Unit 3 How much is it ?. Period Three Original ¥ 1000 Present (Now) ¥ 800 It’s on sale. 20% off The discount : 80%

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit2 Is your food and drink healthy?
Advertisements

Unit 5 Favorite Food listening Revision Western food: a glass of cola potato chips a hamburger fried chicken pizza hot dogs Chinese food:
Sing a song a hamburger a chicken wing a banana pie.
Unit 4 Food and Restaurants Lesson 25 Meat and Fish.
WHATS COOKING? It starts with a plan and a list Developed by Jennifer Burgin, Julie Haisten, Marelisa Colberg-Beers, Pam Napier, Rita Havner, Carmen Henson.
Eating Healthy on a Budget
Measurement Madness! By Morgan Felix. What do you see holding liquids?
RECOMMENDATIONS FOR HEALTHY LIVING An Advisory to fight obesity, cholesterol and diabetes.
Food and Drink. Food and Drink – vocabulary Can you put these sentences into the right order? 8. I eating wish could I stop meals between. 7. night big.
Primary Longman Express
Commission, Simple Interest, Markup, Profit
Food Eating out.
Food and drink.
Restaurant Talk “May I take your order?”.
WHO’S QUICKER? 30 s
Customary measurement in Capacity Definition of Capacity: How much “stuff” can fit into containers or the amount of space there is to fill them up.
8.01 Making wise food selections The ART of meal planning & shopping!
a) apple cheese orange b) bread potato onion c) packet banana milk d) butter cup egg.
There is a cake in the kitchen. פורית אברמוב. There are some meat in the refrigerator. פורית אברמוב.
Teacher’s name: Nguyen Thi Quyen Doi Son Secondary School.
Countable / uncountable nouns
The great fast food survey 2012 Get ready to record your data!
Unit10 Healthy Eating.
A item is marked 25% off and then you are given an additional discount of 10%. What will you pay? Are receiving a total of 35% off? Explain why or why.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. How to compare prices.
Starter: Starter: Chicken soup Chicken soup Tomato soup Tomato soup Main course: Spagetti Spagetti Pizza Pizza Potato pancakes Potato pancakes.
BARIATRIC MEAL PLANNING 101. WHAT DO I NEED IN A DAY? 6-8 OZ. LEAN MEAT 2 SERVINGS LOW FAT DAIRY 4 SERVINGS FRUITS AND VEGETABLES 2 SERVINGS STARCHES.
10%50%25%15% £16 £22 £70 £5.40 £25.80 £80.40 Complete this table without a calculator! Starter… £1.60£8£4£2.40 £2.20 £11 £5.50 £3.30 £7 £35 £17.50 £10.50.
Do you like ? Yes, I do . 2B : Unit 3.
EXAMPLE 1 Finding a Sale Price Clothing You buy a pair of jeans that is 30% off the original price of $29. What is the sale price? STEP 1 Find the amount.
juice פורית אברמוב cheese פורית אברמוב sandwich פורית אברמוב.
Malden Public Schools. During the summer, in the absence of school, learning declines. Throughout these months, all children backslide in math—but in.
Thursday 7 th January, 2016 Number 15 A great big thank you to all our parents and children for all the lovely cards and.
A Mathematical Budget Project By Owen Guo.  Savings: $1300 Income: $12.50/hour  Gross Pay for two weeks (total of 80 hours, or 40 hours per week): $1000.
B B C C D D Herald Museum Fri [80] Wed [60] Tue & Thur [40] Visitors to Herald Museum Mon [20]
Jacket potato milk baked beans bread sweetcorn salad butter Monday.
Vocabulary Lesson: Food 86 words. FOOD/EAT (eat is once) DRINK FULL HUNGRY THIRSTY WATER COFFEE TEA.
CONSUMERISM. FOOD LABELS Components of a Food Label Nutritional Facts Ingredient List (largest to smallest, determined by weight) Daily % Values Serving.
Unit 3 What would you like? Part A Let’s learn bread chicken hot dog milk juice coke ice-cream French fries Let's review coffeehamburger.
RED 2012 BOOK. 4.3 Activity You can find 10% and multiply by the correct amount.  Ex: 40% off of $50.00  10% is $5.00.  $5.00 X 4 (for 40%) = $20.00.
Unit 3. It’s a kind of drink. It comes from cows. milk It’s white. I have got some milk.
Thursday 14 th January, 2016 Number 16 FOREST SCHOOL Y1 and Y2 children are doing forest school this Friday. They will be.
FOOD Казакова Елена Анатольевна. Phonetic exercises [i:] sweet, green, meat, tea, cheese, ice cream [ ɪ ] milk, fish, cabbage [w] sweet [u] book, workbook.
PIZZA HAMBURGER SOUP FRENCH FRIES RICE SPAGHETTI HAMBURGER FRUIT VEGETABLES SALAD CHICKEN PANCAKES ICE CREAM CHEESE EGGS BUTTER FISH MILK STEAK SANDWICH.
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Section 204
PHED 1111: Physical Education Spring 2012 Dr Catherine Kakpovbia
FOOD AND DINING.
GANTT CHARTS Example Example Example Example text Tasks Example 1

