MATH JEOPARDY (Multiplying and Dividing Decimals) Multiplying Decimals Dividing Decimals Dividing Decimals By Power of Ten Dividing By Whole Numbers Word Problems - Multiplication Word Problems - Division $ 100 $100 $200 $300 $400 $500 To return to the homepage, just click “1” and then “enter” © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 0.28 × 0.03 Answer: 0.0084 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 0.11 × 0.91 Answer: 0.1001 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 5.14 x 0.4 Answer: 2.056 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 0.52 ×0.48 = ? Answer: .2496 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 0.47×0.18= Answer: 0.0846 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial B - 100 12.42 ÷ 4.6 = Answer: 2.7 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial B - 200 0.242 ÷ 0.4 = ? Answer: 0.605 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial B - 300 1.404 ÷ 0.45 Answer: 3.12 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial B - 400 2.808 ÷ 0.45 Answer: 6.24 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial B - 500 10.220 ÷ 0.20 Answer: 51.1 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 8.3÷100= Answer: 0.083 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 208.0 ÷ 100 = Answer: 2.080 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 0.07 ÷ 1= Answer: 0.07 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 32.7 ÷ 1,000= Answer: 0.0327 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Tomas buys a trumpet for $108.90. He will make 10 equal payments to pay for the trumpet. What is the amount of each payment that Tomas will make? A $1.09 C $19.90 B $10.89 D $108.90 = B; $10.89 Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 223.6 ÷ 40 = = 5.59 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 8.14 ÷ 20 = = 0.407 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 361.5 ÷ 12 = = 30.125 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial 26.48 ÷ 2 = = 13.24 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Four girls run a relay and finish the race in 6.48 minutes. If each girl ran at the same speed, how many minutes did each girl run? Round your answer to the nearest tenth. = 1.6 minutes Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Christine recycles 29.5 pounds of aluminum cans at a recycling center that pays $0.26 per pound. How much does Christine receive for the cans? = $7.67 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Buddy measures the floor area of his rectangular living room to replace the carpet with tiles. The room is 12.4 feet long and 9.8 feet wide. How many square feet of tile will Buddy need? = 121.52 square feet Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Debbie buys 3.7 pounds of potatoes that cost $0.29 per pound. How much does Debbie pay for the potatoes? Round your answer to the nearest cent. = $1.07 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Kayla is buying deli meat for a family reunion. How much will she spend on 4.5 pounds of ham if ham costs $1.20 per pound? A $5.39 B $54.00 C $25.40 D $5.40 = D; $5.40 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Mr. Johnson wants to buy himself and each of his students an ice cream cone. If each ice cream cone cost $1.10 and he has 26 students, how much will this cost him? = $29.70 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Coco spent $16.25 on chocolate. If she bought 2.6 pounds of chocolate, how much does one pound of chocolate cost? = $6.25 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Danny paid $10.48 for a number of washcloths. If each washcloth is $1.31, how many washcloths did Danny get? = 8 washcloths Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Angie has 3.75 pounds of hamburger. She is making hamburgers with 0.25 pound of hamburger each. How many hamburgers can she make? = 15 hamburgers Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Matt has 1.71 meters of string to decorate his locker. He cut the string into 0.19-meter lengths. How many pieces does he have? A.) 6 pieces B.) 7 pieces C.) 8 pieces D.) 9 pieces = D; 9 pieces Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson
Click for Video Tutorial Mr. Johnson has 2.34 meters of licorice to share with his students. How much licorice will each of his 26 students get if he cuts the pieces of evenly? = 0.09 meters of licorice Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson