Multiplying and Dividing Equations. = 8 A. 0.8 B. 1.25 C. 80 D. 800.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Objective - To represent functions using models, tables, graphs, and equations. Function - A rule that describes a dependent relationship between two quantities.
Advertisements

Consumer Math Mastery Test A
Copyright © 2010 Pearson Education, Inc. All rights reserved. 3.4 – Slide 1.
SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES
Ratios Rates and Unit Rate
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
ADVERTISE THIS! Our Product Name: Price: Where to buy it: How to use it and good points:
The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.
To make cranberry jam you need 12 cups of sugar for every 16 cups of cranberries. Find the amount of sugar needed for 4 cups of cranberries. 3 cups.
To make cranberry jam you need 12 cups of sugar for every 16 cups of cranberries. Find the amount of sugar needed for 4 cups of cranberries.
UNIT II.1 Unit Conversions. II.1 UNIT CONVERSIONS You MUST learn and use the unit conversion method (not your own method!) A CONVERSION FACTOR: is a fractional.
Math – Dividing Whole Numbers; Solving Equations 1.
Page 129 #24-57 ANSWERS.
Pre-Algebra 3.6 Solving Equations with Rational Numbers.
10/30/14 Warm up Adding Tax to Cost How much change will you get when buying a sweater for $29.95 plus 8.5% sales tax and paying with forty dollars?
Objective - To solve word problems involving linear situations.
Unit 3 Assessment Review Multiplying and Dividing Decimals.
Warm-up: 1.Solve: 3x – 4 – 5x < 10 2.Simplify: A) -3 (x – 5) B)2 (3x – 4) 18 December 15, 2010 HW: pg. 295 #21-30 Objective: SWBAT use unit rates to solve.
You are buying candy for a class party. The local supermarket is selling two bags of chocolate bars for $6. You want to buy five bags for the party. How.
Practice Multiplying Decimals by a 2-Digit Number.
Solve the equation -3v = -21 Multiply or Divide? 1.
Unit Rates Lesson 6.2.
Objective - To represent functions using models, tables, graphs, and equations. Function - A rule that describes a dependent relationship between two quantities.
Use the sign shown. A gas station charges $.10 less per gallon of gasoline if a customer also gets a car wash. What are the possible amounts (in gallons)
Bell Work Kara is planning to drive from New York to San Francisco in her car. Kara started to fill out the table below showing how far in miles she can.
Functions. What is a function? A function consists of: A function consists of: A set called the domain containing numbers called inputs, and a set called.
The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.
Basic Operations & Applications Unit. Solving Arithmetic Problems Involving Percent Types of percent problems -What (number) is m% of n? -m is what percent.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Dividing decimals Multiply & Divide.
Review on Decimals, Coordinate plane, Integers. Question # 1.
AF4.0 Students solve simple linear equations and inequalities over the rational numbers. California Standards.
Rate Problems. Unit Rates A rate compares two quantities with different units. A unit rate is a rate in which the second number is miles in 8 hours.
WRITING EXPRESSIONS. 1. Evaluate 2[54 ( )]. 2. Evaluate when x = 3. 5x5x x + 2.
Unit Rates and Unit Cost SWBAT write rates; write unit rates; use unit cost to determine the better or best buy; compare rates.
A ratio that compares two quantities measured in different units. Suppose you read 233 words in two minutes. Your reading rate is.
{ Decimal Rules 7 th Grade.  Today we are going to work with decimals. In your journal (notes) write anything you know about working with decimals! I.
Math-8 NOTES DATE: ______/_______/_______ What: function tables Why: To identify the “function rule” from a table, and explore the independent v. dependent.
