200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 200 300 400 500 100 Division Number Models Elapsed Time Number Story Odds.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Included in this presentation: Problem Solving Work Mat Problem Solving Cards/Operations Problem Solving Match Record Sheet Problem Solving Station Activity.
Advertisements

Working with Percents. Understanding Percents Per = “out of” Cent = “one hundred” Put them together and the word percent means “out of one hundred”
Key Strategies for Teaching Elementary Mathematics
Leveled Problem Solving Think Math Grade 4 Chapters 8-11.
1-2 Divide Multi-Digit Whole Numbers Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson.
Interpreting Remainders
Targeting Grade C Number Unit 3 Long Multiplication Division and Estimation GCSE Mathematics.
TCAP REVIEW Equations/Expressions Word Problems. Equations/Expressions Camera World rents video cameras by the day. The store charges $6.00 per day and.
Jeopardy Vocabulary A.M./P.M. Elapsed Time Measure Length Mass and Liquid Volume Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500.
4 friends went to the mall to buy t-shirts. Each person paid 13 dollars for their t-shirt. What was the total amount the friends paid?
Let’s Play Review 2nd 9 Weeks (3rd Grade) Multiplication Facts.
SERENA TRINKWALDER CURRICULUM CONNECTION COMMON CORE STATE STANDARDS - MATH.
Problem Solving and Estimation with Word Problems Review
 Esmerelda and her three sisters each picked a basket full of cherries. Each basket held 65 cherries. How many total cherries did the girls pick?
Mrs. Murphy’s Kindergarten Top 100 Sight Words
1) Copy the word problem into your notebook. 2) Underline or circle key words or numbers 3) Create the algebraic expression for the word problem. 4) Solve.
Interpreting Remainders in Division
Math Trivia. How to Play  Math Trivia is played on teams, you will work with your teams  We will play in rounds, there are 3 rounds in the first half.
3 rd Grade Math Review 1 st Quarter Created By: Mrs. Bell.
Ratios and Rates 4 : km/h __ : 14.
1 Math DBA 2 Review Hosted by Mrs. Bryan © Don Link, Indian Creek School, 2004 Jeopardy.
Splash Screen Chapter 9 Divide by a One-Digit Number Click the mouse or press the space bar to continue. Chapter 9 Divide by a One-Digit Number Click the.
Equation Warm Up 9/30/14. The membership fee for joining a sports center is $30. To have a personal trainer, members pay $40 per session and non- members.
Hannah brought $1 to buy ice cream at lunch. The ice cream only costs 65¢. How much change did she get back?
SOLVING PROBLEMS ANGELICA GOMEZ 3rd grade COLEGIO BILINGÜE DIANA OESE.
Unit 3 Review.
Click to go back to first page My name is Isaac. I am 10 years old and am a boy. I am a student at Brumby Junior School. I like to play football at school.
Math Homework No Homework Individuals: Worksheets ready to check. You will need your notebook today. Monday, January 5 th.
Splash Screen. 5-minute check 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 1 (over Lesson 3-3) Solve 7y = 42. A.6 B.7 C. D.
Today’s Lesson: What: equation word problems Why: To use an EQUATION in order to solve for the unknown in several real-life situations. What: equation.
Week 13-Monday’s Homework Name:__________________ Date:_____________ #:________ Directions: Read each question carefully. Draw a picture, write an equation,
1. The Jelly Junior High school color is made by mixing red paint with yellow paint. The ratio of red to yellow is 3 to 5. How much red paint should be.
EQ: How can I create and use equations to solve word problems? (Standard A.CED.1)
Mrs. Madison used to work at Macys Department Store. While she was there, she had to unpack boxes that contained 175 tubes of lipstick and put them away.
Jeopardy Digital 1 Digital 2Word Problems Elapsed Time Word Problems Find End Time Challenge $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 Final Jeopardy.
Ten Minute Math DECIMALS Find the EXACT answer. *Remember to line up your decimals! = –26.68= Round to the nearest TENTH and solve.
FRACTION OF NUMBERS GRADE 3.
Multiplication and division review. Kelly bought 3 toys for $5.00 each and 4 shirts for $12.00 each. How much did she spend? Explain the steps you took.
Unit 4 Relay. ADD: (-16.1) 1 SUBTRACT: 38.6 – (-19.53) 2.
OBJECTIVE: Learn to work with unit rates.. How many of you have ever had to spend your own money for food? If you walk into a store and are starving but.
Understanding how math applies to real life
Unit 8 Review Area, Perimeter, Pictographs, Patterns.
Do you know…? a) How many minutes are there in 6 hours?
Lesson 4 JA OURSELVES. Lesson 4 Do you remember the names of our storybook friends and what happened in this story?
What To Do With Remainders By the end of this lesson, you will know four different ways to handle a remainder in real life.
Can you solve these Real World math problems? Questions taken from Study Island J. Hicks – ITRT th grade CPS Review #2.
Math Homework Study for Unit 6 Test Individuals: Notebook on desk. Thursday, January 15 th.
Interactive Advanced CBA January Math Begin Test.
Which is longer, 2 years or 100 weeks? 2 years is longer than 100 weeks.
1.Charlie wanted to buy chicks at the market. He had $80 in his pocket and he spend all of his money to buy chicks at $4 each. On his way home, he give.
$200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $400 $500 $100 $200 $300 $500 $100 Factor The Facts! Order in The.
Bell Work: Math 6/7 – Monday, October 5, 2015 Prepare a piece of paper by folding it into 6ths. Darken each line so there are 6 outlined rectangles per.
Pick a Ride Decimal division practice. Pick a Ride Pick the ride you are most comfortable with… “It’s a Small World” a gentle, easy ride.
7 th Grade Review Percents. Find the percent of change. 20 is increased to %
Ten Minute Math DECIMALS Find the EXACT answer. *Remember to line up your decimals! = –15.17= Round to the nearest TENTH and solve.
Elapsed Time Using An Open Timeline. What time will it be in 3 hours? 5:158:15.
6.1 Dividing Fractions by whole numbers Grade 8 by Rhonda Friesen.
Do Now Solve: ⅔ + ⅜ = Solve: 8.4(.12) =. Do Now Solve: ⅔ + ⅜ = 16 / / 24 = 25 / 24 = 1 1 / 24 Solve: 8.4(.12) =
How Can I Do This? Math Word Problems Steph Cardiff North Public School 2015.
CP Math Lesson 1-4 “Problem Solving”. Quiz Solve for ‘r’: 1. Solve for ‘w’: 2. Find ‘y’ when x = -3:
WORD PROBLEMS. Word Problems #1 It takes you 10 minutes to wash one car and it takes a friend 8 minutes to wash one car. How many minutes does it take.
Lesson 1.7 A Problem Solving Plan Essential Question: How do you use the problem solving plan to solve problems?
Use mental math to find the quotient: Write a complete equation to show how you estimated the quotient:
PSSA Math Review Questions
Lesson 3.4 Writing Two-Step Equations
Problem Solving: Two-Question Problems
An Examination of Elapsed Time
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Third Grade Multiplication and Division Test
Presentation transcript:

