Ratios and Rates. ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Constructed Response Assessment October 17th A ratio is a comparison of two quantities using division. Ratios can be written in three different ways:
Advertisements

Vocabulary Review Unit Rates
Ratios and Rates. ratio – is a comparison of two numbers or more values. Example: 1:3.
Ratios and Rates. ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
A ratio is a comparison of two quantities by division.
Ratios Rates and Unit Rate
Rates Ratios and Unit Rates
Examples: 12 out of 20, 12 boys and 8 girls
Ratios and Unit Rates Lesson 6-1 & 6-2.
Unit Rate Review. Vocabulary Review A ratio is a comparison of two quantities by division. ̶17 out of 20 students, or A rate is a special type of ratio.
Warm Up: Simplify each ratio below. (reduce) 4) 1) 2) 5) 3) 6)
Ratio Notes A ratio is a comparison of two numbers by division. Each number in a ratio is called a term. Ratios can be written three ways and SHOULD ALWAYS.
Ratios, Rates, Unit Rates 7 th Grade Math November, 2012.
Ratios 7 th Grade Math February, 2011  A ___________ is a comparison of two numbers by division.  A ratio must be expressed in __________.  Example.
Section 4-1 p. 156 Goal – to express ratios as fractions - to determine unit rates.
Ratios, Rates, and Proportions
Objective:Objective: Students will express ratios and rates as fractions (8-1).
4/17/2013 Review of Unit Rate.
3.4 Ratios & Proportions Ratios & Proportions Goals / “I can…”  Find ratios and rates  Solve proportions.
Students and Teachers will be able to  Understand What is Ratio, Rate & Proportion ?  Make the difference between Ratio, Rate and Proportion  Solve.
6-1 Ratios and Rates.  Ratio: a comparison of 2 numbers by division  5 out of 205:205  20  Ratios need to be written in simplest form  5/20 = 1/4.
ratio percent Write fractions as percents and percents as fractions.
We use ratios to make comparisons between two things. When we express ratios in words, we use the word "to" – we say "the ratio of something to something.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Over Lesson 5–5 A.A B.B C.C D.D 5-Minute Check 1 Solve 6x = 2x – 24. Check your solution. Solve 10  –14 + 4x. Then graph the solution on a number line.
Rates and Ratios. Ratios and Rates ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
Ratios and Rates. ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
Ratios, Rates and Unit Rates Honors Math – Grade 7.
Do Now 3/28/11 Copy HW in your planner. Copy HW in your planner.  Text p.  Text p. 272, #10-36 evens Be ready to copy POTW #1 for the 4 th marking period.
Ratios We are going to Write ratios as fractions (in simplest form)
PRE-ALGEBRA. Lesson 6-1 Warm-Up PRE-ALGEBRA What is a “ratio”? How do you write a ratio? ratio: a comparison of two numbers by division – There are three.
Splash Screen Lesson 1 Contents Objective #1: Write Ratios as fractions in simplest form Example 1Write Ratios as Fractions Example 2Write Ratios as.
Rates Ratios and Unit Rates You will need two different colored highlighters.
Monday October 18,2010 Review for Benchmark Assessment on Rates, Ratios and Proportions.
Ratios and Unit Rate Reminder By: Mr. Menjivar. Ratios and Unit Rates Reminder R L 03/31/11 Ratios and Unit Rate Reminder Reflection 03/31/11 Observe,
Test Review By Zori Jones 1 st block Mr.Kollar
Then/Now You have already learned operations with fractions. Write ratios as fractions in simplest form. Simplify ratios involving measurements.
Ratios and Rates. ratio – A ratio is a comparison of two or more quantities. Ratios may be written in colon form ( 1:2 ) or in fraction form ( 1/2 ).
Ratio and Rates Coordinate Algebra. Ratio A ratio is a comparison of two numbers by division.
Course Ratios, Rates, and Unit Rates 5-2 Rates, and Unit Rates Course 3 Warm Up Warm Up Problem of the Day Problem of the Day Lesson Presentation.
5.1 Ratios and Rates Essential Question What kind of information do rates and ratios provide?
9/15/16 & 9/16/16 A ratio is a comparison of two quantities. A ratio can be written three ways: 3:53/5 3 to 5 BACK.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
RATIOS.
Created by Wury ferdiana
Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Ratios and Rates.
2.02 Unit Rate Review.
Ratios and Rates.
Ratios 4 Possible Ways to Write a Ratio #1
Stand Quietly.
Ratios, Rates, and Unit Rates
Ratios and Rates.
Ratios and Rates.
Notes A ratio is a comparison of two quantities.
Ratios and Rates.
Rate By, Mrs. Muller.
Ratios involving complex fractions
MATH 7 Ms. Harrison September 2017
Ratios, Rates, Unit Rates
Direct Conversions Dr. Shildneck.
Ratios and Rates.
6-1: Ratios and Rates.
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Ratios and Rates.
Ratios Identify and use ratios to compare quantities; understand that comparing quantities using ratios is not the same as comparing quantities.
Ratios and Rates.
Presentation transcript:

