Unit 1: Order of Operations and Whole Numbers Test Review.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
What are we going to do? CFU Students, you already know how to solve equations. Now, we will solve two-step equations. Make Connection An equation states.
Advertisements

Instructions for using this template. Remember this is Jeopardy, so where I have written “Answer” this is the prompt the students will see, and where.
TCAP REVIEW Equations/Expressions Word Problems. Equations/Expressions Camera World rents video cameras by the day. The store charges $6.00 per day and.
4.OA.3 Solve multistep word problems posed with whole numbers and having whole-number answers using the four operations, including problems in which.
WARM UP EVALUATING EXPRESSIONS Evaluate the expression for the given value of the variable. (Lesson 1.1) 1.(8)(x) when x = /x when x = 3 3.x + 15.
Think Math Leveled Problem Solving Grade 4 Chapters 4-7.
5th Grade Division Mrs. Berish.
Decimals.
Name Chapter 6 Test Tips For Taking The Test Here are some suggestions to help you do your best: Be sure to read carefully all the directions in the test.
Our Purpose and Agenda Important outcome for 2 nd grade Whole number addition and subtraction Two- and three-digit addition and subtraction Important outcomes.
Unit 3 Review.
1-1 Homework Answers. Agenda: 6 th Gr Math: 1-2 HW Page 10 #5-18 all.
Multiplication and Division of Whole Numbers Area Schimmel.
What are the challenges? To know how to translate word problems into a workable mathematical equation. To know where to start and how to go about figuring.
Second Quarter EQT Review Practice Problems
Unit 1: Order of Operations and Whole Numbers Test Review.
1-1 Estimating with Whole Numbers Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 4–2) Main Idea and Vocabulary Example 1:Real-World Example Example 2:Divide by a One-Digit Number.
Unit 1: Order of Operations and Whole Numbers Test Review.
Common Assessment Unit 3B Review PART TWO! We LOVE part two! YAY!!!
Good Afternoon! Our objective today will be to review all of the material we have covered in Unit 1. WARM-UP: Can you use mental math to solve these problems?
Warm-Up By Jacob B A guy came up to me and offered me a chocolate bar for the price of the product of a number and seven, increased by nine, then decreased.
Estimating with Whole Numbers
Let’s Model Arrays, Base-10, Area Model, Partial Products, # Sentence.
UNIT 6 MATH REVIEW Miss Bowen 4 th Grade Math. DIVIDING BY 10S, 100S, AND 1,000S  42,000 / 6 = ?
Good Afternoon! Today we will be learning about Order of Operations. Let’s warm up : 1) Estimate 6 x 44. 2) Estimate 236 x 46. 3) Divide 114 by 3. 4) Estimate.
 6 tens ÷ 3 = › Say the division sentence in unit form and state the quotient.  6 tens ÷ 3 = 2 tens › Say the division sentence in decimal form and.
Problem of the Day Use more exponents to write the expression.
Unit 2 Review Multiplication and Division. Which strategy correctly demonstrates 3 x 28 using mental math? A. (3 x 20) + (3 x 8) B. 3 x 2 x 28 C. 3 x.
Numbers and Operations Fractions (Part 2)
Name_______________________________ 7th Grade Homework for the week of Sept Tuesday Wednesday 1 1 A rectangular garden has an area of 6.48 yd2.
Decimal Place Value, Addition, and Subtraction
Multiplication Let’s Model
Plastic Baseball Bats Plastic baseball bats are sold in packs of 4, and plastic baseballs are sold in packs of 8. a coach wants to give each of his players.
Division.
Solving Simple Inequalities
Week 25 Name ____________________ Day 1 Day 2
Continue the number pattern below. Explain the pattern you found.
Week 14 Name ____________________ Day 1 Day 2 In Out
Splash Screen.
Find Area Mrs. Planavsky 4th Grade.
  A) 4 B) 5   C) 6 D) 7.
Rounding and Estimation
Week 25 Name ____________________ Day 1 Day 2
Objectives Chapter 1 Place Value Reading and Writing Whole Numbers
Jose had 7 packs of markers with 6 markers in each pack
35 ÷ 7 = 24 ÷ 6 = 15 ÷ 3 = 12 ÷ 1 = Divide: Math Bell Ringer
4th Grade Math Mini-Lesson 10
Number Week 8,9 Term 1 Week 1 Term 2.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Objective: solve and graph inequalities
Check-in Test Review Please work on these problems to prepare for the NC Check-ins that start January 25th (Mid Year)
5th Grade Math Mrs. Bowman
Unit 2 Go Math Review Created by: Mrs. Borden
Topic 10: Division Sam Mkumbo 3rd grade.
Ⓐ (5+4) + (2+3) = 14 Ⓑ (5x4) = 20 Ⓒ (5x4) + (2x3) = 26
Estimating Digits in quotients
Rounding.
Year 2 Summer Term Week 10 Lesson 2
Division with 1-Digit Divisors Division with 2-Digit Divisors
Solving Simple Inequalities
Commutative law Associative law.
Division Dividing 3 and 4 Digits by 2 Digits.
Week 20 Name ____________________ Day 1 Day 2
Warm Up There are 67 students in the fifth grade. The teachers want to divide them into groups of 4 or 5 to work on a project. How many groups will there.
Who Wants to Be a Millionaire?
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Year 2 Summer Term Week 10 Lesson 2
Presentation transcript:

Unit 1: Order of Operations and Whole Numbers Test Review

Teacher Model Interpret 7 + (2 x 3) ÷ 5

Guided Practice Interpret (12 – 6) 3 + 7

Guided Independent Practice Interpret 4 + (3 x 8)

Independent Practice Interpret 9 ( 12 – 9) ÷ 3

Teacher Model How is the 5 in 2,584 related to the 5 in 4,653? a.The 5 in 2,584 is 10 times greater than the 5 in 4,653. b.The 5 in 2,584 is 100 times greater than the 5 in 4,653. c.The 5 in 2,584 is the 5 in 4,653. d.The 5 in 2,584 is the 5 in 4,

Guided Practice How is the 8 in 2,381 related to the 8 in 4,852? a.The 8 in 2,381 is 100 times greater than the 8 in 4,852. b.The 8 in 2,381 is 10 times greater than the 8 in 4,852. c.The 8 in 2,381 is the 8 in 4,852. d.The 8 in 2,381 is the 8 in 4,

Independent Guided Practice How is the 2 in 9,321 related to the 2 in 4,852? a.The 2 in 9,321 is 10 times greater than the 2 in 4,852. b.The 2 in 9,321 is 100 times greater than the 2 in 4,852. c.The 2 in 9,321 is the 2 in 4,852. d.The 2 in 9,321 is the 2 in 4,

Independent Practice How is the 9 in 2,791 related to the 9 in 5,972? a.The 9 in 2,791 is 100 times greater than the 9 in 5,972. b.The 9 in 2,791 is 10 times greater than the 9 in 5,972. c.The 9 in 2,791 is the 9 in 5,972. d.The 9 in 2,791 is the 9 in 5,

Teacher Model Look at the digit 3 in the number below: 78,632 In which number does the digit 3 have 10 times the value it has in 78,632? a.3,487 b.31,578 c.74,593 d.82,

Guided Practice Look at the digit 9 in the number below: 29,243 In which number does the digit 9 have 100 times the value it has in 29,243? a.981,348 b.87,983 c.19,358 d.9,

Independent Guided Practice Look at the digit 1 in the number below: 74,173 In which number does the digit 1 have 100 times the value it has in 74,173? a.72,197 b.12,872 c.1,973 d.9,

Independent Practice Look at the digit 4 in the number below: 74,263 In which number does the digit 4 have 10 times the value it has in 74,263? a.5,487 b.14,986 c.42,869 d.54,

Teacher Model If you multiply 395 x 76, your answer would be between : a.2,500 and 3,000 b.25,000 and 27,000 c.27,000 and 29,000 d.30,000 and 35,000

Guided Practice If you multiply 724 x 54, your answer would be between : a.37,000 and 40,000 b.32,000 and 37,000 c.29,000 and 32,000 d.3,000 and 4,000

Independent Guided Practice If you multiply 512 x 29, your answer would be between : a.1,400and 1,800 b.13,000 and 16,000 c.17,000 and 19,000 d.21,000 and 24,000

Independent Practice If you multiply 342 x 45, your answer would be between : a.21,000 and 27,000 b.18,000 and 20,000 c.15,000 and 17,000 d.12,000 and 14,000

Teacher Model Sally bought 1,000 pencils for $2 each. How much did she spend?

