Final Jeopardy Question Calculating Tips Sales Tax 100 MISC Markup’s Discount Rate Food Comparison
Solve Back You go to dinner with a friend, the bill comes to $ and you want to leave a 17% tip. How much is the tip amount?
Back $38.82 is the tip Answer
Solve Back You make $3.25 an hour and work 12 hours on a Saturday, and you make 15% on tips. How much did you make that day if you sold $2398?
Answer Back $ is the total of both the tips, and your wages.
Solve Back You made a 12% tip on a $38.00 check, and a 21% tip on a check. What was your average tip amount?
Answer Back Your average tip amount is $4.20
Back Solve You and a date go to Mongolian BBQ, what would be the tip amount if your bill was $ for a 18.5% tip?
Answer Back Your tip amount should $23.71
Solve Back You would like to make $122 tip dollars from one shift of work. You know that you can make 15% tips. How much food do you need to sell to make tips that total $122?
Answer Back You must sell $813.33
Solve Back Calculate the 7.75% sales tax on an item that costs $8.73?
Answer Back Total sales tax is $0.68
Solve Back Calculate the 2 ½ % sales tax on an item that costs $289.59?
Answer Back Sales tax is $2.24
Solve Back Find the total cost of the following items that cost $8.56, $19.35, $45.23 with a 8 ¼ % sales tax.
Answer Back The total is $79.17
Back Solve Suppose you go to a restaurant, if the bill is $215.78, how much would your total be with a 7.75% sales tax and a 17% tip?
Back Your total with tax and tip is $ Answer
Solve Back You just purchased a car for $18,256. What will be the total price including a 7.75% sales tax?
Answer Back Total for your car is $19,670.84
Compare the following prices to determine which price is more cost effective. Back 4 oz for $0.39 or 7 oz for $0.67
Back 7 oz for $0.67 Comes to $0.095 per oz Answer
Compare the following prices to determine which is more cost effective. Back 10 oz for $0.79 or 15 oz for $1.17
15 oz for $1.17 Comes to $0.078 per oz Back Answer
Find which item is more cost effective. Back 1.2 lb for $2.50 or 3 lb for $6.03
Back 3 lb for $6.03 Comes to $2.01 per pound Answer
Back Suppose you purchase 55 steaks for your graduation party. If the total was $298.57, how much was each steak?
$5.43 per steak Back Answer
Which is more cost effective? Back 1 L for $1.19 or 2.5 L for $2.49
2.5 L for $2.49 Comes to $1.00 per L Back Answer
Best Buy purchased a DVD player from Sony for $ and marked the price up 35%. What was the final price? Back
$ is the marked up price Back Answer
Target will purchase a new television from Panasonic for $415. They will mark the price up 20% and then tack on a 5% sales tax. What would be your total if you bought the TV? Back
$ for the TV Answer
Walmart purchased a TI-83+ graphing calculator from Texas Instruments for $ They marked the price up 62%, what is the total price? Back
$ is price Answer
Back Which is the better buy? $345 TV marked up 30% or $285 TV marked up 58%
Back Purchase the $345 TV marked up 30% The total will be $448.30, save $2 Answer
Best Buy buys a Stereo for $ and marks it up 35%, what is the total of the stereo in the store? Back
$ is the total Answer
What is the discount rate on a television that is on sale for $229.99, if the original price is $300? Back
Discounted 23.3% Answer
You purchase an MP3 player for $348. Then you notice they return the MP3 player to its original price of $410, what was the discount rate? Back
About 15.1% on sale Answer
Suppose the regular price is $79.99 and the sale price is $ What is the discount rate? Back
27.2% on sale Answer
Back You purchase a Video Camera on sale for $ The regular price was $1000. What percent did you save?
Back On sale 31.25% Answer
Solve Back A stereo regularly sells for $ The regular discount is 10%, it is then reduced by an additional 25%, what is the final price?
Back Total sale price is $ Answer
Back A knit shirt that regularly sells for $11.99 is now on sale at 10% off. What is the sale price?
Back Total is $10.79 Answer
Back A sweater that regularly sells for $58.00 is now on sale at 20% off. What is the new price?
Back $46.40 is the total Answer
Back To determine which package of food is the better buy, compare the ________
Back Unit prices Answer
Back The sale price of an item is found by subtracting the __________ from The regular price.
Back Discount Answer
Back To find the total cost of a meal in a restaurant, include the sales tax and the ___________
Back Tip Answer
A tuna sandwich lunch special is $3.75. Including a 7 ½ % sales tax and a 15% tip, what is the total cost? Back
Answer: Total is $4.39 Back
This Jeopardy Game was Created by: Dianne Craine, Math Teacher Gifford Street High School School Year