Ratios and Rates

ratio – a comparison of two numbers by division written in several different forms.

Rates and Unit Rates (if you have a particular question move yourself to the breakout room) Rate A ratio that compares two quantities with different kinds of units Examples: –195 miles in 3 hours –132 texts in 4 days –$95 in 5 hours Unit Rate A rate that is simplified so that it has a denominator of 1 unit Examples: –65 miles per (one) hour –33 texts per (one) day –$19 per (one) hour

Ratios and Rates If you have a particular question move yourself to the breakout room rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit.

Find the Unit Rate Mary drove 180 km in 3 hours. How far did she drive in 1 hour? A.9 km B.6 km C.150 km D.Answer not given

Find the Unit Rate (if you have a particular question move yourself to the breakout room I purchased hot dogs for my son’s baseball team. I paid $54 for hot dogs for 18 players. How much did each hot dog cost me? A.$4 each B.$5 each C.$3 each D.$36 each

If you have a particular question move yourself to the breakout room Find the unit rate: 160 words typed in 4 minutes A.40 wpm B.120 wpm C.30 wpm D.Answer not given

If you have a particular question move yourself to the breakout room Find the unit rate: $27.40 for 4 hours of work A.$5.75 per hour B.$6.85 per hour C for 2 hours D.Answer not given Find the unit rate: $12.66 for 8 pkgs of juice boxes A. $1.58 per pkg B. $1.59 per pkg C. $4.66 per pkg D. $1.25 per pkg

If you have a particular question move yourself to the breakout room The price for 12 shirts is $90. Which of the following represents the same price per shirt? A. 15 shirts for $120A. 15 shirts for $120 B. 9 shirts for $69.75B. 9 shirts for $69.75 C. 19 shirts for $142.50C. 19 shirts for $ D. 10 shirts for $72.50D. 10 shirts for $72.50

If you have a particular question move yourself to the breakout room Adrienne biked 22 miles in 4 hours. If she bikes at the same rate, how far can she bike in 7 hours? A miles B miles C miles D miles

If you have a particular question move yourself to the breakout room The table shows the cost of calculators. How much does it cost to purchase 11 calculators ? A B C D Number of Calculators Purchased Total Price 2$ $ $ $78.00

Ratios and Rates The order of the numbers in a ratio should match the order of the words in a ratio. apples to oranges 2 to 3

Ratios and Rates Ratios can be written in several different ways. 3 to 1 3 : 1 3/13/1 red to white

Ratios and Rates Ratios can show comparisons between: part to part red to green 1 to 2 green to red 2 to 1

Ratios and Rates Ratios can show comparisons between: part to whole red to whole 1 to 3 green to whole 2 to 3

Ratios and Rates Ratios can show comparisons between: whole to part whole to red 3 to 1 whole to green 3 to 2

Ratios and Rates Compare octagon to all shapes 1 to 8 1 out of 8 1 : 8 1/81/8

Ratios and Rates Compare all shapes to trapezoid 8 to 18 : 1 8/18/1

Ratios and Rates Compare pentagons to hexagons 2 to 32 : 32 : 3 2/32/3

Ratios and Rates Give each ratio in three forms. 8 roses out of 24 flowers 8 to 248 : 24 3 dogs out of 12 animals 3 to 123 : 12

Ratios and Rates A ratio in fraction form can be expressed in simplest form by dividing the numerator and denominator by a common factor. ÷ 8 = ÷ 3 =

Ratios and Rates To express a ratio as a rate per unit, write the ratio as a fraction and then divide the numerator by the denominator. 395 miles in 5 hours = 79 miles per hour miles hours miles hours

Ratios and Rates Express each ratio as a rate. 5 inches of rain in 30 days = inch of rain per day 120 words in 3 minutes = 40 words per minute words per minute ÷ 5