Tactic 11: Be Careful About Units. PAY ATTENTION!!! Often questions will be asked using one set of units, but answers must be given using a different.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Ratios and Proportional Relationships Test Review
Advertisements

Using the Conversion Factor
Unit Conversions Lesson After completing this lesson, you will be able to say: I can determine the appropriate conversion factor when converting.
EXAMPLE 5 Use unit analysis with operations a. You work 4 hours and earn $36. What is your earning rate? SOLUTION 36 dollars 4 hours = 9 dollars per hour.
EOC Practice #24 SPI
Math Skills – Week 7. Class project due next week Sample final exams available on website Reducing fractions, rates, and ratios $500 huh? 17/30 hmmmmmmm.
2.6 Ratios, Rates, and Conversions
Unit Rates & Conversions How to set up & solve conversions using the unit rate.
Chapter 2 Approaches to Problem Solving
Chapter 2 Approaches to Problem Solving
Direct Variation Chapter 5.2.
Imagine This! You’re driving along a highway in Mexico when you notice this sign What should your speed be in miles per hour?
A rate is a ratio of two quantities with different units, such as Rates are usually written as unit rates. A unit rate is a rate with a second.
Metric and Non-Metric Conversion Problems.
International system of unit. International system of units.
Lesson 1.06 Unit Conversion.
Math: Lesson #1 Conversions & Pythagorean Theorem.
© A Very Good Teacher th Grade TAKS Review 2008 Objective 2 Day 1.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
Unit Conversions.
Conversions are important for administering medications.
5-3 Dimensional Analysis Warm Up Problem of the Day
Unit Rate and proportional reasoning
The key to solving word problems is DON’T BE SCARED.
Objective:Objective: Students will express ratios and rates as fractions (8-1).
Ratios, Rates and Unit Rates
Using the Conversion Factor
Without using number values for x, explain how you know that the expression 2x-1 will always equal an odd number. Journal Writing Warm-Up Bell Quiz 1-5.
Math Grade 4 Mrs. Ennis Standard Units of Measurement Lesson Thirty-One.
Course Dimensional Analysis Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes 2. Four pounds of bananas for $ anchor bolts.
Chapter 4.  List several useful problem solving skills  Deductive reasoning Deductive  Inductive reasoning Inductive  A three step problem solving.
PRE-ALGEBRA. Using Customary Units of Measure (5-5)
Chapter 2 Approaches to Problem Solving
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units
Tips for Stretching Your Dollar. Buy Day Old or Soon to Expire Foods Freeze the food and thaw it when you need it Stores like Western Eagle in Temecula.
Dimensional Analysis or Unit Analysis
LS 6.1 : Problem Solving in Chemistry
Common Assessment Quarter 2Test 1 Please read the questions carefully. Use scratch paper to work through the problems and record your answers on your answer.
LESSON How can you use ratios and proportions to convert measurements? Converting Between Measurement Systems 3.1.
Multiple Unit Multipliers Conversion of Units of Area
Dimensional Analysis. Imagine This! You’re driving along a highway in Mexico when you notice this sign What should your speed be in miles per hour?
Warm Up. Chapter 4 Solving & Applying Proportions.
Measurement review. Choose the best unit to measure each capacity. Write gallons, pints, or fluid ounces
Converting Customary Units Using Proportions.   Proportion: a balanced equation that shows the relationship among various quantities.  Fractions with.
Dimensional Analysis SWBAT apply dimensional analysis; use unit rates to convert currency, time and customary units of length, capacity, and weight.
Unit 5—Part A Test Review 6 th : Chapter 1 Lessons th : Chapter 1 Lessons 1-3.
Chapter 6 Rates and Proportions © 2010 Pearson Education, Inc. All rights reserved.
5.7 CONVERTING UNITS LO: CONVERT BETWEEN METRIC AND IMPERIAL UNITS OF MEASURE.
BY MR. JOHNK CONVERSION FACTORS. units-powerpoints.
3.8 Algebra I. We SayAlgebraically The ratio of a to b if a and b are measured in the same unit a/b is a ratio If a and b are measured in different units.
Section 1.1 Properties of Real Numbers. EXAMPLE 1 Graph real numbers on a number line Graph the real numbers – and 3 on a number line. 5 4 SOLUTION.
Using the Conversion Factor
Ratios, Rates & Conversions
Customary Units of Measurement
5-4: Dimensional Analysis
MONEY CONVERSION.
Rates, Ratios, and Proportions
Using the Conversion Factor
Unit Rates and Proportional Reasoning
Using the Conversion Factor
Proportions and Measurements
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Warm-up 15 August 2017  .
Unit Analysis.
Using the Conversion Factor
Section 3.1 Ratios and Rates
Using the Conversion Factor
USING PROPORTIONS.
Presentation transcript:

Tactic 11: Be Careful About Units

PAY ATTENTION!!! Often questions will be asked using one set of units, but answers must be given using a different type of units. For example: A question refers to a piece of wood 12 feet long but then asks you for a related answer in yards The WRONG answer is almost always a choice. Be careful about units!!!

Example 11.1 At a speed of 48 miles per hour, how many minutes will be required to drive 32 miles? A) 2/3B) 3/2C) 40 D) 45E) 2400 Notice that the problem using HOURS but asks for an answer in MINUTES!

Example 11.1 (continued) Start by setting up a proportion: HOURS! C: 40

Example 11.2 The wholesale price of potatoes is usually 3 pounds for $1.79. How much money, in cents, did a restaurant save when it was able to purchase 600 pounds of potatoes at 2 pounds for $1.15 ? Notice the problem gives you prices in dollars but asks you for the answer in cents.

Example 11.2 (continued) First, calculate how much the restaurant would save in dollars. Next, convert answer to cents. 1300

Example 11.3 A 2.25 pound bag of pistachio nuts costs $6.00. At this rate, what is the cost, in cents, of a bag weighing 9 ounces? (Note: 1 pound = 16 ounces) A) 1.5B) 24C) 150D) 1350 E) 2400 Notice TWO Conversions in this problem: Problem = Pounds Answer = ounces Problem = DollarsAnswer = cents

Example 11.3 (continued) First : Next: Finally: C: 150

IN CONCLUSION ALWAYS PAY ATTENTION TO UNITS! Make sure your answer is the right TYPE of answer. Be especially careful on multiple choice problems which will have reasonably wrong answers.