CONSUMERISM. FOOD LABELS Components of a Food Label Nutritional Facts Ingredient List (largest to smallest, determined by weight) Daily % Values Serving.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Takes Planning Shopping Right When the Budget is Tight! Takes Time Takes Price Tracking Produced by Sandra L. Owen.
Advertisements

Comparison Shopping. What are your spending habits? Think about the last item you purchased – Did you look at the product carefully, or consider other.
MEAL MANAGEMENT PLANNING MEALS.
Nutrition 101 By Justin J.
Summarize wise food selection practices
FOOD LABELS. LOW IN FAT/CALORIES/SODIUM/CHOLESTEROL The food could be eaten frequently without exceeding recommended amounts of fat, calories, sodium,
Product Labeling Introduction to Business & Marketing.
Smart Shopping. Someone who…  Researches purchases  Plans purchases  Compares products  Considers alternatives You will save a lot of money by being.
Meal Planning for the Family
Consumer Purchasing ~ Goals:
 Store features ◦ Question to ask yourself  Supermarket trends ◦ Fresh refrigerated ready-to-eat meal items ◦ Cross merchandising - involves pairing.
Name brand vs. Store brand Name brand- mass produced, marketed, and distributed nationwide by a large company Name brand- mass produced, marketed, and.
Objective 8.01 Summarize wise food selection practices.
GROCERY GURU Strategies for Super Market Shopping.
PLANNp PLANNING MEALS.
Shopping For Food 12-1 & Objectives  Give Guidelines for planning where and when to shop  Explain the benefits of preparing a shopping list 
The Smart Consumer. Choosing where to shop Store features Question to ask yourself trends Fresh refrigerated ready-to-eat meal items - involves pairing.
SPEND SMARTER. Objectives Shop Smarter Spend Smarter Stretch Your Money!
Food Labels It’s more than what’s inside the can..
Food Choices Teen years demand more nutrients and calories than any other time of life Poor Diet could lead to….. Heart Disease Obesity Cancer Osteoporosis.
Chapter 5 lesson 5 Being a smart consumer.
*The last day an Item should be used or eaten (usually on medicines)
Grocery Shopping 101 Dietetic Interns: Ashley & Olivia.
For you and your children CDN 1605 Anna Mancini 11/11.
Nutrition Labels Objectives Identify types of information found on food labels Explain how to interpret nutrition information found on food labels.
 A serving size is the recommended portion to be eaten based on calories.
Smart Consumer. Canada’s Food Guide  Stay on the outside of the store  Pick frozen over canned  Have a list before going to the store  Eat before.
Smart Food Purchasing. What should you consider when buying food? How much you need How much you will use before it goes “bad” (perishables) How much.
Being A Good Consumer By Rosalie Cohen 12 th Grade Health.
Being A Good Consumer By Angelina Bongiovanni High school health.
GROCERY GURU Strategies for Super Market Shopping.
8.01 Making wise food selections The ART of meal planning & shopping!
Shopping for Food. Where to Shop Supermarkets Warehouse stores Food cooperatives Health food stores Specialty stores Convenience stores Farmer’s markets.
FACS Standards 8.6.1, 8.6.2, Kowtaluk, Helen and Orphanos Kopan, Alice. Food For Today. McGraw Hill – Glencoe F OOD L ABELS.
Meal Planning for the Family
Going Grocery Shopping. Dairy  Milk, cheese products.
Eating Alone and Loving It The University of Georgia Cooperative Extension Service.
 Why should you shop alone???.  Nutritional Facts  Ingredient List  Daily % Values  Serving Size.
Consumer Management Shopping for a Healthy Diet. Food Guide Pyramid  Try to choose a variety of foods from the food guide pyramid.
Consumerism. Establish and Apply a Budget What is a budget? – A plan for managing money that can help consumers get more from their money. The challenge.
OBJECTIVE 1.DESCRIBE HOW TO PLAN FOOD SHOPPING. SHOPPING FOR FOOD.
Grocery Shopping Is using a credit card to buy groceries a good idea? Is buying ready to eat food and convenience foods a good idea? Is clipping coupons.
 How to set up a food budget: a. Keep a spending record for 3 months. b. Record all the money you spend on food in and out of the home. c. Stick to.
Healthy, Appetizing and Budget Friendly Meal Planning.
8.01 Making wise food selections The ART of meal planning & shopping!
6.1 Sales Tax 6.2 Total Purchase Price Most states charge sales tax on goods sold. Tax is on the selling price of an item. Usually expressed as a percent.
SMART SHOPPING Essential Question: How do your shopping habits affect the quality, nutrition, and cost of the foods you buy?
CONSUMERISM. LABELS 1. Brand Name 2. Identifying Statement 3. Net Weight or Content 4. *Artificial Coloring 5. Name & Address of Manufacturer 6. *Ingredients.
Labeling. Requirements The nutrition labeling law is very specific about what must be on a label.
Grade 8 Mathematics FLBP Lesson 10 Grocery Saving Strategies Financial Literacy Budget Project.
CONSUMERISM.
Budgeting and Shopping Strategies
Consumerism.
Consumerism.
Food Labels.
BUDGETING FOOD LABELS PLATE PRESENTATION DINING ETIQUETTE
Being a Smart Food consumer
Introduction to Business & Marketing
Consumerism.
Convenience foods vs. Homemade
Summarize wise food selection practices
Consumerism.
Consumerism Foods 2.
Budget and Consumerism
FOOD LABELS: HOW CAN THEY HELP?
Consumerism.
Grocery Shopping.
Food Labels and Nutritional Values
Food Budget Unit ARR2 Randall
Introduction to Business & Marketing
Presentation transcript:

CONSUMERISM

FOOD LABELS

Components of a Food Label Nutritional Facts Ingredient List (largest to smallest, determined by weight) Daily % Values Serving Size

Cinnamon Roll Ingredients Practice

Food Label Terms Low in : the food could be eaten frequently without exceeding recommended amounts Reduced, less or light: the food must have at least 25% less of something (fat, calories, sodium) than a comparison food. Reduced is used when the food has been nutritionally altered

Food Label Terms Good Source of: one serving of the food contains 10-19% of the daily value of a particular nutrient High Source of: one serving of the food contains at least 20% of the daily value of a particular nutrient.

Food Label Terms “Organic” and “Natural” Have not been defined by law. “Juice” Must be 100% juice. “Fruit drink,” “punch,” “fruit flavored drink,” or “juice cocktail” may contain less than 10% fruit juice

Dates on Labels Two Types of Dates: Open Dating Actually put a date on the package Closed Dating Companies put a code on the product

Open Dating Sell Date Tells store how long to display the product for sale Allows for a reasonable time to use at home if bought before the date expires Example: Milk, dairy products, cold cuts

Open Dating Use By Date Date to use product by while at peak quality. Still safe to eat after, but lower quality Example: bread, cereal, salad dressing

Dates on Labels Expiration Date The last date a food should be eaten or used.

Food Label Analysis Practice

BUDGETING AND SHOPPING STRATEGIES

Establish a Food Budget How to set up a food budget: 1. Keep a spending record for 3 months. 2. Record all the money you spend on food in and out of the home. 3. Stick to your budget!!

Shopping Strategies 1. Create a categorized shopping list 2. Take calculator 3. Avoid shopping hungry or tired 4. Shop alone

Be Aware of Advertising Strategies 1. Beware of loss leaders 2. Layout of store 3. Shelf placement of items 4. Impulse buys

Coupons Mostly offered on national brands Only use if final cost is less!! Rebate coupons: require receipt and proof of purchase

Supermarket Secrets Video

Unit Price/Cost Per Serving Definition: How much the item costs per unit/serving Used to compare brands and different sizes Total price divided by the number of units/servings. Often listed on the store shelf.

Unit Pricing/Cost Per Serving Unit pricing allows you to compare brands and sizes Largest package is not always the least expensive. Decide: Will you use it before the expiration date?

Practice Unit Pricing A 6-ounce tube of paint costs $ What is the unit price? $15.42 ÷ 6 ounces = $2.57 per ounce

A 2-foot piece of copper pipe costs $1.30. What is the unit price? $1.30 ÷ 2 feet = $0.65 per foot

A 4-pack of wooden boxes costs $4.60. What is the unit price? $4.60 ÷ 4 packs = $1.15 per box

Unit Price Remember, unit pricing allows you to compare similar products and buy the cheaper one!

Unit Pricing Practice Which is the better buy? 7-pack of plastic rings for $ pack of plastic rings for $0.80 $0.77 ÷ 7 packs = 11 cents per package $0.80 ÷ 8 packs = 10 cents per package

Which is the better buy? 4-pound bag of oranges for $ pound bag of oranges for $8.34 $5.88 ÷ 4 lbs = $1.47 per pound $8.34 ÷ 6 lbs = $1.39 per pound

Which is the better buy? 7-pack of ice cream bars for $ pack of ice cream bars for $1.53 $1.12 ÷ 7 bars = $0.16 per bar $1.53 ÷ 9 bars = $0.17 per bar

National Brands vs. Store Brands Store brands are usually less expensive and often same quality. Check unit pricing to compare. Buy for intended use (appearance?).

Name vs. Store Brand Unit Pricing and Taste Test Circle the one YOU think is the name brand Put a star next to the item you would buy, taking into account unit price, flavor, and appearance