 pt 25 pt 5 pt ExpressionsEquationsRatiosUnit.
Unit 3 Assessment Review Multiplying and Dividing Decimals.
5 th Six Weeks Benchmark Review Test SOLs 6.6b, 6.7, 6.8, 6.9, and 6.10.
Math Jeopardy Modeling 101Always Follow Orders Show Me the Money Always Use a Reference Two Step or To Trick
1 Math DBA 2 Review Hosted by Mrs. Bryan © Don Link, Indian Creek School, 2004 Jeopardy.
Jeopardy $100 Dividing Fractions Decimal Operations GCF/LCM and Order of Operations Positive and Negative Numbers Graphing $200 $300 $400 $500 $400 $300.
Maths that’s mental!. 12 passengers are on a bus. 5 more get on. How many are there now? How many are there if 8 get off? How many if 5 get on at the.
MultiplyDivide Word Problems Equivalent.
Bell Ringer MONDAY 1)2.39 – ) 1/3 + 2/3. Bell Ringer MONDAY $ /3 = 1 1)2.39 – ) 1/3 + 2/3.
Singapore Math Let’s Study Fractions!.
10-7 Combinations Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Ratios and Proportions
 Today I will explore the Unit 2 standards and learning targets by setting up my Math Survival Guide (MSG) because it is important to be organized in.
GCF and LCM Problem Solving
Rational Numbers & Equations
Grade 2 Module 3 Lesson 2 Application Problem Problem
Problem Solving with Decimals 10 Challenges. (WHITE) John went to Lowes and purchased one orange juice and one apple juice for a total of $5.64. He has.
1) A rancher has pounds of feed. He wants to feed his livestock equal amounts of feed every day for 24 days. How many pounds of feed will the rancher.
Warm Up Write the following amounts of money Write the following amounts of money Two dollars and thirty five cents Two dollars and thirty five cents $3.25.
Learning Objective : Use and interpret formulas to answer questions about quantities and their relationship Interpret mean to find our the meaning.
P ROPORTION T RASHKETBALL 7 th Grade Math Team. T RAPEZOID ABCD IS SIMILAR TO TRAPEZOID RSTU. What equation can be used to find the length of side ST?
When you get a question right, click a shell to reveal your score.
Math Minutes, September /9 – 4/5 2. Carrie ran around the school’s track 1 ½ times. She started to walk ¼ of the distance and then began to run.
Bits and Pieces 3 Unit Test Review. Four stores are having a sale on DVDs. Which store is offering the best deal? 1.Store 1: $3 off the regular price.
STAAR Review Obj 6 Obj 1 Obj 5Obj 3 and 4 Obj Test Review.
Note: Many problems in this packet will be completed together in class during review time. Students are not expected to complete every single problem in.
Study Guide Unit 4 Test “equations and inequalities”
Word Problems September 3, 2014
GCF and LCM Problem Solving How can you tell if a word problem requires you to use Greatest Common Factor or Least Common Multiple to solve?
2nd Nine Weeks Practice Problems. Question 1 Simplify:
How do you find the percent of a quantity? For example: According to a survey 10% of people report that mint is their favorite flavor of ice cream. If.
Lesson 9 Solving Problems Using Ratios, Rates, Proportions, and Percents.
Homework Check 1. As a team, check homework answers. 2.Make changes to homework as needed and LEARN how to find the correct answer by TALKING to your TEAM!
Examples: 1)If 3 tickets to a concert cost $45, how much would it cost for 10 people to go to the concert? 2)A certain car drove 210 miles on 5 gallons.
3-11 Dividing Fractions and Mixed Numbers Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes.
Understanding how math applies to real life
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Proportions Bingo ©2006 Region 4 ESC Accelerated Curriculum for Mathematics Grade7 TAKS.
Fraction Practice Mrs. Puffpaff Mrs. Yates. Bill buys pounds of meat for hamburgers. Each hamburger takes pound of meat. If Bill uses all of the meat,
CAN THE WINNERS LOSE?! Module 7 Review. 1. Express the ratio as a fraction in simplest form 18 pounds to 22 pounds.
Add (+), subtract (-), multiply (x) or divide mixed numbers.
Welcome! The Topic For Today Is…CBA 3 Review CBA 3 Review 1: Proportions2: Ratios 3: Adding and Subtracting Decimals 4: Conversions
CICS-Longwood Word Problems Review, Day 1. per Mike eats 2 pieces of candy per day. How many pieces of candy does he eat in 4 weeks? A) 8 B) 12 C) 56.
Grade 8 Math Word Problem Practice Farris PreAlgebra 2016.
Music Map Mixed Operation REVIEW. Staci is 71 inches tall. Her father is inches tall. How much taller is Staci than her father? A B
 Ratios Mathematical Relationships. IS IT COLD IN HERE?
Copyright © Ed2Net Learning, Inc.1 Dividing by 2 Grade 3.
Sub title Probability & Statistics Numbers and Operations Measurement Geometry & Spatial.
Ratios SWBAT compare two related quantities and represent them as ratios.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Multiplying and Dividing Fraction Word Problems By Ms. Bergman
WHO KNOWS EXPONENTS EXPRESSIONS FRACTIONS or PERCENTS WORD PROBLEMS Final Jeopardy Final Jeopardy
The game of never ending madness!
Fraction Division Word Problems
Unit 2: Buying Food.
Proportions Determine if the ratios can form a proportion. ,
There are 3 teachers and 25 students.
Algebra 1B Chapter 3 Notes.
Presentation transcript:

Proportions Percent GCF/LCM Unit Rate and Ratios Decimals/Di vision

10 Points At the outdoor stadium, 15 Summer concerts were completely sold out. A total of 9,375 people attended the concerts. Now many people, on average, attended each concert?

