Vocabulary Lesson: Food 86 words
FOOD/EAT (eat is once) DRINK FULL HUNGRY THIRSTY WATER COFFEE TEA
SODA BEER WINE APPLE BACON BANANA BREAD BUTTER CANDY
CEREAL CHEESE CHERRY CHOCOLATE VANILLA COOKIE CHICKEN EGG FRENCH FRIES FRUIT GARLIC (by nose)
GRAPES HAMBURGER HOT DOG/SAUSAGE ICE CREAM JELLY KETCHUP (2) MEAT/BEEF MELON MILK ONION (by eye) ORANGE
PEACH PEANUT PEANUT BUTTER Pear PIE PINEAPPLE PIZZA (2) Popcorn POTATO SALAD SANDWICH
SOUP SPAGHETTI STRAWBERRY SUGAR TOAST TOMATO TURKEY VEGETABLES SALT PEPPER
COOK BAKE FRY BREAKFAST LUNCH DINNER DESSERT FAVORITE/PREFER
CUP TEASPOON TABLESPOON DOZEN (doz) POUND (lb) OUNCES (oz) GALLON (gal) Store
Cost Expensive Cheap Total Run-out Deplete Cabinet Make Easy Buy
AsparagusCornCoconut BagelCrabPeas BeansCucumberPasta BerryCupcakeRibs BlackberryGarlicRice BroccoliHamSpinach BrownieJuiceTacos BurritoLobsterTortilla CarrotMayoWaffle CauliflowerMilkshakeYogurt CeleryMustard*Names of fish, cheese Chips*Flavors of ice cream
Lisa: Tonight do? (eyebrows down) Chris: Cook will I. I think VEG soup, chicken, potato, salad finish. Plus icecream Lisa: Fine. Easy Chris: 1 think-of. Run-out potato, bottle OIL deplete. Go there store cant I. You? Lisa: Sure! Chris: Thanks
Tell your partner you are out of the following: 1. water 2. oranges 3 wine 4. bread 5. cheese 6. milk 7. eggs 8. meat 9. veg 10 sugar
Lisa: Make pie, I show-you Chris: What pie? Lisa: COCONUT. First, need two egg Chris: I finish buy 1 DOZ Lisa: Fine. Need 1-half LB butter. 1 cup milk. I cup sugar Chris: You make pie, CL:G thin or CL:G thick which? Lisa: Look-at-me. I show you
The classifier handshape CL:G is used to show various thicknesses, widths, or depths as in the example above. To show greater thickness, the classifier CL:BB may be used Exercise C - Indicate the thickness of the following: 1. a box 12 inches deep 2. water in a glass 3. water in a bucket 4. a cut of meat 5. water on the floor 6. a book 7. a coat 8. eyeglasses
Chris: shocked I. Store I go-there, price awful increase Lisa: What buy? Chris: I buy apple 3, cost 2-dollar, butter 1 LB, 3- dollar-99, icecream 1 GAL 4-dollar Lisa: Wow, expensive. Price total? Chris: I go-there store, have 50 dollar, come-home left 50-cent Lisa: awful
Next class we will have a Silent Class/Food Party. You are required to bring something even if it is just napkins (it will be part of the grade). This will count as a Summative One You will take turns introducing what you brought and then serving it. We will also be presenting dialogues from memory! Block 4 – 5/26 Block 1 & 3 – 5/27
Find prices for the fo