Rate of Change A rate is a fixed ratio between quantities of different units, like miles and hours, or dollars and gallons. What are some rates that you’ve.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Science – Grade 7 Week of March 17 – 28 Session # 5
Advertisements

Introduction to Distance-Rate-Time Applications Example 1: Jan drives south out of Denver and averages 65mph. How far is she from Denver after 3 hours.
5 Minute Check Simplify. Complete on the back of your homework. (1st and last name on homework)
Math Rates.
POP QUIZ Write these ratios in all three ways (in simplest form). 1. What is the ratio of stars to arrows? 2. What is the ratio of arrows to checkmarks?
Ratios, Rates, and Unit Rates across the Universe An introduction.
Ratios and Proportions Test Review. A remote control car can travel at a rate of 30 feet per minute. How many feet per second is this?
Vocabulary A ratio is a comparison of two quantities by division. One out of five pairs of shoes are flip fops. - Can be written 1 to 5, 1:5, or - No.
Rate/Unit Rate. What is it? A rate is a special ratio that compares two values with different units. Rates sometimes use the words per and for instead.
RATES LESSON 46POWER UP JPAGE 329. RATES  Miles per hour (mph)  Miles per gallon (mpg)  Dollars per hour  Per: to divide.
Solving Story Problems Involving Rates. Example #1 Jack drove an average of 55 mph on his trip. He spent a total of 8.5 hours driving. How far did he.
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
Collision Course An Investigation Collision Course Two cars are on a collision course, heading straight at each other. One car is traveling at 50 miles.
Find the rate of change: Jodi made several deposits to her savings account over the summer as she was working. Her balance increased from $1140 on her.
2.1 Unit Rates Essential Question: When and why do I use proportional comparisons?
Find two ratios that are equivalent to each given ratio , , , , Possible answers:
Dividing Decimals by Decimals Divisor Quotient Remember! Dividend Dividing Decimals by Decimals.
Speed, Distance, Time Calculations
Do NOW n = 21 9t of cocoa 1. Solve for n. 5 = 15 7 n
Unit Rates Lesson 6-2.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
1. If you travel at 10mph for 1 hour, how far do you travel?
Starter Questions 20/01/11 It took me 3 hours and 45 minutes to drive
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
Do NOW n = 21 9t of cocoa 1. Solve for n. 5 = 15 7 n
Inequalities and their solutions.
JEOPARDY! UNIT 2 REVIEW Math 6 CCGPS Click Once to Begin Template by
Objective: Determine unit rates
How far did the following travel :-
Unit Rates Lesson 6-2.
5-4: Dimensional Analysis
Unit Rates.
Lisa made $300 in 6 hours. How much did Lisa make each hour?
Unit Rates Lesson 6-2.
Unit Rates with Fractions
Unit Rates with Fractions Guided Notes
Speed, Distance, Time Calculations
Five lemons cost $1.80 Do Now What is the cost per lemon ?
Speed and velocity.
A1CC Midterm Test REVIEW #2
Solve ANSWER x = 9 ANSWER t =
A Question of Maths Instructions: Choose a number to answer a question
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D
Do Now Multiply   (-19.21)  (–2.1)
Unit Rates October 4, 2012.
Thursday Warm Up Your car averages 34 miles per gallon of gas on the highway. If gas costs $2.79 per gallon, how much does it cost in dollars per mile.
5th Period Warm Up During Christmas, a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sell?
Unit Rates TeacherTwins©2014.
Today’s Objective To be able to use ratios and relate quantities in the same units.
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
Starter Questions Convert the following to minutes :-
Ratios Ratio – comparison of two quantities by division to 7 5:7.
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations
An object travels 40 miles in 2 hrs. Calculate its speed?
We will write ratios as fractions in simplest form
Speed, Distance, Time Calculations
Speed, Distance, Time Calculations Final Review
Speed, Distance, Time Calculations
6-1: Ratios and Rates.
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Splash Screen.
What’s your nationality? Where are you from?
Unit Rates.
Ratios On the Move Unit Rate Unit Price Proportions 1 pt 1 pt 1 pt
Speed, Distance, Time Calculations
Presentation transcript:

Rate of Change A rate is a fixed ratio between quantities of different units, like miles and hours, or dollars and gallons. What are some rates that you’ve heard of? 60 miles per hour $7.75 per hour 3 problems per minute

Rate of Change Find each rate of change. A train can travel 70 miles in 2 hours. How far will it travel in 5 hours? Victoria’s family drove 672 miles in 14 hours. What was the average rate of speed for the trip? Hint: “Average rate of speed.” is miles per hour. A bakery can make 30 pies in 2 hours, how many pies can they make in 4 hours?

Rate of Change 4) Clarissa made 18 gift baskets in 3 hours. How many gift baskets can she make in 5 hours? 5) Carla read 90 pages of her novel in 2 hours. How many pages can she read in 7 hours? 6) At Kenneth’s school, tickets for a concert were sold at a rate of 40 tickets per half hour. How many tickets will be sold in 7 hours?

Rate of Change 7) Stephanie made $25.50 for working 3 hours at the fair. How much did she make per hour? 8) If 3 gallons of gas costs $8.01. How much do 5 gallons of gas cost? 9) If a 6-pack of cokes costs $3.50, how much would an 8-pack cost? 10) If you can buy 5 candy bars for $1, how much does 1 candy bar cost?

Independent Practice Jenna uses 2 cups of sugar to make 1 gallon of tea, how many gallons of tea can she make with 7 cups of sugar? If Josie’s Mom travels 55 miles per hour, how far can she travel in 4 hours? Jonathan’s boat can travel 45 miles in 2 hours, what is his average rate of speed?

Answers 1) 175 miles 2) 48 mph 3) 60 pies 4) 30 baskets 5) 315 pages 6) 560 tickets 7) $8.50 8) $13.35 9) $4.67 10) 20 cents Independent Practice 1) 3.5 gallons 2) 220 miles 3) 22.5 miles