Chapter 4 “Foundations of Restaurant Management and Culinary Arts”

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Kitchen Calculations.
Advertisements

Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Recipes A recipe is a formula by which measured ingredients are combined in a specific procedure to give predetermined results Format should be consistent,
Standardized Recipes & Converting Recipes
Unit 6: Recipes and Food Cost
Unit 5: Culinary Math and Recipes
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Food Cost Controlling Foodservice Costs.
Section 13.1 Standardized Recipe Basics
Standard recipes and recipe conversions
Y2.U3.2 Controlling Food Cost.
Calculating Food Costs
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
DETERMINING SALES FORECASTS
Agenda Review Menu Engineering Chapter 7 Sample problems.
Standardized Recipes Are Critical
Culinary Kitchen Math Calculations. Copyright Copyright © Texas Education Agency, These Materials are copyrighted © and trademarked ™ as the property.
Basic Kitchen Math Recipe Conversion Training For Food Services Staff
Menu Costing ProStart Chapter 3. Pricing of Food Why is one more expensive than the other? KFC Fried Chicken Dinner $2.99 and Chili’s Chicken Crisper.
Kitchen Economics 101 Prepared by the ProStart Team
CHAPTER 3 COST CONTROL What is revenue? (147) The income from sales before expenses.
Recipe Math Flash. Blank next Conversion factor (CF)= 1.
6-1 Section 6 Appendix A: Recipe Analysis This section will help you calculate the contributions of a recipe’s ingredients toward the M/MA, V/F, and G/B.
I-62
Part 1: Recipe Conversions
Professionalism/Recipe
Costs of a Food service Operation. Expenses Labor Total cost of labor employed in the establishment.
Part Two – Using Standardized Recipes
SHOW ME THE MONEY! Objective: Determine the selling price of a Holiday Cookie Box 1.
Copyright ©2011 by Pearson Education, Inc. publishing as Pearson [imprint] On Cooking: A Textbook of Culinary Fundamentals, 5e Labensky Hause Martel ”
© Copyright 2011 by the National Restaurant Association Educational Foundation (NRAEF) and published by Pearson Education, Inc. All rights reserved. Chapter.
1 FRMCA Level 1, Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism and Standardized Recipes 2013 Summer Institutes Level 1.
Chapter 7: Recipe Costing.
Chapter 1 Section 1.  This industry has annual sales of over $550 billion dollars  There are more than 945,000 restaurants in the United States  This.
Standardized Recipes. What is it? Must follow a format that is clear to anyone who uses it. – Control of costs – Quality – Consistency of product.
Menu Costing ProStart Chapter 3. Pricing of Food Why is one more expensive than the other? KFC Fried Chicken Dinner $2.99 and Chili’s Chicken Crisper.
Goal 4.03: Calculate prices of menus for a culinary business.
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
As Purchased and Edible Portion
Introduction to Food & Beverage Management Culinary Math: Fractions & Decimals.
© Copyright 2011 by the National Restaurant Association Educational Foundation (NRAEF) and published by Pearson Education, Inc. All rights reserved. Chapter.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Notes on Calculating Food Costs for Recipes
Culinary Management Yield Factors.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Part 1: Recipe Conversions
As Purchased and Edible Portion
Day #5 Put everything away except your notebook and pencil.
Expenses Of A Foodservice Operation
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Using Standardized Recipes to Determine Standard Portion Cost
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Sarah R. Labensky, CCP Alan M. Hause Priscilla A. Martel.
As Purchased vs. Edible Portion
Controlling food costs
Steps in Monitoring Food-Service Costs 3.2
Basic Culinary Math for Child Nutrition Professionals
Part 1: Recipe Conversions
Standardized Recipes and Cost Control
Costs of a Food service Operation
Foundations Chapter 4 ProStart Level 1
Part 1: Recipe Conversions
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Culinary Kitchen Math Calculations
Chapter 4 Kitchen Essentials: Part 1— Professionalism.
Business Math.
Presentation transcript:

Chapter 4 “Foundations of Restaurant Management and Culinary Arts” Kitchen math prostart 1 Chapter 4 “Foundations of Restaurant Management and Culinary Arts”

The Conversion Factor Scenario: You are catering a banquet for a wedding. The bride wants her grandmother’s Scalloped Corn to be served as part of the meal. Grandmother’s recipe has been provided to you. It makes 8 servings. There will be 100 people at the banquet. What do you do?

Use the conversion factor Desired Yield ÷ Original Yield = Conversion Factor. The conversion factor is multiplied by the amount of ingredients in the original recipe. The resulting number is the new ingredient amount. Original Yield = 10. Desired Yield = 20. 20 ÷ 10 = 2. 2 is your conversion factor. Each ingredient amount in original recipe is multiplied by 2 to give you the new recipe amount.

Now, work it out 1. Calculate the conversion factor for the recipes in our scenario in Slide 1. 2. Do the calculations for No. 2 in the Section 4.2 Activities on P. 262 in your textbook. SHOW YOUR WORK for each step in the process.

AP & EP Go through the EP & AP PowerPoint at this link. Do the worksheet activity on the following slide.

Calculate As Purchased amounts for the following items. Assume that the amount you are given is the EP amount your recipe calls for. The table for your yield percentage is on P. 255-256 in your textbook. The formulas are: AP = EP ÷ Yield Percentage. The yield percentage is expressed as a decimal.   1. 10 pounds of green peppers 2. 14.5 pounds of mushrooms 3. 26 pounds of okra 4. 8 pounds of parsnips 5. 12 pounds of peeled eggplant 6. 150 pounds of cabbage 7. 2 pounds of watercress 8. 29 pounds yellow squash 9. 19 pounds of radishes 10. 34 pounds of tomatoes

Recipe costing When foodservice establishments prepare food to sell, they must know how much it costs them to make it. This information allows them to set prices that will allow the business to make a profit. To cost a recipe, follow this guiding principle. “The amount of the ingredient, multiplied by the cost of the ingredient, yields an ingredient cost.” A recipe calls for 3 pounds of chicken at $3 per pound. 3 pounds × $3 per pound = $9 ingredient cost. Total all the costs for the individual ingredients to get the total recipe cost.

Recipe costing Restaurants also need to know the COST PER SERVING. To determine cost per serving, divide the total recipe cost by the number of servings. Total recipe cost ÷ number of servings = Cost per serving The recipe using our 3 pounds of chicken yields 12 servings and has a total cost of $20. $20 ÷ 12 = $1.66 per serving

Recipe costing There is a sample chart showing recipe costing on p. 258 in the textbook. Complete question No. 1 on page 261 in your textbook in the Section 4.2 review questions. Read the text; help each other and SHOW YOUR WORK.