MATH JEOPARDY (Multiplying and Dividing Decimals) Multiplying Decimals

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Cheryls mom was planning a dinner party. She bought 4 pounds of steak and 6 pounds of chicken. She paid $6 in sales tax. 1) Write an expression that shows.
Advertisements

Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Jeopardy – Math – 5 th Review – Fractions Misc 1Misc 2Misc 3Misc 4Misc 5 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.
MATH JEOPARDY (Multiplying and Dividing Decimals) Multiplying Decimals
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 3–8) Main Idea Example 1:Divide by Decimals Example 2:Zeros in the Quotient and Dividend Example.
CONFIDENTIAL1 Today we will review “Multiplying & Dividing Decimals”
L E S S O N Multiplying Decimals 0.7
What do the following numbers have in common? 36, 25, 49, 9, 4, 16, 64, 81.
© Mark E. Damon - All Rights Reserved Another Presentation © All rights Reserved.
L E S S O N 13.5 Multiplying Decimals 0.7
Ratios and Proportions
Learn to solve equations involving decimals.
6.7. Pg 41 Estimation Directions This is actually the easiest of word problems. Estimate BEFORE doing the math!!! Key words- ABOUT, CLOSEST, APPROXIMATELY,
1 No decimal outside the box: 1)Bring Inside decimal UP on top 2)Divide! Decimal Outside Box: 1)Move outside decimal OVER 2)Move inside decimal OVER 3)Bring.
Welcome to Math 6 Today’s topic is… Division (part 2)
Dividing Decimals by Whole Numbers
3.1 Solving Equations Algebra I.
Powerful percents Decimal Doozies Geometry Jamboree Really Rounding Simpily simfpifying.
Ten Minute Math LARGEST DECIMAL You will have 30 seconds to decide which decimal you think is the largest
E.g Division of Decimals Rule: 1. Make the DENOMINATOR a whole number by multiplying by 10, 100 or 1, Multiply the.
Jeopardy Whole Number and Decimal Computation GCF/LCM Distributive Property and Divisibility Add and Subtract Fractions Multiply and Divide Fractions.
3-8 Solving Decimal Equations Homework Presentation Homework Presentation.
MATH REVIEW WEEK! UNIT 2.
Lesson 8: The Key to Rounding Money
ROUNDING: When a number ends in 5 or above, ROUND UP When a number ends in 4 or below, ROUND DOWN 2.38= =4 (rounding to tenths) Round to whole.
Dividing a Decimal by a Decimal. Dividing Whole Numbers 12 ÷ 2 = 120 ÷ 20 = 1200 ÷ 200 = ÷ 2000 = Multiply both 12 and 2 by 10 Multiply.
What do the following numbers have in common? 36, 25, 49, 9, 4, 16, 64, 81.
Multiplying Decimals. Objectives Objective: We will find the product of two decimals. Language Objective: We will use key words whole number, product,
 6 tens ÷ 3 = › Say the division sentence in unit form and state the quotient.  6 tens ÷ 3 = 2 tens › Say the division sentence in decimal form and.
5 Minute Check Complete in your notes. At WMS there are 360 students. 1. If 20% of the students like football, how many students like football? 2. If 35%
Chapter 5 Divide Decimals.
TOOL CHECK.
Estimate Solutions. Any Sandwich$4.35 Lunch Specials Small Drink Medium Drink Large Drink Salad Chips Cookie Cone (small only) $1.35 $1.50 $2.10 $2.85.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 10–1) Main Idea and Vocabulary Key Concepts: Radius and Diameter Example 1:Find the Radius Example.
THIS IS 5th Math With Host at Your ABCDE.
Name_______________________________ 7th Grade Homework for the week of Sept Tuesday Wednesday 1 1 A rectangular garden has an area of 6.48 yd2.
Unit 3 Preview 2012.
EXAMPLE 6 Write and solve an equation OLYMPICS
Sixth Grade Countdown Round 2002
Division Word Problems
Decimal multiplication, perimeter, and area practice
L E S S O N Multiplying Decimals 0.7
How can I do my best on the unit test?
Unit 3 Preview 2012.
Find Area Mrs. Planavsky 4th Grade.
Fraction Division Word Problems
Lisa made $300 in 6 hours. How much did Lisa make each hour?
Rounding Decimals v v v Name: ____________________
Rounding Decimals v v v ≈ ___________ ≈ ___________
Multiplying and Dividing Fractions Grade 5, CCSSM
Estimate Solutions.
Dividing Decimals by Whole Numbers
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
You will be given the answer. You must give the correct question.
Unit 3 Preview 2012.
Unit 3 Assessment Review
Estimating Digits in quotients
SUMMER MATH CURSE By: Laith Shepherd.
Vocabulary for Sept , 2016.
Multiply this by 100 to make it a whole number
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Week 19 Name ____________________ Day 1 Day 2
Decimals Year 5 (age 9-10).
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
L E S S O N 13.5 Multiplying Decimals 0.7
Decimals Year 5 (age 9-10).
Week 18 Name ____________________ Day 1 Day 2
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
NOTES: Dividing Decimals
Jeopardy.
Presentation transcript:

MATH JEOPARDY (Multiplying and Dividing Decimals) Multiplying Decimals Dividing Decimals Dividing Decimals By Power of Ten Dividing By Whole Numbers Word Problems - Multiplication Word Problems - Division $ 100 $100 $200 $300 $400 $500 To return to the homepage, just click “1” and then “enter” © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 0.28 × 0.03 Answer: 0.0084 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 0.11 × 0.91 Answer: 0.1001 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 5.14 x 0.4 Answer: 2.056 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 0.52 ×0.48 = ? Answer: .2496 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 0.47×0.18= Answer: 0.0846 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial B - 100 12.42 ÷ 4.6 = Answer: 2.7 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial B - 200 0.242 ÷ 0.4 = ? Answer: 0.605 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial B - 300 1.404 ÷ 0.45 Answer: 3.12 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial B - 400 2.808 ÷ 0.45 Answer: 6.24 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial B - 500 10.220 ÷ 0.20 Answer: 51.1 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 8.3÷100= Answer: 0.083 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 208.0 ÷ 100 = Answer: 2.080 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 0.07 ÷ 1= Answer: 0.07 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 32.7 ÷ 1,000= Answer: 0.0327 Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Tomas buys a trumpet for $108.90. He will make 10 equal payments to pay for the trumpet. What is the amount of each payment that Tomas will make? A $1.09 C $19.90 B $10.89 D $108.90 = B; $10.89 Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 223.6 ÷ 40 = = 5.59 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 8.14 ÷ 20 = = 0.407 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 361.5 ÷ 12 = = 30.125 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial 26.48 ÷ 2 = = 13.24 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Four girls run a relay and finish the race in 6.48 minutes. If each girl ran at the same speed, how many minutes did each girl run? Round your answer to the nearest tenth. = 1.6 minutes Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Christine recycles 29.5 pounds of aluminum cans at a recycling center that pays $0.26 per pound. How much does Christine receive for the cans? = $7.67 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Buddy measures the floor area of his rectangular living room to replace the carpet with tiles. The room is 12.4 feet long and 9.8 feet wide. How many square feet of tile will Buddy need? = 121.52 square feet Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Debbie buys 3.7 pounds of potatoes that cost $0.29 per pound. How much does Debbie pay for the potatoes? Round your answer to the nearest cent. = $1.07 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Kayla is buying deli meat for a family reunion. How much will she spend on 4.5 pounds of ham if ham costs $1.20 per pound? A $5.39 B $54.00 C $25.40 D $5.40 = D; $5.40 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Mr. Johnson wants to buy himself and each of his students an ice cream cone. If each ice cream cone cost $1.10 and he has 26 students, how much will this cost him? = $29.70 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Coco spent $16.25 on chocolate. If she bought 2.6 pounds of chocolate, how much does one pound of chocolate cost? = $6.25 Click for Video Tutorial Answer: © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Danny paid $10.48 for a number of washcloths. If each washcloth is $1.31, how many washcloths did Danny get? = 8 washcloths Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Angie has 3.75 pounds of hamburger. She is making hamburgers with 0.25 pound of hamburger each. How many hamburgers can she make? = 15 hamburgers Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Matt has 1.71 meters of string to decorate his locker. He cut the string into 0.19-meter lengths. How many pieces does he have? A.) 6 pieces B.) 7 pieces C.) 8 pieces D.) 9 pieces = D; 9 pieces Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson

Click for Video Tutorial Mr. Johnson has 2.34 meters of licorice to share with his students. How much licorice will each of his 26 students get if he cuts the pieces of evenly? = 0.09 meters of licorice Answer: Click for Video Tutorial © 2013 Kris Johnson