Real –World Practice with Rates and Unit Rates 1.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
What are we going to do? What does calculate mean? Calculate means __________. CFU Students, you already know that the relationship between quantities.
Advertisements

Ratios and Rates Lesson
Simplify. Show each step the way we have practiced in class.
Warm Up Divide. Round answers to the nearest tenth
21 st Century Lessons Introduction to Inequalities in the Real World 1.
Ratio, Rates, & Proportions
Chapter 3 Ratios and Rates (Part 2). Day….. 1.Introducing RatesIntroducing Rates 2.Graphing Rate of ChangeGraphing Rate of Change 3.Unit RatesUnit Rates.
Unit Price and Related Measurement Conversions
Minds On. Emily's brother drove 340 miles and used 17 gallons of gas. How many miles per gallon (mpg) did he get?
Lesson 3: Unit Rates Objectives: I will be able to explain meaning of ratio. I will be able to define rate and solve rate word problems. Language Objectives:
Warm Up Write each ratio as a fraction in lowest terms.
Math 015 Section 7.2 Ratios. Obj: To write a ratio of two quantities in simplest form A ratio is a comparison of two quantities that have the same units.
Topic A: Proportional Relationships
4-4 Solving Proportions Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Rates Ratios and Unit Rates
Section 2.2: Rate, Unit Rate, and Unit Price
Chapter 3 Ratios and Rates. Day….. 1.Introducing RatesIntroducing Rates 2.Unit RatesUnit Rates 3.Graphing Rates of ChangeGraphing Rates of Change 4.Rates.
Are the speeds 30 miles per 3 hours and 10 miles per hour the same?
Algebra1 Graphing Functions
Algebra1 Writing Functions
FOCUS 1: PROPORTIONAL REASONING STANDARDS: 7.RP.1, 7.NS.2D, 7.NS.3, 7.EE.4A, 7.G.1 RESOURCE: CONNECTED MATH PROGRAM 2 COMPARING AND SCALING: INVESTIGATION.
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
Thursday, June 4th Math Homework Study for Test Individuals: Homework out, everything else put away.
Purple Math, Holt Rinehart Winston TB, Math-Aides
Lesson Topic: Finding a Rate by Dividing Two Quantities
Unit 1 Relationships Between Quantities and Expressions Week 3 Lesson 1 Dimensional Analysis N.Q.1.
Launch Agenda 1 Abby and Zack are mixing red and yellow paint to make an orange color to paint their kitchen table. They each think they have the perfect.
Confidential2 Convert the following decimals to percent: = 75% =.95% = 43.9% = 42.2% = 87% Warm up.
Math Rates.
Without using number values for x, explain how you know that the expression 2x-1 will always equal an odd number. Journal Writing Warm-Up Bell Quiz 1-5.
Test 2 Review The test will consist of 3 sections. Section 1 is vocabulary matching. Section 2 is a Rate Per 100 problem. Section 3 is a Unit Rate Problem.
4-2 Rates Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
4-4 Solving Proportions Vocabulary cross product.
Copyright © Ed2Net Learning, Inc.1 Rates (Unit) Grade 6.
Launch Abby and Zack are mixing red and yellow paint to make an orange color to paint their kitchen table. They each think they have the perfect shade.
21 st Century Lessons Introduction to Ratios Primary Lesson Designer(s): Stephanie Conklin 1.
DO NOW. OBJECTIVE : SWBAT Solve problems involving proportional relationships Convert between measurement systems using unit rates and using proportions.
OBJECTIVE: Learn to work with unit rates.. How many of you have ever had to spend your own money for food? If you walk into a store and are starving but.
Unit Rates SWBAT use unit rates to solve problems and make comparisons.
Comparing Ratio Problem- Solving Tools 1 Warm Up SWBAT find similarities and differences among several ratio problem-solving methods. Language Objective:
BELL RINGER: DISCUSS WITH A PARTNER THE SITUATION GIVEN.
Ratios and Vocabulary Lesson 2 1. Warm Up Write a ratio in three ways comparing # of ducks to # of pigs. Remember to simplify your answer! 2 ducks to.
Vocabulary Coordinate Plane: a plane formed by the intersection of a horizontal number line with a vertical number line. Ratio : The comparison of one.
21 st Century Lessons Real –World Practice with Rates and Unit Rates Primary Lesson Designer(s): Stephanie Conklin 1.
5 Minute Check. Simplify Minute Check.
Unit Conversions Using Equivalent Ratios
Grade 8 Pre-Algebra Rates, Ratios, and Proportions
Bell Work/Cronnelly. Grocery stores often advertise special prices for fruits and vegetables that are in season. You might see a sign that says, “Special.
Copyright © Ed2Net Learning, Inc. 1 Algebra I Rates, Ratios, and Proportions.
5-4 Dimensional Analysis Course 2 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Presentation.
Review of Ratios and Rates Unit 1. Warm Up Objective: SWBAT solve real-world and mathematical problems using ratio and rate reasoning to review for unit.
Homework 1. Pipe A can fill a storage tank in 40 minutes. Pipe B can fill the tank in 80 minutes. How long does it take to fill the tank using both pipes.
Is 30 miles per hour a ratio?. In this lesson you will learn how rates are part of the ratio family by reviewing the qualities of a ratio.
Topic A: Proportional Relationships
2.1 Unit Rates Essential Question: When and why do I use proportional comparisons?
Module 1: Standards.  Explain the concept of a ratio  Use ratio language to describe a relationship between two quantities Example: The ratio of girls.
Lesson 1.7 A Problem Solving Plan Essential Question: How do you use the problem solving plan to solve problems?
21 st Century Lessons Real –World Practice with Rates and Unit Rates 1 6.RP.2 Day 3.
Introduction Task Process Evaluation Conclusion Teacher Page.
Chapter 3 Ratios and Rates
Introduction to Ratios
Warm Up Alex is trying to win a jumping jack competition. He does
Review of Ratios and Rates Unit
Introduction to Ratios
Real –World Practice with Rates and Unit Rates
Introduction to Ratios
Please work quietly while I record attendance
Section 3.1 Ratios and Rates
Ratios and Proportions
Presentation transcript:

Real –World Practice with Rates and Unit Rates 1

Warm Up OBJECTIVE: Students will use unit rates to compare quantities in real- life situations. Language Objective: Students will use vocabulary relating to rates like per and for every. Agenda 2 Kyle can mow 3 lawns in 2 hours. If Kyle takes the same time to mow each lawn, how long does it take him to mow 1 lawn? Write a sentence! Hint: Convert the time from hours to minutes. We’ll use a unit rate to solve this question: 2 hours  2 (60 minutes) = 120 minutes 120 minutes 3 lawns 40 minutes 1 lawn = This means that Kyle can mow 1 lawn in 40 mins.

Launch Agenda 3 Please watch the following video on Usain Bolt, the Olympic Gold Medalist in the Men’s 100-meter spring. Answer the questions below! 1) How fast does Usain run the 100 meter sprint? 2) Does he run this race in seconds, minutes or hours? 3) After how many meters can Usain tell if he will win a race? 4) What country is Usain from? seconds After 70 meters Jamaica

Launch Agenda 4 Let’s find the Usain’s speed using rates and unit rates! We will compare distance (meter) to time (seconds). Step 1: Write a rate in fraction form Step 2: Simplify to write as a unit rate Let’s learn a trick to convert a rate to a unit rate! 100 meters 9.69 seconds Hold up! How can we simplify this rate? Yahhh! Tricks make math easier!

Launch Agenda 5 Step 2: Simplify to write as a unit rate Let’s learn a trick to convert a rate to a unit rate! 100 meters 9.69 seconds What operation does the fraction bar represent in the ratio? Divide is right!! Let’s divide 100 meters by 9.69 to find a unit rate! REVIEW: We can write this as division problem: This unit rate means Usain runs seconds per second. This unit rate also means that in 1 second Usain Bolt runs meters.

