Dividing Decimals By Decimals
Essential Question: (1) How do I divide decimals by other decimals? (2) How do I identify key operation words? Common Core Objective/Student Friendly Terms: (6.NS.3) Students will be able to divide decimals of all, like and unlike, place values by whole numbers with at least 90% accuracy. Dividing Decimals by Decimals
The McCoy family drove 48.7 miles to the nearest amusement park. It took them 1.2 hours to get there. How fast did they drive? Round to the nearest mile per hour. 41 mph Dividing Decimals by Decimals
Rules for Dividing Decimals Write Problem Using Long Division Move Decimal In Divisor Over Move Decimal In Dividend Same Amount Place Decimal In Quotient Complete Division/Check Answer Dividing Decimals by Decimals
Description of Division Rules (1) Write the problem using a division box; (2) In order to divide the divisor must be a whole # (# outside the box) → if it s not, you must move the decimal over as many places as needed, and then move the decimal for the dividend (# number inside the box) over the same number of decimal places; (3) Place the decimal in the quotient; (4) Complete all division. (5) Complete Long Division/Check Answer Dividing Decimals by Decimals
Example 1: Dividing Decimals ▪ Find divided by 2.2
Dividing Decimals by Decimals Example 1: Dividing Decimals ▪ Find divided by 2.2 1) Rewrite the problem
Dividing Decimals by Decimals Example 1: Dividing Decimals ▪ Find divided by 2.2 1) Rewrite the problem ) Which is:
Dividing Decimals by Decimals Example 1: Dividing Decimals ▪ Find divided by 2.2 1) Rewrite the problem ) Which is: ) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 1: Dividing Decimals ▪ Find divided by 2.2 1) Rewrite the problem ) Which is: ) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 1: Dividing Decimals ▪ Find divided by 2.2 1) Rewrite the problem ) Which is: ) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 1: Dividing Decimals ▪ Find divided by 2.2 1) Rewrite the problem ) Which is: ) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 1: Dividing Decimals ▪ Find divided by 2.2 1) Rewrite the problem ) Which is: ) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 1: Dividing Decimals ▪ Find divided by 2.2 1) Rewrite the problem ) Which is: ) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 2: Dividing Decimals ▪ Find 3.6 divided by ) Rewrite the problem.183.6
Dividing Decimals by Decimals Example 2: Dividing Decimals ▪ Find 3.6 divided by ) Rewrite the problem
Dividing Decimals by Decimals Example 2: Dividing Decimals ▪ Find 3.6 divided by ) Rewrite the problem 2) Which is:
Dividing Decimals by Decimals Example 2: Dividing Decimals ▪ Find 3.6 divided by ) Rewrite the problem 2) Which is: 3) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 2: Dividing Decimals ▪ Find 3.6 divided by ) Rewrite the problem 2) Which is: 3) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 2: Dividing Decimals ▪ Find 3.6 divided by ) Rewrite the problem 2) Which is: 3) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 2: Dividing Decimals ▪ Find 3.6 divided by ) Rewrite the problem 2) Which is: 3) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 2: Dividing Decimals ▪ Find 3.6 divided by ) Rewrite the problem 2) Which is: 3) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 2: Dividing Decimals ▪ Find 3.6 divided by ) Rewrite the problem 2) Which is: 3) Divide:
Dividing Decimals by Decimals Example 2: Dividing Decimals ▪ Find 3.6 divided by ) Rewrite the problem 2) Which is: 3) Divide:
Example 3: Shopping Mr. Williams went to Office Depot to buy some pencils. He ended up buying 7 packages of pencils totaling $22.19, including tax. If each package of pencils costs the same amount, what was the price of each package in dollars? Mr. Williams went to Office Depot to buy some pencils. He ended up buying 7 packages of pencils totaling $22.19, including tax. If each package of pencils costs the same amount, what was the price of each package in dollars? $22.19 ÷ 7 = $3.17 per package Dividing Decimals by Decimals
Example 4: Cooking Bob has cups of cupcake batter. If each cupcake uses 0.75 cups of batter, how many cupcakes can Bob make? Bob has cups of cupcake batter. If each cupcake uses 0.75 cups of batter, how many cupcakes can Bob make? ÷.75 = 19 cupcakes Dividing Decimals by Decimals
Independent Practice: Find the quotient for each pair of numbers: ÷ ÷ ÷ ) 3) 2) ÷ ) Dividing Decimals by Decimals
Independent Practice: Answers: ) 3) 2) 8.14) Dividing Decimals by Decimals
HOMEWORK