Flaming Flamingos By: Elysse, Dara, Nina, Ashley, and Tyler.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
With Jacob, avory, Tyler, and Zach.  From the beginning of our journey form Portland Oregon, we decided to go to Crater Lake National Park. We have $9000.
Advertisements

#23-1 January 31, 2011 Find unit rates for the given ratios: 1)270 miles in 6 hours 2)105 words in 35 minutes Before George left on a long trip, he filled.
Sea World is $ 252 for all three of us to go for 1 day. Gas in San Diego cost about $3.36 per gallon.It cost $50.40 to fill up our tank.
Mid-Semester Exam Review
Road Trip! Using Multiplication and Division of Decimals
Our Journey Across the Country! BY: Elli Steffen, Kaylee Fredrick, Emma Hopkins, and Mariah Fellers- The Firecrackers We travel from Los Angeles, California.
More About Ratios Number a paper from one to eight and find these ratios.
Brewers Trip to Cincinnati Mr. Goes. Travel We will be driving to Great American Ball Park in Cincinnati, Ohio. It will take 7 hrs 10 min to cover the.
Niagara Falls, New York Ronald G. Traveling June Planned By:
Tateanna Berry My family trip. Lakeside to Big Sur  The first city that my family and I visited was Big Sur.  While we were there we visited the Point.
Vacations Project Objective: To practice utilizing a budget to fund a dream vacation and to develop a flier to, “sell” the vacation to someone else.
Day 1 Day 1 (continued) There was a problem, though. Our rental car was stolen! We had to pay $65 for the car and lost 3 hours. But we still got to see.
Kerala, India Dalia Abraham Traveling June Planned By:
Miami Florida Jordan Headley Traveling June Planned By:
Brianna DeHart, Tony Scala, Adel Chalhoub. Tickets and Parking  Tickets: 79$ each 237$ total  Parking: 15$ per vehicle.
Vancouver, Canada Travis Hermel Traveling June Planned By:
Paris,France Fatima Bamba Traveling June Planned By:
 Bakersfield CA  McDonalds  Anthony: Cheeseburger $0.99  Zaki: Cheeseburger $0.99  Reed: Cheeseburger $0.99  Gabe: Cheeseburger $0.99  Brad: Chicken.
Unit 3 Assessment Review Multiplying and Dividing Decimals.
5.95 1) Alicia paid $1.32 for a bag of pinto beans. The beans cost $.55 per lb. How much did the bag of pinto beans weigh?
Ratios, Rates, and Proportions
London, England Tyler Ma Traveling June Planned By:
 Gas / 25 = x 3.57 = $  Meals- Lunch- $9.oo x 4 = $36.oo Dinner- $15.oo x 4 = $45.oo  Lodging- Royal Inn Hotel $23.25 x 4 = $93.oo.
Disney World Trip to Orlando, Florida Brittany Qualls 4 th period.
NICHOLAS MILLER By Nicholas. My Route! 1854 miles 1786 miles 443 miles 226 miles 533 miles 4842 miles.
Murphy, North Carolina Sophia N. Traveling June Planned By:
The Cross Country Trip! By: Cody Durst and James Lock.
Unit Rates and Unit Cost SWBAT write rates; write unit rates; use unit cost to determine the better or best buy; compare rates.
Expressions Objective: Students will write numerical and algebraic expressions.
 Tickets cost $15 each, but all together it’s $45 for tickets.  Parking costs $3 per hour, but it would cost $9 since we would be there for 3 hours.
$ Breakfest: Stayed at hotel Lunch: Taco Bell Dinner: Los Gatos $
You bike 39 miles in 5 hours. Find the Unit Rate in miles per hour
By Stephen. DAY UNO I am going on a vacation to New Orleans. 1,081 miles, 17 hours and 11 minutes. Its going to take me 4 tanks of gas to get there. I.
Los Angeles, California Hermela Sileshi Traveling June Planned By:
 Presented by: Ta’Shaya Thompson  Project 6- Vacation  May 13, 2010.
Myrtle beach,South caralina Colleen D Traveling June Planned By:
San Francisco, California By: DaQuawn Lomax Project 6- Vacation 5/13/ Pd.9.
Solving Story Problems Involving Rates. Example #1 Jack drove an average of 55 mph on his trip. He spent a total of 8.5 hours driving. How far did he.
Taiwan Jade Lin Traveling June Planned By:
Orlando, Florida Christian Torphy $3860 Traveling June Planned By:
Orlando,Florda Carson McGoodwin Traveling June Planned By:
Nassau, The Bahamas Joseph Lopez Traveling June Planned By:
Dallas, Texas Bryce Traveling June Planned By:
By: Jailyn Jones.  Start City: IL, Springfield  End City: NJ, Atlantic City  One-Way Trip: 911 Miles  Gallons Used  $ Fuel Cost  Round-Trip:
Vacation City, State Your name Period Date. Why did you chose this location Reason 1 Reason 2 Reason 3 Picture of your destination.
Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.
Our Trip to the Jersey Shore. Our Hotel The Rivera According to trip advisor the Rivera is the second highest rated hotel in New Jersey.trip advisor.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Slide 1 Tell us where you will be going. Describe the place you will be going. Tell us why you want to go there. Add a picture of the place you will be.
Travel journal By: Mason W & Avery Akins. Day 1 At first we traveled to Honolulu, Hawaii from Paris, France. We stayed at the hotel named Aston Waikiki.
Orlando, Florida Kaimet Haile Traveling June Planned By:
Warm – up #7 1. Convert 50 pounds per second to tons per hour. 2. If a car can travel 80 miles on 3.5 gallons of gas, how far can it travel on 10 gallons.
By: Chris Thornburgh and Campbell Leamon Salem, Oregon.
Long Beach, California Amber Williams Traveling June Planned By:
Paris, France Reagan Patterson Traveling June Planned By:
Unit Rate Rivalry How to Play Pair up with someone in the group to play against. For each of the 6 questions, find the unit rate. Show your processes.
Australia Mckayla Traveling June Planned By:
Paris, France Madison DiFilippo Traveling June Planned By:
Paris, France Amanda D. Traveling June Planned By:
Oxford Words
Introductions and Resources Global finals website and book s from Kate RD Call the office or my cell phone anytime.
Daytona Beach Florida Samuel Alsobrook Traveling June Planned By:
Day One I went for my day flight for Japan today.
Family Vacation By: Falon Sosnowski. Imagine you are preparing for your family vacation. You are going to L.A California but you don’t have a swimsuit.
“Disney introduces seasonal pricing at theme parks”
Get the best by paying less for more with good discount offers.
Marketing & Brand Research AAA Member Poll 2011 Summer Travel and Entertainment Auto Club of Southern California May 2011.
Braden Apres, Waggoner-Pasibe
A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D
An object travels 40 miles in 2 hrs. Calculate its speed?
Presentation transcript:

Flaming Flamingos By: Elysse, Dara, Nina, Ashley, and Tyler

Day One Salem, Oregon Our Point of Interest: Salem Saturday Market

Day One We Ate Lunch At the Salem Saturday Market We ate at the Croissant & CO. It cost $ We ate at Olive Garden for dinner. It cost $45.00.

Day One We stayed at The Grand Hotel. We got two rooms. The total price was $ We traveled 219 miles. Gas cost $74.13 for that day. It took 5hours and 45 min. We lost our keys and had to pay someone to recover them.

Day Two Redding, California Our point of interest: Water Works Water Park

Day Two We ate lunch at Savory Spoon The cost was $55.00 We ate dinner at Jack’s Grill The cost was $110.00

Day Two We stayed at Oxford Suites The total was $ Our fate card said that we can only buy 10 gallons of gas due to oil shortages. We traveled 250 miles from Salem to Redding Gas cost $48.60 It took 3 hours and 45 min.

Day Three We ate lunch at Ole Ole diningOLEOLE.php diningOLEOLE.php Lunch cost $30.00 We ate dinner at Z Bistro Dinner cost $75.00

Day Three Carson City, Nevada Point of Interest: We are hiking in Snow Valley Peak

Day Three We stayed at the City Center hotel It cost $ for two rooms Our fate card says we got a ticket because some “anonymous” team member failed to buckle his/her seatbelt. Gas cost $ We traveled 354 miles. It takes 3 hours and 46 min.

Flaming Flamingoes Total Cost So Far: $1,238.85