N5 LS 13-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Best Deal www.mathsrevision.com Exam Type Questions.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
29-Apr-15Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Wages & Salaries Annual Salaries / Weekly wages Hourly rate and Wages Wage Rises Commission.
Advertisements

Calculations In Everyday Contexts.
Level D 8-Jun-15Created by Mr.Lafferty Maths Dept Algebra Cover Up Method Equations Function Machine.
9-Jun-15Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Simplifying Ratios Ratio Calculations Proportional Division S4 Ratio.
Level D 9-Jun-15Created by Mr.Lafferty Maths Dept Bar Graphs Reading Bar Graphs Constructing Bar Graphs.
Level D 9-Jun-15Created by Mr.Lafferty Maths Dept Line Graphs Reading Line Graphs Constructing Line Graphs.
Created by Mr. Rate and Proportion Rates and Finding Rates Wednesday, June.
9-Aug-15Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Add / Subtract Integers Double Negatives Integers Multiply +ve / -ve Integers Divide.
Level 3/4 10-Aug-15Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Percentages Revision of Level 2 Appreciation / Depreciation Expressing “A”
MNU 3-10b 29-Oct-15Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Basic DST (Whole Number Only) DST (Half and Quarter Hours) Time Distance Speed
MNU 3-07a 2-Jun-16Compiled by Mr. Lafferty Maths Dept. Fractions Decimals Percentages Conversion between % Fractions and Decimals.
Level 4 11-Nov-15Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Significant Figures Estimating Integers Order of Operation Revision of Integer.
MNU 3-09b MNU 4-09b 5-Dec-15Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Wages & Salaries Hourly Rates / Wages Wage Rises Commission Wages.
MNU 3-09a 9-Dec-15Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Money Foreign Exchange Best Buys Best Service Credit and Debit Cards Best Contract.
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Num 13-Dec-15Compiled by Mr. Lafferty Maths Dept. Fractions Decimals Percentages Conversion between % Fractions and Decimals Finding.
N5 Num Fractions 17-Dec-15Compiled by Mr. Lafferty Maths Dept. Multiplying Basic Fractions Add & Subtract basic Fractions Add & Sub.
N5 Num 25-Dec-15Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Ratio & Proportion Indirect Proportion Ratio Calculations Direct Proportion Sharing.
N5 Num 9-Jan-16Compiled by Mr. Lafferty Maths Dept. Percentages Percentage With and Without a Calculator. Expressing one number as.
NUM 13-Jan-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Decimal Numbers What is a decimal ? Decimal Scales Dividing by 10, 100, 1000 Multiplying.
N5 Num 13-Jan-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Decimals Rounding Decimal Places Significant Figures x ÷ 10, 100 and 1000 Basic.
Num 18-Jan-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Graphs & Tables Interpreting Graphs. Stem and Leaf Diagram Interpreting Tables Scattergraphs.
NUM 15-Feb-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Whole Numbers Multiplying & Dividing by 10,100, Rounding to nearest 10,100,1000.
NUM 28-Feb-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept Integers Integers in Context Add /Sub using Thermometer Add / Sub Mathematically.
Num 4-Mar-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Ratio Simplifying Ratio Ratio Calculations Ratio Direct Proportion Proportion per.
NUM 4-Mar-16Compiled by Mr. Lafferty Maths Dept. Fractions Simplifying Fractions Fractions of a quantity More Basic Percentages Simple.
N5 Num 16-Mar-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Time Distance Speed Mixed Basic DST Converting Hrs Mins to Decimal Time Converting.
N4 LS 11-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Money Best Buys Best Service Exam Type Questions Best Contract.
N4 LS 11-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Banking Credit versus Debit Cards Borrowing Money Simple Interest Exam Type Questions.
N4 LS 11-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. £’s to Foreign Currency Exam Type Questions Foreign Currency Foreign Exchange.
N4 LS 13-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Area Area Area Rectangle Composite Areas Area of Triangle Carpet Problem Exam.
N4 LS 14-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Scattergraphs Scattergraphs Exam Type Questions Constructing Scattergraphs.
N4 LS 22-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Budgeting Monthly Budgeting Needs & Wants Saving Problems Budgeting for a Trip.
N4 LS 24-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Hourly Rates / Wages Wages / Hourly Rates Income Weekly / Monthly Wages Wage Rises.
N4 LS 6-Jul-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Construct a Scale Drawing (using a compass) Scaled Drawings Scaled Drawings Making.
Level 4 Money Matters Hire Purchase Insurance (House & Life) Foreign Exchange Exam Type Questions VAT (Value Added Tax) Income Tax.
Level 2 1-Oct-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Debit Cards Credit Cards Money Budgeting Profit & Loss Discount Hire Purchase.
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Fractions Decimals Percentages
Everyday Calculations
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr.Lafferty Maths Dept
Money Exam Type Questions VAT Hire Purchase
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr. Lafferty Maths Dept
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Fractions Decimals Percentages
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Fractions Decimals Percentages
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr.Lafferty Maths Dept
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr.Lafferty Maths Dept
Gradient Simple Gradient
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr.Lafferty Maths Dept
Compiled by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr.Lafferty Maths Dept
Patterns Pattern Pictures Sequences Square & Triangular Numbers
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Probability Exam Type Questions Expected Frequency Probability Tree
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Probability Probability Line
Created by Mr. Lafferty Maths Dept.
Presentation transcript:

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Best Deal Exam Type Questions

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Starter Questions Starter Questions In pairs Make a list of important things to think about when buying goods.