Guided Practice John has 100 plane models. Each one cost $3. How much did he spend?

Guided Independent Practice Caleb wants 100 new pens. Each one cost $2. How much did he spend?

Independent Practice Bill collected money to buy 1000 toy cars for children at Christmas. Each one cost $4. How much did he collect?

Teacher Model Which expression shows the “the quotient of 12 and 3 increased by 9”? a.12 x b.12 ÷ (3 +9) c.12 ÷ d x 9

Guided Practice Which expression shows “subtract 5 from 12 then multiply by 8”? a.5 – 12 x 8 b.12 – 5 x 8 c.(12 – 8) x (12 – 5) d.8 x (12 – 5)

Independent Guided Practice Which expression shows “the difference of 9 and 3 divided by 2 multiplied by 8”? a.(9 – 3) ÷ 2 x 8 b.9 – 3 ÷ 2 x 8 c.9 – 3 ÷ (2 x 8) d.2 x 8 – 9 ÷ 3

Independent Practice Which expression shows “the quotient of 16 and 4 multiplied by 2 increased by 7”? a.16 ÷ 4 x (2 + 7) b.16 x (4 ÷ 2) + 7 c.2 x (16 ÷ 4) + 7 d ÷ (4 x 2)

Teacher Model Which number goes in the blank? 45 x 10 1 = x 10 2 = x 10 3 = ________ a.45 b.4,500 c.45,000 d.450,000

Guided Practice Which number goes in the blank? 67 x 10 5 = 6,700, x 10 4 = 670, x 10 3 = ________ a.67,000 b.6,700 c.670 d.67

Independent Guided Practice Which number goes in the blank? 93 x 10 2 = 9, x 10 3 = 93, x 10 4 = ________ a.93,000 b.930,000 c.9,300,000 d.93,000,000

Independent Practice Which number goes in the blank? 27 x 10 1 = x 10 2 = 2, x 10 3 = ________ a.270 b.27,000 c.2,700,000 d.27,000,000

Teacher Model Which mental math strategy solves the division problem? a. (210 ÷ 50) + 0 b. 21 ÷ 5 c. (2,000 ÷ 20) + (100 ÷ 1) d. (2,000 ÷ 50) + (100 ÷ 50)

Guided Practice Which mental math strategy solves the division problem? a. (150 ÷ 10) + 0 b. 15 ÷ 10 c. (1,000 ÷ 10) + (500 ÷ 0) d. (1,000 ÷ 10) + (500 ÷ 10)

Independent Guided Practice Which mental math strategy solves the division problem? a. (1,000 ÷ 10) + (300 ÷ 10) b. 19 ÷ 10 c. (1,000 ÷ 13) + (300 ÷ 20) d. (1,000 ÷ 20) + (300 ÷ 20)

Independent Practice Which mental math strategy solves the division problem? a. (1,000 ÷ 20) + (800 ÷ 5) b. 18 ÷ 25 c. (1,000 ÷ 25) + (800 ÷ 25) d. (1,000 ÷ 25) + (1,000 ÷ 18)

Teacher Model Use the following chart to determine the rule. Rule: InputOutput

Guided Practice Use the following chart to determine the rule. Rule: InputOutput

Independent Guided Practice Use the following chart to determine the rule. Rule: InputOutput

Independent Practice Use the following chart to determine the rule. Rule: InputOutput

Teacher Model Estimate the following multiplication problem. 496 x 45 Explain the steps you would use in 3 complete sentences. _______________________________________ _______________________________________ _______________________________________

Guide Practice Estimate the following multiplication problem. 603 x 28 Explain the steps you would use in 3 complete sentences. _______________________________________ _______________________________________ _______________________________________

Independent Guide Practice Estimate the following multiplication problem. 829 x 67 Explain the steps you would use in 3 complete sentences. _______________________________________ _______________________________________ _______________________________________

Independent Practice Estimate the following multiplication problem. 875 x 79 Explain the steps you would use in 3 complete sentences. _______________________________________ _______________________________________ _______________________________________

Let’s Practice Order of Operations 5 x 6 x =

Let’s Practice Order of Operations [ 9 ÷ 3 + (5 + 5) ÷ 2 ] ÷ 3 + 9

Let’s Practice Order of Operations { 4 + [6 x (5 – 2) ÷ 3] – 5}

Teacher Model If a box of tile will cover 25 square feet, about how many boxes of tile will be needed to cover a floor that measures 15 feet by 10 feet?