Answer: 625 People

20 Points Jerry has 25 weeks left to save $2,320 for a trip. If he saves an equal amount each week, how much money does he save each week to meet his goal?

Answer: $92.80

30 Points Allen bought a box of envelopes and a pack of paper for $4.50. He paid with a $10 bill. How much change should he receive?

Answer: $5.50

40 Points From a bolt of cloth measuring yards. Tina cut out a 6.8-yard piece and an yard piece. How much material is left on the bolt?

Answer: 7.51 yard left on the bolt of material

50 Points A deli charges $3.45 for a pound of turkey. If Tim wants to purchase 2.4 pounds, how much will it cost?

Answer: $8.28

10 Points Find the Unit Rate for the following: 20 eggs to 5 chickens

Answer: 4 eggs to 1 chicken

20 Points You have 10 apples, 5 bananas, and 15 oranges. What is the ratio of bananas to oranges in simplest form?

Answer: 1 banana to 3 oranges 1 banana : 3 oranges 1 banana / 3 oranges

30 Points Find the Unit Rate for the following:$13 for 4 DVDs

Answer: $3.25 for 1 DVD

40 Points You have 10 apples, 5 bananas, and 15 oranges. What is the ratio of apples and oranges to bananas in simplest form?

Answer: 5 apples and oranges to 1 banana 5 apples and oranges : 1 banana 5 apples and oranges / 1 banana

50 Points Which is the better buy? 12 eggs for $3 Or 30 eggs for $9

Answer: 12 eggs for $3 = $0.25 for 1 egg 30 eggs for $9 = $0.30 for 1 egg So 12 eggs for $3 is the better buy

10 Points Mrs. Davis is sewing vests. She has 16 green buttons and 24 yellow buttons. Each vest will have the same number of yellow buttons and the same number of green buttons. What is the greatest number of vest Mrs. Davis can make using all of the buttons?

Answer: 8 vests

20 Points A baker has 27 wheat bagels and 36 plain bagels that will be divided into boxes. Each box must have the same number of wheat bagels and the same number of plain bagels. What is the greatest number of boxes the baker can make using all of the bagels?

Answer: 9 boxes

30 Points At a restaurant, after every 12 th visit you receive a free drink. After every 15 th visit you receive a free dessert. At which visit will you first receive a free drink and a free dessert?

Answer: Visit 60

40 Points Starting today (day 1) Lee will walk his dog Fido every 3 rd day and his dog Fifi every 5 th day. On which day will Lee first walk both dogs together? What will be the third time Lee walks both dogs together?

Answer: 15 th day, 45 th day

50 Points Ms. Madison directs two choruses. One chorus has 28 students. The other chorus has 36 students. For the rehearsals, she wants to divide each chorus into the largest possible equal groups, with no students left over. How many students will be in each group?

Answer: 4 Students in each group

10 Points Carey brought chocolate and vanilla cupcakes to school for her birthday. 16 students decided to take a cupcake, and 8 of them picked vanilla. What percentage of the students picked a vanilla cupcake?

Answer: 50%

20 Points Felix's Tea Shop has caffeinated tea and decaffeinated tea. During the lunchtime rush, the tea shop served 70 teas in all, 30% of which were caffeinated. How many caffeinated teas did the tea shop serve?

Answer: 21 Caffeinated Teas were served

30 Points Jenna's Diner sold 80 milkshakes last week. 32 of the milkshakes had whipped cream on top. What percentage of the milkshakes had whipped cream?

Answer: 40% had whipped cream on top

40 Points During second period, Lauren completed a grammar worksheet. Of the 76 questions, Lauren got 25% right. How many questions did Lauren get right?

Answer: 19 questions were correct

50 Points 66 out of the 88 teachers in a school staff meeting were first-year teachers. What percentage of the teachers in the meeting were first-year teachers?

Answer: 75% of the staff are new teachers

10 Points Robby jarred 10 liters of jam after 2 days. How much jam did Robby jar if he spent 9 days making jam?

Answer: 45 Liters of Jam

20 Points Rosa took a total of 20 quizzes over the course of 4 weeks. After attending 9 weeks of school this quarter, how many quizzes will Rosa have taken in total?

Answer: 45 Quizzes

30 Points Johnny learned to sing a total of 8 pieces over the course of 4 weeks of voice lessons. After 7 weeks of voice lessons, how many pieces will Johnny be able to sing, in total?

Answer: He will be able to sing 14 pieces

40 Points The ratio of boys to girls at a rock concert was about 7 to 6. If there were 1092 boys at the rock concert, how many girls were there?

Answer: 936 Girls

50 Points Ted likes to run long distances. He can run 20 km in 95 minutes. He wants to know how many kilometers, he will go if he runs at the same pace for 285 minutes.

Answer: 60 Kilometers