Explore: Mini-Lesson 6 Agenda Let’s find the unit rate of each real-world situation! (ex 1) Kenny goes to the grocery store and buys 5 pounds of Apples for $8.40. Step 1: Write a rate in fraction form. Step 2: Divide to find the unit rate.. $8.40_ 5 pounds $8.40 ÷ 5 pounds = $1.68 per pound Kenny paid $____ per ______ of apples.. What does this unit rate mean? Kenny paid $1.68 per pound of apples..

Explore: Try with a Partner 7 Agenda Let’s find the unit rate of each real-world situation! (ex 2) Michelle is computer programmer who designs video games. She works 30 hours each week and makes $2,535. Step 1: Write a rate in fraction form. Step 2: Divide to find the unit rate.. $2,535_ 30 hours $2,535 ÷ 30 hours = $84.50 per hour Michelle makes $84.50 per hour Write a sentence to explain this situation.

Explore: A New Challenge 8 Agenda (ex 3) Cameron has 2 jobs offers as a camp counselor. At the YMCA, he will be paid $90 for working 8 hours. At the school’s day camp, he will be paid $78 for working 6.5 hours. Brainstorm with your partner: Which job should Cameron take? Use your note’s from today to help you!

Explore: A New Challenge 9 Agenda (ex 3) Cameron has 2 jobs offers as a camp counselor. At the YMCA, he will be paid $90 for every 8 hours of work. At a school day camp, he will be paid $78 for every 6.5 hours of work. Brainstorm with your partner: How can we decide which job pays Cameron the most per hour? YMCA JobSchool Job $90 ÷ 8 hours = $11.25 per hour $78 ÷ 6.5 hours = $12 per hour Create a table to organize your work! Write a sentence to answer question. Cameron should choose the school job because he will make $12 per hour which is $0.75 more than at the YMCA.

Explore: Practice with a Partner 10 Agenda (ex 4) Maria is a clothing designer and needs to buy a lot of buttons to make her clothes! The following shows button advertisements from 2 different stores: Button R’ UsButton-Up! Answer the following questions: a)What is the unit rate for buttons at Button R’ Us? b)What is the unit rate for buttons at Button-Up? c)Which store do you think Maria should buys buttons from? 55 Buttons for $ Buttons for $12.60

Explore: Practice with a Partner 11 Agenda Button R’ UsButton-Up! Answer the following questions: a)What is the unit rate for buttons at Button R’ Us? b)What is the unit rate for buttons at Button-Up? c)Which store do you think Maria should buys buttons from? Explain your answer! 55 Buttons for $ Buttons for $12.60 $5.50 ÷ 55 buttons = $0.10 per button $12.60 ÷ 140 buttons = $0.09 per button Button-Up is cheaper than Button R’Us by 2 cents.

Challenge: Practice with a Partner 12 Agenda Button-Up! Maria has decided to use the Button-Up! Company! Remember, she found a unit price of $0.09 per button. How much would it cost her to buy 500 buttons? 140 Buttons for $ buttons x $0.09 per button = $45.00

Assessment 13 Agenda Try on your own: Martina drives 360 miles in 6 hours and Carlos drives 248 miles in 4 hours. Who drives the fastest? Martina: 360 miles ÷ 6 hours = 60 miles per hour Carlos: 248 miles ÷ 4 hours = 62 miles per hour Carlos has a faster rate at 62 miles per hour!

Summary – Partner Work 14 Agenda 1) Today, we learned that to compare rates, we can first find the ______ ______. 2)A unit rate is a comparison of 2 different quantities where one measurement has only _____ unit. 3)We can use unit rates to find things like how much a job pays per hour. What other real-world examples are there for using unit rates? unit rate 1