Division Number Models Elapsed Time Number Story Odds and Ends

Solve the following using a division strategy: 348/ 3 =

116

Solve the following using a division strategy: 512/3=

170 R2

Solve the following using a division strategy: 256/9=

28 R4

Solve the following using a division strategy: 336/16

21

Solve the following using a division strategy: 589/12 =

49 R1

What number model, with and unknown, would be used to solve the following problem? At the Mill Creek Café, 54 water bottles were used. How many 6-packs of water had to be brought for the café?

54/6 = ?

What number model, with and unknown, would be used to solve the following problem? For our Pyramid of Success activity, our class needed 6 cups per group. If there were 5 groups, how many cups were needed?

5 x 6 = ?

What number model, with and unknown, would be used to solve the following problem? Benjamin brought 30 Pokemon cards at the store. Each card was $.40. How much did Benjamin spend?

30 x $.40=?

What number model, with and unknown, would be used to solve the following problem? For our Ace Club privilege, Mrs. Divens brought in cupcakes. If there are 25 students in our class, and the cupcakes came in packs of 6, how many packs did she need to buy?

25/6 = ?

What number model, with and unknown, would be used to solve the following problem? Mrs. Leuthe needed 2 hula hoops for each team. If she had 30 hula hoops out, how many teams were there?

30/2 = ?

Music class starts at 2:30. It is 30 minutes long. What time does it end?

3:00

Benjamin and Evan’s guitar lessons end at 5:30. If the lessons last for 45 minutes, when do they start?

4:45

Math starts at 11:45. Our whole group lesson lasts 20 minutes. What time does the whole group lesson end?

12:05

Our class needs to be at the DaVinci Center by 9:45. If it takes us 1 hour and 15 minutes to drive there, what time do we need to leave Mill Creek.

8:30

Gymnastics class begins at 3:45. If it takes 35 minutes to get there, at what time would you need to leave your house?

3:10

Joshua decided to share a box of cookies with his 3 brothers. The box contained 24 cookies. How many cookies would each boy receive?

8 cookies

Evan is paid $3 for each load of laundry he does and $1 for each load of dishes he unloads. If he does 4 loads of laundry and unloads 2 loads of dishes, how much will he earn?

$14.00

Jackson baked 45 muffins. If each muffin tin holds 6 muffins, how many tins will he need?

8 tins – you need to round up

6 friends go to a pizza shop. Their bill totaled $ If the friends split the bill evenly, how much will each pay?

$ 7.50

Joshua is saving up for soccer camp. If he puts away $10.00 per week, how much will he have saved in 30 weeks?

$300

Art class starts at 12:55 pm. If it lasts for 1 hour and 5 minutes, when will art class end?

2:00 pm

Mrs. Divens leaves for school at 6:35 am. She gets home at 4:30 each evening. How long is she away from her house each day?

8 hours and 55 minutes

Solve: y = 800

y = 19

16.7 – x = 12.6

X = 4.1