Guided Practice If a can of stain will cover 50 square feet, about how many cans of stain will be needed to cover a floor that measures 20 feet by 20 feet?

Independent Guided Practice If a can of paint will cover 25 square feet, about how many cans of paint will be needed to cover a wall that measures 20 feet by 10 feet?

Teacher Model Show your answer in this format: 5 x 10 2 = 500 You wash cars for $20 a car. How much money would you make if you washed 100 cars? How much for 1,000 cars?

Guided Practice Show your answer in this format: 5 x 10 2 = 500 You clean windows for $5 a window. How much money would you make if you washed 10 windows? How much for 100 windows?

Independent Guided Practice Show your answer in this format: 5 x 10 2 = 500 You cut grass for $25 a yard. How much money would you make if you cut 100 yards? How much for 1000 yards?

Independent Practice Show your answer in this format: 5 x 10 2 = 500 You baby sit for $20 a day. How much money would you make if you baby sat for 10 days? How much for 100 days?

Teacher Model How many thousands can you make from 500 tens? a.5,000 b.500 c.50 d.5

Guided Practice How many hundreds can you make from 300 ones? a.3,000 b.300 c.30 d.3

Independent Guided Practice How many thousands can you make from 200 tens? a.2,000 b.200 c.20 d.2

Teacher Model James needs to buy tile for his bathroom floor. The tiles are sold individually or in boxes of 12 tiles. Each tile is 1 square foot. If the bathroom is 11 feet by 9 feet, how many boxes and individual tiles should he buy if he wants the exact number of tiles to cover the floor? a.9 boxes and 4 individual tiles b.8 boxes and 3 individual tiles c.7 boxes and 2 individual tiles d.99 boxes an 4 individual tiles

Guided Practice Troy needs to buy tile for his kitchen floor. The tiles are sold individually or in boxes of 15 tiles. Each tile is 1 square foot. If the kitchen is 12 feet by 17 feet, how many boxes and individual tiles should he buy if he wants the exact number of tiles to cover the floor? a.15 boxes and 4 individual tiles b.14 boxes and 1 individual tiles c.13 boxes and 9 individual tiles d.12 boxes an 4 individual tiles

Independent Guided Practice Davis needs to buy tile for his foyer floor. The tiles are sold individually or in boxes of 12 tiles. Each tile is 1 square foot. If the foyer is 8 feet by 10 feet, how many boxes and individual tiles should he buy if he wants the exact number of tiles to cover the floor? a.6 boxes and 8 individual tiles b.80 boxes and 1 individual tiles c.7 boxes and 3 individual tiles d.8 boxes an 4 individual tiles

Independent Practice Caleb needs to buy tile for his bathroom floor. The tiles are sold individually or in boxes of 15 tiles. Each tile is 1 square foot. If the bathroom is 13 feet by 10 feet, how many boxes and individual tiles should he buy if he wants the exact number of tiles to cover the floor? a.9 boxes and 1 individual tiles b.8 boxes and 10 individual tiles c.8 boxes and 5 individual tiles d.7 boxes an 8 individual tiles

Teacher Model The fifth grade students are going on a field trip. Of the 87 students, 72 of them will ride the buses. The remainder of them will ride in cars that can hold up to four students each. Which expression can be used to find the number of cars needed? a.87 – 72c. (87 – 72) ÷ 4 4 b.( )d ÷ 4 4

Guided Practice The football team is going out of town for a game. Of the 93 players, 78 of them will ride the buses. The remainder of them will ride in cars that can hold up to five students each. Which expression can be used to find the number of cars needed? a c. 93 – b.( )d. ( ) 5 5

Independent Guided Practice The Boy Scouts are going out of town for a camping trip. Of the 48 boys, 31 of them will ride the buses. The remainder of them will ride in cars that can hold up to four scouts each. Which expression can be used to find the number of cars needed? a.( )c b d. ( ) 4 4

