Food Choices. Influences on Choices Food types - What are you in the mood for? Comfort Foods - Food that help your mood or feelings Money - You may know.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Meat and the consumer meatandeducation.com 2011.
Advertisements

Teens 2 lesson four shopping wisely. terms you should know Comparison Shopping Brand Name Generic Brand Discount Store Thrift Store Teens 2 – Lesson 4.
MEAL MANAGEMENT PLANNING MEALS.
Nutrition 101 By Justin J.
Packaging wastes have increased over the past few years. Chances are they will go right on increasing. One reason for this is there are more people. Also,
Convenience vs. Homemade Foods
Summarize wise food selection practices
6.02F MEAL PREPARATION STRATEGIES
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
Smart Shopping. Someone who…  Researches purchases  Plans purchases  Compares products  Considers alternatives You will save a lot of money by being.
Meal Planning for the Family
Meal Planning Just FACS.
Healthy Eating on a Budget Jessica Koiner, Nutritionist.
Eating economically meatandeducation.com Place these items in order of cost per kilogram (cheapest to most expensive) Oranges Frozen peas Cornflakes.
Plan for Food Spending The Key To a Healthy, Low-Cost Diet.
Consumer Purchasing ~ Goals:
Healthy Eating on a Budget Eating value for your dollar.
 Store features ◦ Question to ask yourself  Supermarket trends ◦ Fresh refrigerated ready-to-eat meal items ◦ Cross merchandising - involves pairing.
Name brand vs. Store brand Name brand- mass produced, marketed, and distributed nationwide by a large company Name brand- mass produced, marketed, and.
Objective 8.01 Summarize wise food selection practices.
PLANNp PLANNING MEALS.
Shopping For Food 12-1 & Objectives  Give Guidelines for planning where and when to shop  Explain the benefits of preparing a shopping list 
The Smart Consumer. Choosing where to shop Store features Question to ask yourself trends Fresh refrigerated ready-to-eat meal items - involves pairing.
Review Seminar: Unit 6 Project “Impacts of a Borderless Society” Freddie Arocho-Perez Kaplan University SC300: Big Ideas in Science.
Grocery Shopping Tips Grocery List Making a list helps save time and money. Put your list in some type or organized manner to save time. Add items.
SPEND SMARTER. Objectives Shop Smarter Spend Smarter Stretch Your Money!
© Crown copyright 2007 Going food shopping. © Crown copyright 2007 Before you go shopping Before you go food shopping, it is always a good idea to plan.
+ AL-HAC and GUA Family Nutrition Topics. + Menu Planning on a Budget Lesson 1.
Before shopping the first thing to do is to create a shopping list. A shopping list is a detailed list of kinds and amounts of food you need to buy. Also.
For you and your children CDN 1605 Anna Mancini 11/11.
Meal Planning and Shopping Food $ense Nutrition Education.
Shopping Smart Module 2: Conducting a Shopping Analysis.
GROCERY GURU Strategies for Super Market Shopping.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.3 Unit Conversion Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. 1 lb versus 16 oz.
CLASS DISCUSSION Which food store do you or your family shop in for groceries (i.e. Stop and Shop, A&P, Hannafords?) Who does the shopping in your family?
8.01 Making wise food selections The ART of meal planning & shopping!
Shopping for Food. Where to Shop Supermarkets Warehouse stores Food cooperatives Health food stores Specialty stores Convenience stores Farmer’s markets.
Meal Planning for the Family
Many people like shopping.. What is your favorite store?
Meal Planning and Management
The Food Pyramid BY MANDY. The food pyramid Eat 6oz. Of grains each day.
Chapter 11 Planning Meals
 When you go shopping follow your grocery list avoid IMPULSE SHOPPING.  Buying an item you don’t really need just because it is appealing at the time.
Meal Planning for the Family
Consumer Decisions in the Economy Chapter 1, 1.4 and 1.5.
Consumer Decisions: Smart Consumer Choices Mr. Ervin East Hardin Middle School.
© British Nutrition Foundation 2005 – BNF Food Life Skillswww.nutrition.org.uk Budgeting Module Number: 14.
OBJECTIVE 1.DESCRIBE HOW TO PLAN FOOD SHOPPING. SHOPPING FOR FOOD.
Thanksgiving Project. Getting ready to eat!  Between now and Thanksgiving, we will create FunMat for your family dinner.
Consumer Strategies Because $$$$ Doesn’t Grow on Trees.
What’s for dinner tonight? Today You Will Learn How to make a healthy and affordable meal plan How to get the most value when shopping.
HEALTHY EATING ON A BUDGET. OVERVIEW Plan Creating a Game Plan Purchase Tips and Tricks for Filling Your Cart Understanding the Price Tag Reading the.
Hunger Attack! Feed Your Appetite– Protect Your Wallet.
4.02 All about the MONEY!. Costs Two Questions: How much money will it cost to start a business? Where will it come from? What are costs? How much money.
8.01 Making wise food selections The ART of meal planning & shopping!
Food Purchasing for Child Care National Food Service Management Institute The University of Mississippi
SMART SHOPPING Essential Question: How do your shopping habits affect the quality, nutrition, and cost of the foods you buy?
CONSUMERISM. FOOD LABELS Components of a Food Label Nutritional Facts Ingredient List (largest to smallest, determined by weight) Daily % Values Serving.
BUDGETING CALM 20. Budgeting Food Next to Rent/Mortgage, Food is the other area you will spend a large portion of your money (average- 20% of Income)
Section 12-1 The Menu.
BUDGETING FOOD LABELS PLATE PRESENTATION DINING ETIQUETTE
Who wants pizza?.
6.01 Key Terms: Selecting, Storing, and Obtaining Foods.
Unit Pricing.
Smart Shopping Tips Unit Pricing Common Conversions 3 tsp = 1 Tbsp
Convenience foods vs. Homemade
Summarize wise food selection practices
Consumerism Foods 2.
Grocery Shopping.
Food Budget Unit ARR2 Randall
Presentation transcript:

Food Choices

Influences on Choices Food types - What are you in the mood for? Comfort Foods - Food that help your mood or feelings Money - You may know fellow students that always have money for food/snacks even if they don’t have a job

Where to eat? Eating in requires time and skill typically, it is lower cost we will look more in-depth about this Eating out usually requires less time much more expensive

Where to eat Eating out You also don’t know what ingredients are used Allergies Sensitivities Can end up being very unhealthy

Food Buying Trends Organic Foods Foods grown without the use of pesticides, chemical fertilizers, antibiotics, and hormones In order to be labelled ‘Organic,’ foods must meet strict government regulations Potential for high costs

Food Buying Trends Online Food Shopping Ordering groceries online typically used to save time also used by those with limited mobility or access to grocery stores adds expense due to shipping 10-20$ plus tips

Product Brands National Brands Sold across the country Heavily advertised Usually the most expensive Consistent Quality

Product Brands House Brands AKA private labels supermarket chains tend to have their own labels may or may not share the chain name Quality is usually good Costs are usually less

Product Brands Generic Products very plain labels “Macaroni and Cheese” “Bakes Beans” Typically, similar nutrition info Cost is much less

Making Buying Choices Freshness Quality Quantity Cost Brand

Unit Cost Expressing the cost of an item per unit of measure Example 1.5 lbs of ground beef for $/pound

Unit Cost In most cases, larger packaging has a lower unit cost There are some instances where this is not true, however. Some grocers put the information on the shelves

Questions Find the cost per ounce a 12-oz box of rice for 3.50 a 18-oz box of rice for 5.00 a 24-oz box of rice for 7.25 Which size box would you purchase?

Questions Find the Unit Price per ounce 10 oz of soup for oz of soup for oz of soup for 4.34 Which can would you buy?

Questions List the purchase considerations from most important to you to least. Why did you choose the way you did? (Cost, Quality, Quantity, Freshness, Brand)

Activity Get into groups of 4-5 Imagine that you 4 or 5 were going to be living in an apartment/house together after high school. Food is communal and will be decided for and paid for by all

Activity Come up with a menu for five days worth of meals. What are you going to eat for breakfast each day? Lunch each day? Dinner each day? When you are finished, make a shopping list of what you will need to buy. Make sure it includes how much you will need.

Homework Go to the store and find everything on your list. Find the cost and quantity of all of your items for a national brand name as well as a generic or house brand. Due Friday