Functional Question Foundation (Number 2) For the week beginning ….
Course Solving Equations with Rational Numbers A1.c How do I Solve Equations In One Variable, Including Equations Involving Absolute Values? Course.
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
Chapter 3.1 Data Description. Steps for finding the mean of grouped data 1. Make a table with class boundaries, frequency, midpoint and frequency multiplied.
Math on the Mind Solve each inequality. Graph the solutions. 1.p – 7 –52.w – 3 < –9 3.x + 6 > h > > p 2 > w < –6 x > –2 < 4 h, or h 4 >
Check it out! 1.5.1: Rearranging Formulas 1. Read the scenario below. Write an equation and use it to answer the questions that follow. In January 2011,
Ratios Part III Working with Rates and Unit Rates.
Change Expressed as a Percent
Learning Target: I can find the unit rate and the constant of proportionality from a graph, table, and equation. Homework: Complete notes on p.11 for the.
Pre-Algebra 3-6 Solving Equations with Rational Numbers 3-6 Solving Equations with Rational Numbers Pre-Algebra Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem.
5 minutes Warm-Up Solve. 2) 1).
PowerPoint Tutorial. Overview… In this tutorial you will learn about ratios and proportions. The main goals are… for you to really understand what the.
Solving 2 step equations. Two step equations have addition or subtraction and multiply or divide 3x + 1 = 10 3x + 1 = 10 4y + 2 = 10 4y + 2 = 10 2b +
Solving by Adding, Subtracting, Multiplying and Dividing.
Multimedia Grant Presentation Susan Weimer, Jan Kurtz and Jenny Loach May 2000 BEGIN.
Objectives The student will be able to: 1. To determine if a relation is a function. 2. To find the value of a function.
1. Simplify each side SOLVING EQUATIONS WITH VARIABLES ON BOTH SIDES 2. Get rid of variable on right side 3. Solve two step equation Get rid of parentheses,
Bellwork – Final Exam Review #1. Final Exam Study Guide On a separate sheet of paper: Go through your list of topics and find definitions and examples.
HOW TO GRAPH PIECEWISE FUNCTIONS 1)Graph both equations. 2)Place a dotted line at the x value of the breaking point. 3)For each graphed equation, erase.
You have 10 seconds to name…
Unit 4 Review Please label your paper “Unit 4 Review” and show all of your work.
I. Evaluating Piecewise Functions
Solving equations by multiplying or dividing. 8X = X = -16.
Proportions How to Write and Solve Them. PROBLEM: I saw at Office Depot that pencils were priced at a dozen for $1.50 How much is it for one pencil? How.
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
Translate the sentence into an equation
Function - A rule that describes a dependent
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
Review For Unit 1- Quiz #3 Interpreting Expressions
Question 19.
2.1 Solving Two-Step Equations
5 minutes Warm-Up Solve. 2) 1).
Presentation transcript:

Multiplying and Dividing Equations

= 8 A. 0.8 B C. 80 D. 800

= -4.7 A B. 7.9 C. 1.5 D

-75 = 3x A. -25 B. 225 C. 72 D. 25

= 25 A B. 150 C D. 125

9y = 54 A. 6 B. 486 C. 45 D. 7

= 108 A B. 270 C D. 2700

n ÷ (-2) = 16 A. -32 B. 8 C. 14 D. 32

= 108 A. 117 B. 972 C D. 12

7w = 49 A. 42 B. 343 C. 7 D. 8

-30 = b ÷ 4 A B. 120 C. 7.5 D. -120

60 = 12p A. 72 B. 2 C. 720 D. 5

The fruit stand charges $0.50 each for oranges. Hao paid $4.00 for a large bag of oranges. How many did he buy? A. 125 oranges B. 2 oranges C. 16 oranges D. 8 oranges

Jenny can type 80 words per minute. It took her 20 minutes to type a report. How many words was the report? A words B words C. 160 words D. 4 words

Regular unleaded gas is priced at $1.10 per gallon. If it cost $16.50 to fill your gas tank, how many gallons did you buy? A. 12 gallons B. 10 gallons C. 16 gallons D. 15 gallons