Independent Practice The fifth grade is going on a field trip. Of the 84 students, 72 of them will ride the buses. The remainder of them will ride in cars that can hold up to four students each. Which expression can be used to find the number of cars needed? a.( )c. ( ) 4 4 b d

Teacher Model The length of a road is 256 feet. Josh wants to plant trees 12 feet apart along the road. Josh estimates that he can plant 18 trees. Is he correct and how do you know? a.Yes he is correct because 18 trees at 12 feet apart would fit along a 256 ft. road. b.Yes he is correct because 12 trees at 18 feet apart would fit along a 256 ft. road. c.No he is not correct because 18 trees at 12 feet apart would take more than 256 ft. d.No he is not correct because more than 18 trees would fit on a 256 foot road.

Guided Practice The length of a road is 287 feet. Beka wants to plant bushes 15 feet apart along the road. Beka estimates that she can plant 21 trees. Is she correct and how do you know? a.Yes she is correct because 21 bushes at 15 feet apart would fit along a 287 ft. road. b.Yes she is correct because 15 bushes at 21 feet apart would fit along a 287 ft. road. c.No she is not correct because 21 bushes at 15 feet apart would take more than 287 ft. d.No she is not correct because more than 21 bushes would fit on a 287 foot road.

Independent Guided Practice The length of a road is 213 feet. John wants to plant trees 18 feet apart along the road. John estimates that he can plant 13 trees. Is he correct and how do you know? a.Yes he is correct because 18 trees at 13 feet apart would fit along a 213 ft. road. b.Yes he is correct because 13 trees at 18 feet apart would fit along a 213 ft. road. c.No he is not correct because 13 trees at 18 feet apart would take more than 213 ft. d.No he is not correct because more than 13 trees would fit on a 213 foot road.

Independent Practice The length of a road is 248 feet. Ken wants to plant trees 15 feet apart along the road. Ken estimates that he can plant 18 trees. Is he correct and how do you know? a.Yes he is correct because 15 trees at 18 feet apart would fit along a 248 ft. road. b.Yes he is correct because 18 trees at 15 feet apart would fit along a 248 ft. road. c.No he is not correct because 18 trees at 15 feet apart would take more than 248 ft. d.No he is not correct because more than 18 trees would fit on a 248 foot road.

Teacher Model The building is 10 times the size of the model. If the model is 3 feet tall, how tall is the building? a.3 x 10 1 feet tall b.3 x 10 2 feet tall c.30 x 10 0 feet tall d.30 x 10 2 feet tall

Guided Practice The building is 100 times the size of the model. If the model is 5 feet tall, how tall is the building? a.50 x 10 1 feet tall b.50 x 10 2 feet tall c.5 x 10 2 feet tall d.5 x 10 5 feet tall

Independent Guided Practice The tree is 10 times the size of the model. If the model is 2 feet tall, how tall is the building? a.2 x 10 1 feet tall b.2 x 10 2 feet tall c.20 x 10 1 feet tall d.20 x 10 0 feet tall

Independent Practice The building is 100 times the size of the model. If the model is 4 feet tall, how tall is the building? a.4 x 10 4 feet tall b.4 x 10 2 feet tall c.40 x 10 1 feet tall d.40 x 10 4 feet tall

Teacher Model For a party, Jill bought 3 cakes for $20 each, 5 dozen cookies for $8 each, and 2 pies for $17 each. **Write an algebraic expression to show how much food was bought. _______________________________________ _______________________________________

Guided Practice In a football game, you get 6 points for each touchdown, 1 point for each extra point, and 3 points for each field goal. The Mustangs scored 4 touchdowns, 2 extra points, and 1 field goal. **Write an algebraic expression to show how many points the team scored. __________________________________________ __________________________________________

Independent Guided Practice Mrs. Calhoun buys 2 basketballs for $8 each, 4 kick balls for $7each, and 2 footballs for $9 each. **Write an algebraic expression to show how many playground balls were bought. __________________________________________ __________________________________________

Independent Practice In a football game, you get 6 points for each touchdown, 1 point for each extra point, and 3 points for each field goal. The Falcons scored 5 touchdowns, 3 extra points, and 2 field goal. **Write an algebraic expression to show how many points the team scored. __________________________________________ __________________________________________