Maths Mastery Solve Problems.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Its simple! All you have to do is:  Convert each price to a price per kilogram. [Or price per litre if the item is a liquid.]  Then choose the cheapest.
Advertisements

How much does a reaction really produce?
LO: Read scales and convert measures. ·Use a system to work out increments ·Read scales accurately. ·Covert measures once scales have been read. Success.
Evaluating Standardized Recipes. Step 1 Examine each recipe’s ingredient list for the following: Flour 1 cup Sugar1 Tablespoon (1Tbsp) Baking Powder1.
Imagine your school is having a Summer Fair. Children have been divided into groups to make and sell their products.
Pricing Math. Lesson Objectives Use the basic formula for calculating a retail price Calculate dollar and percentage markup based on cost Calculate discounted.
Answer these three questions. 3 is what percent of 6? 2 is what percent of 5? 6 is what percent of 8?
Introduction to Food & Beverage Management Culinary Math: Costing.
Percent Test Review Wednesday, May 22, 2013
Free-Standing Mathematics Activity
Addition and Subtraction Problems
MA.912.A.3.5 Symbolically represent and solve multi-step and real-world applications that involve linear equations and inequalities.
Year Two’s Maths Inspire Workshop
Proportional Problems 2 – RECIPES
What have you got in your
Express Missing Number Problems Algebraically
What have you got in your
Objective: Determine the selling price of a Holiday Cookie Box
12:00  _________________ 1:00  _________________
RAG LO To use boxing up to solve wordy problems
Mathematical Problem-Solving
S.O.D.A. Start Of Day Activity
S.O.D.A. Start Of Day Activity
Percents Review 1. Simple Problems Involving Percentages
Grade 10 Term 3 Week 2-3 Lesson 3
Week 5 Number: Understand and use ratio and proportion
Impact of Customers Leaving
= Missing Number Fill in the missing number: Show Answers
Multiply and Divide by 10, 100 and 1000
Counting the pennies Use your white boards to write down the answers to the following costing questions…….. If 3 peppers cost £1.65 how much does 1 pepper.
New Value = €40 Multiplier = = 80%  0.8
Lesson 7: Solve two-step word problems
GCSE High 5 Mathematics Conference
LO To assess my understanding of ratio and proportion
Sale Prices Dad wants to buy a laptop for his son for Christmas. He uses the internet to compare the price in various stores. In PC Express the laptop.
G& T Math: Intro to Critical Thinking & Using Excel
Mathematics Lesson 2: Value for Money
Buying in bulk: The ‘Open later’ store.
The Marketing Mix Promotion
How to use patterns to multiply with 9 as a factor.
To Assess my Understanding of Ratio and Proportion 27-Nov-18
Bell Work Agenda Success Criteria
Exam conditions *SILENCE*
Welcome to the Year 3 Maths Workshop.
S.O.D.A. Start Of Day Activity
Profit and loss statement
Multiply and Divide by 10, 100 and 1000
7.13.
Objective: Find terms in an arithmetic sequence..
Year 6 Block 2 Assessment Paper 1 (Answers after each question)
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Counting in Tens.
Commutative law Associative law.
Commutative law Associative law.
How can Smarties help us learn about Chance and Data?
2.NBT.9 Solve Problems and Explain Why Strategies Work
Multiplying TU by U.
Example 1: Determine Reasonable Answers
How to write a good mathematical explanation.
Direct systems & direct word problems
Lesson 7: Solve two-step word problems
Bell Ringer Week of March 3-7, 2014 Created by: Shavonne Burrows, EdS
6.13.
Subtract
Decimals and Money By Mr Maddison.
Stage 6: Working within a budget
ENGLISH IN USE 15 SHOPPING AND PAYING.
Session 9: Calculating profit
Year 2 Summer Term Week 11 Lesson 1
Stage 7: Working within a budget
Presentation transcript:

Maths Mastery Solve Problems

Baked Beans Baked beans are sold individually (75p), in packs of 4 (£2.69) and packs of 6 (£3.85). What is the cheapest way to buy 12 tins of baked beans? Two packs of 6 (£7.70). 4 packs £8.07 or individually £9. The 4-pack is on offer at £2. How much can be saved in buying 12 tins in packs of 4? £2.07 With the offer price, how much is saved per tin buying a 4-pack rather than 4 individual tins? 25p Hide Answers Show Answers

Pencils A large box of pencils costs £360. In each box there are 100 packets of pencils, each with 12 pencils. How much does each pencil cost? 30p What cost would be found by calculating £360÷12? The cost of 1 pencil from each packet. (If the pencils were different colours, it could be the cost of all the red pencils in the large box.) Show Answers Hide Answers

Missing Numbers Write the missing numbers 90 ÷ = 4.5 × 30 = 1050 90 ÷ = 4.5 × 30 = 1050 + 630 = 1600 243 – = 160 ÷ 40 = 40 × 100 = 2800 19 800 + = 23 200 17 – = - 18 20 35 970 83 1600 28 3400 35 Share your answers with others and explain how you found the answer. Hide Answers Show Answers

Biscuits A teaching assistant makes some biscuits to sell at a school bake sale. = The recipe uses 300g flour, 125g butter, 200ml milk to make 12 biscuits. = 1.5kg flour costs 80p, 250g butter costs 85p, 2 litres of milk costs £1.90. What is the cost of ingredients to make 120 biscuits? £7.75 Write your own problem using a recipe and ask others to solve it. Show Answers Hide Answers

How Much is Left? Janek had some money. He bought a drink for 85p and a sandwich for £1.40. He has two-thirds of his money left. Explain why he started with £6.75. He spent £2.25. If 2 thirds is left he spent 1 third. He started with £2.25 × 3 = £6.75. Share your answer with a partner. Are both explanations correct? Show Answers Hide Answers