Comparison of Nutrition, Cost and Time of Protein, Carbohydrate and Vegetables Scratch Vs. Convenience.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
CRAWFIS H CREOLE LOUISIAN A–HOT & SPICY CRAWFISH CREOLE - JANE DOE 1.
Advertisements

What they are How to read them What they tell us FOOD LABELS.
Weight Management: Fruits and Vegetables That Help Provided Courtesy of Nutrition411.com Review Date 7/14 G-1293 Contributed by Shawna Gornick-Ilagan,
Basic Kitchen Math Recipe Conversion Training For Food Services Staff
Cooking for One or Two Cooking made simple. Making Mealtime Enjoyable Again Choose recipes with fewer ingredients- Saves you time and energy! Pick your.
Child Nutrition Community Discussion May 18, 2010.
Rosae Calvo Lauren Houghtailing Kelli Ann Zakimi GARBANZO PATTIES.
Reading Food Labels.
ITALIAN RECIPES. Italian Cuisine is mostly based on the dietary pattern of The Meditteranean Diet Represented by the Food Pyramid.
January 28, 2015 Culinary II Please be seated and begin the bell work How many ounces is 1 pint.
What is Nutrition? Making the best food choices. Canada Food Guide Balanced meals Grains: Carbohydrates Meat and alternatives and dairy: Proteins Fruits.
 1 Pound ground round  3 Cups shredded part-skim mozzarella cheese, divided (3 cups = 12 oz)  2 Cups part skim ricotta cheese  1 Cup shredded Romano.
Baked Spaghetti Derek Horvath & Renee Horvath. Original Recipe 1 package spaghetti 1 pound ground beef 1 onion chopped 1 jar meatless spaghetti sauce.
1. Principal Display Panel (PDP) 2. Nutrition Facts Panel 3. Ingredient List 4. Information Panel Nutrition Labeling.
For you and your children CDN 1605 Anna Mancini 11/11.
 A serving size is the recommended portion to be eaten based on calories.
Substitutions Substitutions. Reasons for Substituting Ingredients in Recipes Unavailable ingredients Unavailable ingredients Cost of ingredients Cost.
VEGETABLE RISOTTO!! BY: HANNAH BLOOM AND CAMMI PALADINO.
Good food,Good Health by Vinyuvadee Gujral Vinyuvadee Gujral The Prince Royal’s College.
Healthy Cooking 101 Victoria Ferrante Senior Nutrition Student Greater Boston Food Bank.
Full Day Loaves & Fishes Lunch Dinner Breakfast.
FUELING THE BODY. Portion DISTORTION ? ?? ? What could these items have to do with one another? They can help us remember portion sizes!
My Favorite Foods. Serving Size: 1 cup Servings Per Container: 16 Calories: 3,040 Fat: 80 grams Carbohydrates: 464 grams Fiber: 0 grams Sugar: 448 grams.
Nutritional Needs 1.Describe what the Recommended Dietary Allowances (RDAs) are. 2. Analyze the nutritional value of a food by using the information on.
Ingredients Cooking methods Imperative. What is a recipe? 1. A set of instructions for preparing a particular dish, including a list of the ingredients.
Typical Majorcan Food. Panades History Recipe and ingredients.
Here is a healthy and a tasty menu. Breakfast-350 calories Muesli Strawberry Yogurt.
Darryl Diaz, Christina DiFrancesco, Marissa Elgie, Bethany Esposito, Jenna Guadagna NFS 200 Fall 2014.
Eat This, Not That Hard-Core Athlete Edition. Bubba Burger VS Turkey Burgers.
Start with Half a Cup. Ratatouille 50 servings (½ cup) NUTRITION INFORMATION SERVING SIZE: ½ cup Amount per Serving Calories 41 kcal Protein 0.92 g Carbohydrate.
Nutrition Understanding Portion size & Food Labels.
Spaghetti Made Simple By Harry Andrew and Alex. Ingredients 3.25 pounds of meat, 93% lean ground beef Table spoon of olive oil Quarter teaspoon ground.
What Is MyPlate?? MyPlate --- shows us the 5 food groups using a familiar mealtime visual, a place setting. MyPlate --- is designed to help consumers.
Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) Eating Plan.
VITAMINS & MINERALS: WHAT’S IN IT FOR ME? Healthy Living: Lesson 2.
Bread Flour Ingredients: –Bleached wheat flour enriched (niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), Malted barley flour Bread.
Healthy Eating. Heart Health Things to Consider When Preparing a Meal  Lower  Sodium  Fat  Cholesterol  Sugar  Animals  Increase  Fiber  Plants.
My Recipe for Chicken With Sun-Dried Tomato, Eggplant and Basil NMChickenWithSundriedTom_s3x4.jpg.rend.sni12col.landscape.jpeg.
KHANA -KHAZANA Cooking without fire. INDEX INTRODUCTION TYPES OF SALAD RECIPES PICTURES FOOD CALORIES BENEFITS. THANK YOU.
Create a Healthy Lifestyle With Chelsea Norman & Tayla Lambright.
Breads An’ Stuff By the King of Food Blogs. What is the nutritional value of bread products? The nutritional facts of one slice of bread is… calories,
Food Labels HistoryFactsContent. Why do we have food labels? The USDA and the FDA designed the requirements so that consumers would have useful information.
Meal Planning & Nutrition Labels October 26, 2010.
EBS English 와 함께 하는 영어 쿠킹클래스 ㈜ 풀무원 메뉴개발실 Hosted by Presented by Nicole.
Finding Percentage and Ratio with Recipes O What is the total number of cups the recipe calls for? O Chicken Enchilada Ingredients O 4 cups chicken O 1.
Make Half Your Plate Fruits and Vegetables! Presenter name and affiliation.
EBS English 와 함께 하는 영어 쿠킹클래스 ㈜ 풀무원 메뉴개발실 Hosted by Presented by Nicole.
Diane Andrea, RD, LD Wellness Consultant J.W. Terrill.
Group Meeting Nutrition Component Lifestyle Modification Program.
Nutrition Workshop: Recipes
Tonight’s Items: Keeping Soup Simple
- MyPlate was released in June 2011.
+ Healthy Layered Salad or Salad Vegetable: 50g Salad Leaves 1 Tomato
What Is MyPlate?? MyPlate --- shows us the 5 food groups using a familiar mealtime visual, a place setting. MyPlate --- is designed to help consumers make.
By: David Owens & Jack Angelo
Skillet Lasagna #createfamilymealtime Ingredients Directions
FOOD & NUTRITION Example Text Example Text Example Text Example Text
Ingredients Pizza pockets
Healthy Heart, DID YOU KNOW?
New Ways to Use Pasta New Ways to Use Pasta Enchilada pasta
Tonight’s Items: Keeping Soup Simple
Cooking Class with EBS English
NUTRITIONAL FACTS.
Label Reading Remember last time we touched on label reading. You remember the goals I gave you..”Rule of 5s”?
New Ways to Use Pasta Enchilada pasta
Nutrition Facts Calories 250 Calories from Fat 120 Total Fat 13g 10%
Food Staples: Bread Variances and Health Benefits
Year 7 Food Technology Ingredients lists
Year 8 Food Technology Ingredients lists
PICNIC PICKS Farm Fresh
Presentation transcript:

Comparison of Nutrition, Cost and Time of Protein, Carbohydrate and Vegetables Scratch Vs. Convenience

Marinara Sauce Home Made Marinara Sauce Hunts Spaghetti Sauce NAME:QUANT.:COST: oregano1/2 tsp$0.02 Basil Dry1/2 tsp$0.12 Italian Seasoning1 tsp$0.02 salt1/2 tsp$0.00 Tomato Sauce8 oz$0.50 Tomato Paste6 oz$0.69 Stewed Tomatoes15 oz$0.85 onion1/2 cup$0.14 Garlic1/4 ea$0.17 olive oil1 tsp$0.05 Hunts Spaghetti Sauce $ oz. Can Nutrition Facts Serving Size 125 G 6 oz. (about ½ C) Servings Per Container 5 Cost per Serving? $1.25/5=_____________ _ Calculate total cost or recipe. Then divide by number of Cost of Recipe: $_____________ Servings:___5_______ Cost per Serving $____________

Meatballs HomemadeFrozen IngredientQuantityCost Large Eggs1 ea$0.16 garlic powder1 tsp$0.09 Pepper1 tsp$0.11 onion2 tsp$0.01 Mozzarella Cheese1/2 cup$0.87 bisquick1/4 cup$0.09 Sausage1/2 lbs$0.93 Armour Meatballs$ oz Package Serving Size 85 G 2/3 C 3.11 oz Servings Per Container Meatballs/bag 2 meatballs per serving Cost per serving?_______ Cost per Meatball?______ Cost of Recipe: $_______ Makes: 12 Meatballs Cost per Serving: $_______ Meatball per serving ___2___ Cost Per meatball $_________

Pasta Home Made Pasta1 Pound Bag Dry Spaghetti NAME:QUANT.:COST: Vegetable Oil1 tsp$0.01 Large Eggs2 ea$0.32 Flour1 1/2 cup$0.19 Total________ Spaghetti Noodles Serving Size 2 oz Servings Per Container 8 16 oz. Package $1.19 Cost per Serving $1.19/8=____________ ___ Cost of Recipe: $._____ Makes: 4 servings Cost per Serving: $0.___

Breadsticks Home Made Frozen Western Family Garlic Breadsticks NAME:QUANT.:COST: Mozzarella Cheese1/2 cup$0.87 Parmessan Cheese 1 tbsp$0.24 Italian Salad Dressing 1/4 cup$0.26 Vegetable Oil1 tbsp$0.03 sugar1 tsp$0.00 Yeast1 tbsp$0.84 Flour2 1/2 cup$0.31 $2.00 per box Contains 6 Bread Sticks Serving Size 1 Stick Cost Per Serving? $________ $2.00/6=___________ Cost of Recipe: $________ Makes: 12 each Cost per Serving: $_______ Cost per Stick $__________

Carrots Cost FRESH: $ lbs Serving Size 3 oz. = 26 servings per bag. $3.99/26= $0.15 per serving. Canned $0.79 per can, 3.5 servings per can =.79/3.5 = $0.22 per serving (Some brands are $1.49 so $0.44 per serving.) Frozen: $1.00 per bag (on sale) 5 servings per bag. $0.20 per serving. (Some brands $1.99 per bag)

Carrots Nutrition Fresh--Frozen Carrots Serving Size 7” Long 1 ¼ “ wide Calories 30 Fat and Cholesterol 0 Sodium 60 mg 3% Potassium 250 mg 7% Carbohydrate 7 g 2% Dietary Fiber 2 g 8% Protein 1 g Vitamin A 110% Vitamin C 10% Calcium 2% Iron 2% Serving size 2/3 C Calories 35 Fat and Cholesterol 0 Sodium 60mg Carbohydrate 7g 25 Fiber 2g Vitamin A 60% Vitamin C 2% Calcium 2% Iron 0

Nutrition Serving Size ½ Cup Calories 30 Fat and Cholesterol 0 Sodium 370 mg 15% Carbohydrate 6 G Vitamin A 100% Vitamin C 0% Calcium 0% Iron 0% Canned Carrots