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Learning Intention Success Criteria 1.De able to compare deals by finding the cost per unit. 1. We are learning to calculate the best deal for everyday items. Best Deal Money Management

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr.Lafferty Maths Dept Ex : What is the best deal for Petrol. Deal 2 - Proportion method l £ 60  Are we expecting more or less (less) Best Deal Money Management Deal 1Deal 2 60 litres38 litres £65.40£40.66

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr.Lafferty Maths Dept Ex : What is the best deal for Petrol. Deal 2 - Proportion method l £ 38  Are we expecting more or less (less) Best Deal Money Management Deal 1Deal 2 60 litres38 litres £65.40£40.66 Deal 2 is Best by 2p per litre

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr.Lafferty Maths Dept Ex : What is the best deal for tennis balls ? Deal 1 - Proportion method T £ 10  Are we expecting more or less (less) Best Deal Money Management Deal 1Deal 2Deal 3 10 balls15 balls48 balls £5.40£7.50£24.48

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr.Lafferty Maths Dept Ex : What is the best deal for tennis balls ? Deal 2 - Proportion method T £ 15  Are we expecting more or less (less) Best Deal Money Management Deal 1Deal 2Deal 3 10 balls15 balls48 balls £5.40£7.50£24.48

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr.Lafferty Maths Dept Ex : What is the best deal for tennis balls ? Deal 3 - Proportion method T £ 48  Are we expecting more or less (less) Best Deal Money Management Deal 1Deal 2Deal 3 10 balls15 balls48 balls £5.40£7.50£24.48 Deal 2 is Best £0.50 per ball

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr.Lafferty Maths Dept John has decided to buy new Audi A4 car. He has 3 options to consider. Best Deal Pay 15% deposit and 36 £ 495 CASH PRICE - £ Pay 12.5% deposit and 48 £ 395 Pay NO deposit and 60 £ 500 Which deal should he choose to minimise his cost.

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr.Lafferty Maths Dept Option 1 to consider. Best Deal Pay 15% deposit and 36 £ 495 CASH PRICE - £ £ Total cost 36 x 495 = £ £ £17 820

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr.Lafferty Maths Dept Option 2 to consider. Best Deal CASH PRICE - £ £ Total cost 48 x 395 = £ £ £ Pay 12.5% deposit and 48 £ 395

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr.Lafferty Maths Dept Option 3 to consider. Best Deal CASH PRICE - £ x 500 =£ Pay NO deposit and 60 £ 500 £ Option 1Option 2Option 3 £21 460£20 820

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr.Lafferty Maths Dept Best Deal RetailerTableMirrorBedTVLamp B & E £123£84£405£650£49 Coney’s £109£90£450£434£65 Texco £103£82£367£436£55 Masda £136£76£319£498£39 Dido £132£84£421£555£40 Daniel is buying furniture for his flat. What is the minimum he will need to spent if he buys one of each item. £ =

N5 LS 13-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. Now Try TJ N5 Lifeskills Ex 22.1 Ch22 (page 219) Dest Deal Have you updated your Learning Log ?

1 KU 3 RE

Book Title Total Cost

4 RE 2 KU

Scott sees the following notice in the window of the Big Computer Shop. (a) A computer was £834. How much would Scott pay for it in the sale? The same computer can be bought in Pete's PC Shop on hire purchase. ( b )Which shop sells the computer cheaper? Show your working.

Helen travels between Glasgow and Edinburgh by train. She buys a monthly TravelPass which costs £ A daily return ticket would cost £ Last month Helen made 19 return journeys. How much did she save by buying the TravelPass? 19 x £16.90=£ Saving=£ £ =£56.80

13-Jun-16Created by Mr. Lafferty Maths Dept. ( a ) £77.90+£38.95+£19.48 VAT=£ =£ Andrea sees this advertisement for a computer in CompCo. CompCo SPECIAL OFFER £779 + VAT (17.5%) OUR PROMISE : If you find the same computer at a cheaper price within 1 month, we will refund double the difference. ( a ) Andrea buys the computer from CompCo. VAT is 17.5%. What is the total cost of the computer? Round your answer to the nearest penny TOTAL=£ £779 ( b ) One week later, Andrea sees the same computer in a different shop at £900 including VAT. She remembers the promise in the CompCo advertisement and returns to the shop to claim a refund. How much money should be refunded to her?

A basic cable television package, which includes 30 channels, costs £8.75 per month. The cost of installation is £75 which will be included in the first month's bill. Additional channels can be added to the basic service. The movie channels package costs £12-50 per month. The music channels package costs £7.50 per month. The sports channels package costs £14.50 per month. The Mackie family's first bill after having cable television installed was £ They chose the basic cable television package plus one additional channels package. Which additional package did they choose? Give a reason for your answer.

Mara travels 1850 miles every month. Currently her car runs on unleaded petrol, which costs 76.9p per litre and her car travels 8.5 miles per litre. ( a ) What is her monthly petrol bill? Mara is thinking of having her car converted to run on Liquid Petroleum Gas (LPG).LPG costs 38.9p per litre and using this fuel her car will travel 7.8 miles per litre. (b) What will be her monthly saving if she converts her car to run on LPG? ( c ) The cost of converting Mara's car to run on LPG is £800. How many months of savings will it take to recover the cost of the conversion?