Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost BUYING A HOUSE A home can be a castle, a refuge from outside influences. Prepare for your purchase by investigating thoroughly. If you can buy fabric by the yard, can you buy homes by the feet?
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost Lesson Objective Students will learn how to calculate the cost per square foot of a house and how to compare homes based on their cost per square foot.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost One way to compare similar homes, is to compare the cost per square foot of the homes. Comparing Homes
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost To find the square footage of a home, add the square footage of all the rooms. Square Footage 4 11x12 10x15 10x13 10x9 8x12 4x19 6x9
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost To find the square footage of a home, add the square footage of all the rooms. Square Footage Bedroom 1: 11x12 = 132 sq feet Bedroom 2: 10x15 = 150 sq feet Bathroom: 6x9 = 54 sq feet Kitchen: 8x12 = 96 sq feet Dining Room:10x9 = 90 sq feet Living Room:10x13 = 130 sq feet Hallway: 4x19 = 76 sq feet Total Square Footage728 sq feet
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost If this home cost $100,000, I would divide the cost by the number of square feet. Cost per Square Footage $100,000 ÷ 728 sq feet = $ per sq foot
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost If this home cost $100,000, I would divide the cost by the number of square feet. Cost per Square Footage $100,000 ÷ 728 sq feet = $ per sq foot I found a slightly bigger home for $115,000. The second home has 1,000 square feet. $115,000 ÷ 1,000 sq feet = $ per square feet
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost If this home cost $100,000, I would divide the cost by the number of square feet. Cost per Square Footage $100,000 ÷ 728 sq feet = $ per sq foot I found a slightly bigger home for $115,000. The second home has 1,000 square feet. $115,000 ÷ 1,000 sq feet = $ per square feet Which house is cheaper per square foot?
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost If this home cost $100,000, I would divide the cost by the number of square feet. Cost per Square Footage $100,000 ÷ 728 sq feet = $ per sq foot I found a slightly bigger home for $115,000. The second home has 1,000 square feet. $115,000 ÷ 1,000 sq feet = $ per square feet Which house is cheaper per square foot?
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost I am looking at three different homes. I want to buy the one that costs less per square foot. Which one should I buy? Your Turn House 1: 3,000 square feet for $315,000 = House 2: 2,093 square feet for $253,000 = House 3: 1,700 square feet for $200,000 =
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost I am looking at three different homes. I want to buy the one that costs less per square foot. Which one should I buy? Your Turn House 1: 3,000 square feet for $315,000 = $ per sq feet House 2: 2,093 square feet for $253,000 = $ per sq feet House 3: 1,700 square feet for $200,000 = $ per sq feet
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost I am looking at three different homes. I want to buy the one that costs less per square foot. Which one should I buy? Your Turn House 1: 3,000 square feet for $315,000 = $ per sq feet House 2: 2,093 square feet for $253,000 = $ per sq feet House 3: 1,700 square feet for $200,000 = $ per sq feet This one is the costs the least per square foot.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost Review: 1.What is the cost per square foot of a 1,800 square feet home that is selling for $245,000? 2.Which house costs less per square feet? 1.5,389 sq feet for $300, ,003 sq feet for $182, ,402 sq feet for $281,000
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L12.4 Square Foot Cost Review: 1.What is the cost per square foot of a 1,800 square feet home that is selling for $245,000? 2.Which house costs less per square feet? 1.5,389 sq feet for $300, ,003 sq feet for $182, ,402 sq feet for $281,000 $ per sq foot = $55.67 per sq foot = $90.86 per sq foot = $82.60 per sq foot