Equals the difference between cost and retail price Retail Price = Cost + Markup Example: Cost = $18 Markup = $7 Retail Price =??? = $25 Markup = Retail Price – Cost Example: Retail Price = $199 Cost = $85 Markup = ??? = $114
The markup percentage is based upon cost MUC% = $ Markup/Cost Example: Cost = $6 Markup = $4 Markup on Cost = $4/$6 or 67% Sample Problem Cost = $45 Markup = $23 MUC% = ??? = $23/$45 or 51% Complete practice 2 problems on p. 486
The markup percentage is based upon the retail price MUR% = $ Markup/Retail Price Example: Markup = $12 Retail Price = $28 MUR% = $12/$28 or 43% Sample Problem Cost = $33.50Markup = $26.75 MUR% = ??? = $26.75/$60.25 or 44.4%
Typical Markup Percentages based on Cost Small Appliances30% Large Appliances15-20% Automobiles5-10% Automobile Accessories15-25% Clothing100%
Uses product cost and markup on cost percentage to calculate the retail price Two Step Formula: Step 1: Cost. MUC% = Markup $ Step 2: Cost + Markup $ = Retail Price Example: Cost = $45 MUC%= 35% Markup = or $15.75 Retail Price = $45 + $15.75 or $60.75
One Step Formula: Cost. (1 + MUC%) Example: Cost = $45 MUC%= 35% Retail Price = $45. (1 +.35) = $ = $60.75 Practice Problem: Cost = $12.50 MUC% = 25% Retail Price = ??? = $ or $15.63
Uses product cost and markup on retail percentage to calculate the retail price Often referred to as a “retail box” Formula: $ Cost (1 – MUR%) Example: Cost = $8 MUR% = 40% Retail Price = $8 / (1-.4) = $8 /.6 = $13.34 Complete Practice 4 problems on p. 489 Retail Price =
A reduction in the retail price by a %; can be a discount or a sale 2 Step Formula: Step 1: Retail Price. Markdown % = Markdown $ Step 2: Sale Price = Retail Price – Markdown $ Example: Retail Price = $55 Markdown % = 20% Markdown $ = $55..2 or $11 Sale Price = $55 - $11 or $44
The difference between an item’s final price and the cost. Step 1: Calculate Sale Price Example: Retail Price = $48 Sale % = 15% Sale Price = $48 – (48..15) or $40.80 Step 2: Calculate Maintained Markup Cost = $21 MM$ = Sale Price – Cost = $ $21 or $19.80 Step 3: Calculate Maintained Markup % MM% = MM$/Sale Price = $19.80 / $40.80 or 48.5% Complete Practice 6 problem on p. 491
A discount is a reduction in the price of goods and services. Types include: Employee – given as an incentive to employees and to encourage employees to buy products Cash – given to buyers to encourage timely payment of bills. Example: 2/10, net 30 Trade – discounts given to wholesalers Quantity – price will vary based upon the quantity purchased. Example: 1-24 = $.95, = $.90, = $.85, 100+ = $.80 Seasonal – given to encourage customers to purchase merchandise out-of-season
Cash Discounts Invoice Amount = $1,250Invoice Date = 4/2/-- Terms = 3/10, net 45 Check Date = 4/9/-- Check amount = ??? = $1,250. (1 – 3%) = $1, or $1, Trade or Employee Discounts Retail Price = $129.95Discount = 15% Discount $ = $ or $19.49 Final Price = $ $19.49 or $ Alternate Method: $ (1- 15%) or $
Quantity Discounts Quantity: Price:$1.49$1.42$1.35 Price for 87 units??? Price = 87. $1.42 or $ Complete Practice 8 problems on p. 495
“Pricing Math” workbook assignment “Building Workplace Skills” questions #1-7 on p. 498.
The breakeven point is equal to the number of units that must be sold in order to cover all fixed or operational expenses. It is the number of units that must be sold before any profit is made by a business. Once the breakeven point has been reached, however, the profit per unit is equal to the price minus the variable cost per unit. Example: Hot Dog Stand
1. Calculate Total Fixed or Operational costs 2. Calculate Total Variable costs (cost of materials or inventory) 3. Calculate Variable Cost per Unit Must calculate # of units sold first 4. Calculate Variable Cost Margin (profit per unit) 5. BEP = Total Fixed Costs/Variable Cost Margin 6. BEP$ = BEP. Selling Price
Slope Intercept Formula: Y = MX + B Pricing Formulas: Cost = (Cost per unit. Units) + Operating Expenses Revenue = Selling Price. Units Break-even occurs when Cost = Revenue (Cost per unit. Units) + Operating Expenses = Selling Price. Units
LPHS Coffee Shop Equipment Costs: Microwave = $79 Coffee Brewer = $89 Blender = $119 Materials Cost per Unit: Coffee = $.45 Blended drinks = $. 75 Breakfast Sandwiches = $1.24 Prices:Coffee = $1 Blended Drinks = $2.50 Breakfast Sandwiches = $3
UNITS Coffee: ($ ) + $89 $ Blended Drinks: ($ ) + $119 $ Breakfast Sandwiches: ($ ) + $79 $ Coffee: $1. 30 $30 Blended Drinks: $ $75 Breakfast Sandwiches: $3. 30 $90
Break-even in Units: Units = U Coffee:.45U + 89 = 1. U 89 =.55U or 162= U Blended Drinks:.75U = 2.5U 119 = 1.75U 68 = U Breakfast Sandwiches: 1.24U + 79 = 3U 79 = 1.76U 44.8 or 45 = U
UNITS Coffee: ($ ) + $89 $179 Blended Drinks: ($ ) + $119 $269 Breakfast Sandwiches: ($ ) + $79 $327 Coffee: $ $200 Profit = 200 – 179 or $21 Blended Drinks: $ $500 Profit = 500 – 269 or $231 Breakfast Sandwiches: $ $600 Profit = 600 – 327 or $273