LIKES-DISLIKES Prepared By: Arzu Körpeoğlu.
Reading and vocabulary
MON TUE WED THU
GANTT CHARTS Example Text Text Here Text Here Text Here Text Here
Food and drinks.
2017 Jan Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat

Welcome to Jeopardy!.
Unit 6. Day 13..
Jan Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
2008 Calendar.
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
usually have for breakfast ?
Calendar – 2010 (October, November & December)
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
1/○~1/○ weekly schedule MON TUE WED THU FRI SAT SUN MEMO
Calculating: Discount Prices
A3 1.1c To Multiply & Divide Positive & Negative Numbers
2016 | 10 OCT SUN MON TUE WED THU FRI SAT
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
2008 Calendar.
Presentation transcript:

Unit 3 How much is it ?

Period Three Original ¥ 1000 Present (Now) ¥ 800 It’s on sale. 20% off The discount : 80%

Pre-reading  What do you usually buy in the supermarket?  ( )  Do you like to buy items with a discount? Why or why not?  ( )

Reading A BIG SURPRISE FOR YOU!SURPRISE Welcome to Walmart! Many things are on sale here. Do you need salad dressing? We have salad dressing of different flavors at a good price – ¥ 5.99 a bottle! We also have chicken for only ¥ 9.60 a kilo. You may find many things at very attractive prices here.Welcome to Walmart! flavorsgood price attractive Downtown Supermarket, your best choice!best Tea Mon Original Original ¥ Now ¥ Rice Tues Original ¥ Now ¥ Pears Tues Original ¥ 3.60 Now ¥ 3.40 Ice cream Wed Original ¥ 2.80 Now ¥ 2.50 Apple Wed Original ¥ 5.99 Now ¥ 5.69 Chicken Thurs Original ¥ Now ¥ 9.60 Juice Thurs Original ¥ 4.99 Now ¥ 3.99 Fish Fri Original ¥ 8.90 Now ¥ 8.70 Milk Fri Original ¥ 1.80 Now ¥ 1.50 Potatoes Sat Original ¥ 2.50 Now ¥ 2.00 Sugar Sat Original ¥ Now ¥ Cooking Oil Sat Original ¥ Now ¥ Salad dressing Sun Original ¥ 7.99 Now ¥ 5.99 Pizza Sun Original ¥ Now ¥ 7.50 All are unit prices.unit prices Walmart Saturday, Jan 20, 2009

Activity 12 Read and choose. There’re items on sale on Saturday. A. one B. two C. three D.many C

Activity 13. Read and judge. Students finish the exercises individually, then check answers together

Read and finish (1)The pears and rice are on sale on ___________. (2)The original price of pears is ________. The original price of rice is ___________. (3)I can save __________ yuan on pears. I can save __________ yuan on rice. (4) I can save a total amount of _________ yuan.

Writing: 1. Read and complete ItemQuantityOriginal price Day on sale Money Saved Fish18.90 yuan Friday0.20 yuan Salad2 bottles7.99 yuan Saturday4.00 yuan Pear1.5 kg3.60 yuan Tuesday0.30 yuan Candy8 boxes12.5 yuan Saturday4.00 yuan

2.Talk and decide eg. Ben wants to buy. It’s original price is yuan. But it is on sale on. It’s yuan on that day. It is yuan cheaper in all. Ben can buy all items with the least money on. Fish/salad sauce/pears/ candies 8.90/7.99/3.66/12.50 Friday/Sunday/Tuesday/Saturday 8.70/5.99/3.40/12.00 Saturday or Sunday. 0.20/4.00/0.30/4.00

Unit task: Organize a used book sale. 1. Fill in the information card. Name of the owner: ______________________ Name of the book: _____________________________ Original price: __________________ Present price: ________________ Discount: ______________ % off

Name of the book OwnerOriginal price Present price Discount

Homework  Students in different groups work together to design a poster to sell the used books. Put up the posters on the wall of the classroom and hold a used book sale after class.