3.8 Algebra I. We SayAlgebraically The ratio of a to b if a and b are measured in the same unit a/b is a ratio If a and b are measured in different units.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Chapter 2 Approaches to Problem Solving
Advertisements

1.The ultimate Frisbee team won 10 of its 14 games. 10 games won 4 games lost ÷ 2 = 5 wins or 5 to 2 2 losses a)Find the ratio of wins to losses. 300.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes 1.
Ratio and Proportion.
Ratio Lesson 4-1 and Proportion.
Rates, Ratios, and Proportions
EOC Practice 24. x + (2x ) + (x ) = 1.8 Which of the following is the value of x? a)0.40 b)0.45 c)0.53 d) (t – 1) = 30t What is.
A ratio is a comparison of two quantities by division.
Rates, Ratios, and Proportions
1-8 RATES,RATIOS AND PROPORTIONS
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
Problem of the Day Write the conversion factor needed to convert the following… 1)172 ounces = _____ pounds Write the conversion factor needed to convert.
Convert Unit ____ Section 1.3 and intro to 1.4 (Proportions)
5-3 Dimensional Analysis Warm Up Problem of the Day
HW # 58 - Ready to Go On p. 242 # 1-20 all Warm up Week 17, Day One Find each unit rate. 1. jump rope 192 times in 6 minutes 2. four pounds of bananas.
1.5 Problem Solving Using Algebraic Models. Rates: the key word is per time– get some examples: mph, gallon per minute, doughnuts made per hour Be able.
WARM UP Scuba Diving: A scuba diver starts at sea level. The pressure on the diver at a depth of d feet is given by the formula below, where P represents.
5-4 Dimensional Analysis Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
3-8 HW: Pg # 11-29o, 32-35, 39-42, 50-58e.
Chapter 3 – Solving Linear Equations 3.8 – Rates, Ratios, and Percents.
Math Rates.
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
Holt McDougal Algebra 1 Rates, Ratios, and Proportions Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson Presentation Warm Up Warm Up Holt.
Course Dimensional Analysis Warm Up Find each unit rate. 1. Jump rope 192 times in 6 minutes 2. Four pounds of bananas for $ anchor bolts.
Pre-Algebra 7-3 Analyze Units
Copyright © Ed2Net Learning, Inc.1 Percent of Change Grade 7 Pre-Algebra.
Chapter 2 Approaches to Problem Solving Section 2A The Problem Solving Power of Units Pages
Rates, Ratios, and Proportions
Dimensional Analysis. Vocabulary Unit conversion factor- a fraction in which the numerator and denominator represent the same quantity in different units.
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x =
Computer time costs $4.50 for 30 min. What is the unit rate? Ratios and Rates COURSE 3 LESSON 5-1 cost number of minutes $ min = Write a rate comparing.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
ALGEBRA READINESS LESSON 6-2 Warm Up Lesson 6-2 Warm-Up.
Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 1 Algebra I Rates, Ratios, and Proportions.
Ratios, Rates, and Conversions Section 2-6. Goals Goal To find ratios and rates. To convert units and rates. Rubric Level 1 – Know the goals. Level 2.
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions 2-6 Rates, Ratios, and Proportions Holt Algebra 1 Lesson Quiz Lesson Quiz Lesson Presentation Lesson.
Ratios and Rates Objective: SWBAT use ratios and rates to solve real-life problems.
C ONVERSION F ACTORS Objective: Learn to use one or more conversion factors to solve rate problems.
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = m = y =18.4 Multiply. 6.7.
Exploring Data: Rates & Ratios. Objectives: Learn how to use rates to relate quantities measured in different units Learn how to use ratios to relate.
Holt Algebra Rates, Ratios, and Proportions Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = m = y =18.4 Multiply. 6.7.
WARM UP CONVERTING UNITS: Convert the units. Round the Result to the nearest tenth eggs to dozens of eggs 2.2 years to months days to weeks.
Rates, Ratios, and Proportions
Convert Unit Rates Lesson 1.3.
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Solve each equation. Check your answer. 1. 6x = 36 2.
Rates, Ratios, and Proportions
Ratios, Rates & Conversions
Write, interpret, and use the distance formula.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Ratios, Rates, and Unit Rates
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
7.3: Analyze Units Objective:
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Objectives Write and use ratios, rates, and unit rates.
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Section 3.1 Ratios and Rates
Rates, Ratios, and Proportions
Rates, Ratios, and Proportions
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Presentation transcript:

3.8 Algebra I

We SayAlgebraically The ratio of a to b if a and b are measured in the same unit a/b is a ratio If a and b are measured in different units a/b is called a rate if a/b represents a rate and b=1 then a/b represents a unit rate.

Write a Ratio 1. The tennis team won 10 of its 16 matches. Find the ratio of their wins to losses. 2. You run a 10 kilometer race in 50 minutes. What is your average speed in kilometers per minute?

Ratios are not always…  Ratios are not always written as fractions, you have seen them in a couple other ways as well. What are some other ways we see ratios?

Finding a rate  A ratio compares two quantities measured in the same unit  A rate compares two quantities that have different units.

Examples  You kept a record of the number of miles you drove in your truck and the amount of gasoline used for two months. What was the average mileage for a gallon of gasoline? Round your result in miles per gallon (mi/gal) to the nearest tenth. Number of miles Number of gallons

Unit Analysis  Writing the units when comparing each quantity of rate is called unit analysis. You can multiply and divide units just like you multiply and divide numbers. When solving a rate problem, you can use unit analysis to help determine the units of the rate.

Convert using Unit Analysis  3 hours to minutes  72 inches to feet  8 pounds to ounces  84 days to weeks

 Use the average mileage 24.2 mi/gal from the previous example, to find the number of miles you can drive on a full 18-gallon tank of gas. Round your answer to the nearest mile.

 You are visiting Mexico and want to exchange $150 for pesos. The rate of currency exchange is Mexican pesos per US dollar on the day you exchange the money. How many pesos will you receive? Round to the nearest whole number.

Assignment  Pg #12-18, 24, 25, 28-31, 34, 35, 44-48, 52-59