Modul 5 UNIT 5 How much is it? Conversation in context Listening

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Why is Gelato Healthier than Ice- cream? By Jessica R.
Advertisements

P.4 English Quantity Prices A carton of apple juice.
Shopping for Food EnglishP.4 Author List b Information Collecting b Content Writing b Graphic Designing b Presentation b Tina and Cynthia.
Grade 2 Lesson 2 Listen & Speak 1 Textbook page 25.
- Did you buy… yesterday? -Yes, I bought ……/ No, I didn’t buy……
Self-Access Learning Topic : Buying and selling things Level : P.3.
2A © Educational Publishing House Ltd How much …? Unit 4 Shopping at the supermarket.
How to make shopping's correctly -easy to read and understand information-
Five Level Recipes. Level 1 Old Fashioned Chocolate Cake 2 flour 2 sugar 3 Chocolate Chips 1 chocolate Frosting 1 chocolate flower 2 eggs 2 butter.
$9.50 $9.50 $12.80 $12.80 $10.90 $10.90 $8.20 $8.20 $ 7.40 $ 8.70 $ 8.70 How much is a bottle of Coke? It’s nine dollars fifty. How many bottles do you.
$5.60 five dollars and sixty cents dollars sixty cents $11.40 eleven dollars and forty cents $19.90 nineteen dollars and ninety cents $34.20 thirty-four.
Unit 7 How much are these pants? Section A. I. 翻译下列短语或句子 1.( 价钱 ) 多少 ______________________________ 2. 一顶白帽子 _____________________________ 3. 两件红毛衣 _____________________________.
New Head way plus 102 Unit 2 “Meeting people” Mrs. fatima Attia 1.
Let’s Do Some Shopping U NIT 5 Zhang Fei wa Listen and match. shorts skirt jacket T-shirt Warming up 鼠标点击图片进入,单击空白处继续鼠标点击图片进入,单击空白处继续 dress jeans.
To introduce with new words. 1) Selfridges- маркет ( базар ) 2) department stores- отделы магазина 3 ) employers- служащие 4 ) escolator- эсколатор.
This activity has audio.
The General Store In the 1800’s
Modul 12 Unit 12 What would you like to eat? Conversation in context
Modul 10 Unit 10 I’m sorry Conversation in context Listening
Unit 4: Shopping In everyday life NOTE:
Shopping for Food English P.4.
Vocabulary A A A B A B B 18.
Reading and Writing Decimals
P2 Dictation 3.
LISTENING Content Type of task Number of questions Part 1 Understanding short conversations or monologues 10 Part 2 Taking down phone messages, orders,
Shops and Shopping.
UNIT 14 A1 At the Shop Part I.
How much are these pants?
Lesson 2 At the Sports Store
How much are these socks?
December 14 & 15 Objectives Today’s Agenda Homework
Numbers Help under 1,000,000.
Numbers >100
Modul 4 Unit 4May 1? Conversation in context Listening In the office
COSTANZO Confectionery
Unit 7 How much are these pants?
September 14, 2017.
Unit 3 1 a) Look at the picture. Who can you see? What can you see?
Unit7 shopping Integrated skills.
MATHEMATICAL OPERATIONS. MATHEMATICAL OPERATIONS.
COUNTABLES UNCOUNTABLES
down this street Modul 9 Unit 9 Could you tell me the way?
Starter: Here is a recipe for Chocolate muffins:
Workshop #2 Marketing © Career Partners, Inc
3 It’s bigger than the green bag
The Birthday Party By Jill Gillen Key Objectives:
Primary Longman Elect 3A Chapter 1 Object Pronouns — It and Them.
Primary Longman Elect 3A Chapter 3 How much …?
1 WELCOME Teacher can say it orally.
Shopping for Food English P.4.
冀教版 四年级上册 Lesson 20 At the Shop.
Teacher Notes.
We all Scream for Ice Cream!
Numbers Help under 1,000.
I must ask him to give up smoking.
Revision of Unit 7 A1a-B1e.
Primary Longman Elect 4A Chapter 3 How much …?.
Click on the pictures to show the words
教师寄语 Practice makes perfect. 熟能生巧.
Finding a Percent of Something by D. Fisher
Module 5 Shopping Unit 3 Language in use.
How much … ?.
Where Does Our Food Come From
SHOPPING.
Unit 4 Shopping at the Supermarket
Emma wants to cook dinner for her mum. It is her birthday today
We will read and write multi-digit numbers.
$ = ? How much is a packet of meat ? It is eleven dollars fifty.
3,050,020 = 3,000, Write the number in words. 6,140,050 = 6,000, ,
Presentation transcript:

Modul 5 UNIT 5 How much is it? Conversation in context Listening At the chemist Jerry I want some toothpaste, please. Assistant A large tube or a small one? Jerry How much is the large one? Assistant Three dollars. Jerry And what does a small tube cost? Assistant A dollar seventy-five. Jerry I’ll have a large one, please. At the post office Anne I want to send this letter to America, please. Assistant That’ll be forty cents. Anything else? Anne Yes, three air letter sheets, please. What do they cost? Assistant Twenty cents each. Anne So how much is that altogether? Assistant A dollar, please. Anne Thank you. Ways to say it Asking about prices 1. A : What does a tube of toothpaste cost? How much is a small tube of toothpaste? B : A dollar seventy-five. 2. A : What do these shoes cost? How much How much are these shoes? (ones)? B : They’re twenty dollars. Twenty dollars. 3. A : What does this book cost? How much is this book? (one)? B : It’s ten dollars. That one is six dollars. 4. A : How much is that altogether? will that be B : That’ll be thirty dollars. Thirty dollars, please. http://www.mercubuana.ac.id

Buy National Brand Whole Wheat Biscuits! National Brand biscuits contain natural ingredients and contain no chemical additives. They are made from roasted whole wheat, flour, sugar, eggs, and honey. They come in a variety of flavours including apple, raisin, peanut, and chocolate. Why not buy a packet for your family today! Writing Write an advertisement like the one above based on the information below. Meadowgold Ice-cream. Contains real fruit--- no artificial flavouring or colouring. Contents : cream, butter, salt, sugar, fruit, natural flavouring. 6 flavours : coconut, chocolate, strawberry, orange, vanilla, pineapple. Think it over Reading Read this passage about supermarkets. As you read the passage, think about these question: 1. How are supermarkets different from other types of stores? 2. How do the owners of supermarkets try to make us buy things we may not have planned to buy? Today, supermarkets are found in almost every large city in the world. But the first supermarket was opened only fifty years ago. It was opened in New York by a man named Michael Cullen. A supermarket is different from other types of stores in several ways. In supermarkets, goods are placed on open shelves. The customers choose what they want and take them to the check-out counter. This means that fewer employees are required than in other stores. The way products are displayed is another difference between supermarkets and many other types of stores. For example, in supermarkets, there is usually a display of small inexpensive items just in front of the check-out counter: candies, chocolate, magazines, cheap books and so on. Why are they there? Most customers who go to a supermarket buy from a shopping list. They know exactly what they need to buy. They shop according to a plan. By the time he or she reaches the check-out counter, the customer is feeling pleased and relaxed because the task of shopping is finished. In this happy mood, the customer sees an attractive http://www.mercubuana.ac.id