Sudi and Tosha are eating pancakes. If they each can eat one pancake in 3 minutes. How long it it take the two of them together to eat 10 pancakes?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Math VEGAS. Game Rules Recap Minimum Bid= $50 Maximum Bid= $50 less than your total Objective: To help everyone in your team understand the problems and.
Advertisements

Unit 6 Math Test Review March 11, Represent the red part of the fraction bar as the product of a whole number and a unit fraction. 1/8 Answer:
Topics 7 & 8 Review For CFA Unit 4.
Year 3 Multiply a number by 2 and my answer is 24. What number did I start with?
5 Minute Check Complete on the back of your homework. 1. Alana biked 45 miles in 3 hours. How many miles did she bike in 1 hour? 2. The Reyes family bought.
ADDING AND SUBTRACTING FRACTIONS GREATER THAN 1 AND MULTIPLYING FRACTIONS SWBAT add and subtract with mixed numbers and improper fractions. SWBAT multiply.
We’re Making Popcorn 1CD 3-1 We’re making popcorn. Pop pop pop pop popcorn. Old- fashioned popcorn! Refrain (Crescendo)
I DO YOU WATCH Hannah collects stuffed animals. She has 3 bears, 4 zebras, and 2 dogs. What fraction of her stuffed animals are zebras?
Steve rode 4 miles on his bike the first day, m miles on the second day and 7 miles on the third day. If on all three days total he rode no less than 20.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 2 cups of chocolate chips for every 6 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
Bits and Pieces 3 Unit Test Review. Four stores are having a sale on DVDs. Which store is offering the best deal? 1.Store 1: $3 off the regular price.
Powerpoint Jeopardy TIMEMultiplicationAdditionSubtractionFractions
Math Structures Lakeshore Elementary School. I blew up 4 blue balloons and 5 red balloons for my birthday party. How many balloons did I blow up in.
Question 1 The recipe for chocolate chip cookies requires 3 cups of chocolate chips for every 8 cups of flour. What is the ratio of chocolate chips to.
Hypothesis I think that Pop Weaver’s will have the least amount of unpopped kernels because it comes from Wal-Mart and it has the most butter.
Lesson Menu Main Idea Key Concept:Divide by Fractions Example 1:Divide by Fractions Example 2:Divide by Mixed Numbers Example 3:Real-World Example.
Fraction Division Word Problems
A school has 300 students. If the ratio of boys to girls is 31 to 44, how many more girls are there in the school?
40 Minutes Left.
Chapter 6 Math Review Game.  You will be split into 5 groups  Each team starts with 10 “X’s”  Each group gets a questions. If you get the question.
Name ANSWERS 6A/BProb. of the Week #9 Jan. __ REMEMBER! SHOW YOUR WORK! A) Farmer Brown put a square fence around his vegetable garden to keep the deer.
2 pt 3 pt 4 pt 5pt 1 pt 2 pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt 2pt 3 pt 4 pt 5 pt 1 pt 2 pt 3 pt 4pt 5 pt 1pt Fraction Basics Compare and Order.
Fruit Task Task 1Task 2Task 3Task 4 Task 5Task 6Task 7 NC Level 3 to 6.
 Step 1: Choose the operation  Step 2: Round the numbers to the smallest numbers highest place value  Step 3: Solve the problem using the estimated.
Bellwork: Could you hit a home-run using a hockey stick? How likely is this?
Ratios and Proportional Relationships - 1 Mary makes 25 color copies at the store. Her total is What is the cost per copy? Include/share a statement.
Bellwork 1. A salesman's salary is $18,500 per year. In addition, the salesman earns 5% commission on the year's sales. Last year the salesman earned $25,400.
Problem Solving Tanya bought p pens. She gives away 126 pens. Tanya has 217 pens left. Write an equation that can be used to determine how many pens Tanya.
Fraction Part 1 Review Power Point
ECONOMY AND ECONOMICS.
Writing expressions.
Multiplying with Decimals
Exercises Which reasoning process is shown? Explain your answer.
Dividing Fractions Module 2
*Rate*Unit Rate*Complex Fractions*
Writing Two-Step Inequalities
3.7. Inequality Word Problems
Writing Equations.
Semester Study Guide
Rates, Ratios, and Proportions (Standards: RP.1, RP.2, and RP.3)
Warm -up At a local college, the ratio of girls to boys is 3:5. If there are 2700 girls, how many boys are there? 4500.
I have one-half gallon container of ice cream and want to divide it into one-cup servings to share with the students in the class. A cup is one sixteenth.
Problem Solving: Unit Rates
Fruit Task Task 1 Task 2 Task 3 Task 4 Task 5 Task 6 Task 7
$$ $$ Pedro had one 10-dollar bill, two 5-dollar bills, one 1-dollar bill, three dimes, two nickels, and six pennies. How much money did Pedro have in.
Unit 6. Day 11..
The front of a clock is called the _________of a clock.
Adding and Subtracting Fractions with
Multi-step word problems
Bell Work Monday August 13, 2018
Warm -up At a local college, the ratio of girls to boys is 3:5. If there are 2700 girls, how many boys are there? 4500.
In this lesson you will learn how to divide unit fractions by whole numbers by drawing a picture to illustrate the problem.
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Quarter One Exam Review
Bell Work Monday August 13, 2018
Word Problems with Fractions-3.1.5
6th Grade Nutrition Review
Review Questions 3rd NF.1.
Applying Rational Number Operations
Thanksgiving Word Problems
Unit 6-7 Review Fractions.
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Jenny is saving money to buy a new bike that costs $108
Time Worded Problems.
Problem Solving: Unit Rates
sticks does he need to finish the house?
1) Write the fraction as a decimal. 2) Find the difference
Topic 14.
Multiplication basics:
Presentation transcript:

Sudi and Tosha are eating pancakes. If they each can eat one pancake in 3 minutes. How long it it take the two of them together to eat 10 pancakes?

Felicity is on the first floor of a department store. She gets on the elevator and goes to the toy section on the third floor. Then she goes down one floor to the girls’ clothing section. Next she gets on the elevator and goes up four floors to school supplies. If she wants to get back to the toy floor, how many floors will she go down?

Members of the band are required to practice twenty-five minutes every night. About how many hours does a band member practice weekly?

Jill has an old bike. Her parents gave her $40 to repair it. New tires will cost $21. She also wants to buy a bell for $5 and a basket for $13. Will Jill have money left over?

One cup of popcorn kernels makes four cups of popped corn. There are six cups of kernels in a bag. How many cups of popped corn will one bag make?

Aunt Carol’s peanut brittle recipe calls for ½ pound of peanuts. If she makes 26 batches for the bake sale, how many pounds of peanuts will she use?