Cost and Revenue of Snowintons

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Total Cost, Total Revenue, and Profit Change as You Sell More Shoes.
Advertisements

Differentiation Using Limits of Difference Quotients
Financial Algebra © 2011 Cengage Learning. All Rights Reserved. Slide MATHEMATICALLY MODELING A BUSINESS Recognize the transitive property of dependence.
SIX Ways to Conceptualize and Present Marketing As a Machine Ted Mitchell.
The Basics of Cost-Volume-Profit (CVP) Analysis Contribution margin (CM) is the difference between sales revenue and variable expenses. Next Page Click.
1 §2.4 Optimization. The student will learn how to optimization of a function.
Business and Economic Applications. Summary of Business Terms and Formulas  x is the number of units produced (or sold)  p is the price per unit  R.
2.3 RATES OF CHANGE Calc 10/1/14. Warm-up 2.3 Rates of Change - Marginals What were the rates in the warm-up problem?
BREAK-EVEN The break-even point of a new product is the level of production and sales at which costs and revenues are exactly equal. It is the point at.
Topic Four by Dr. Ong Tze San Cost-Volume-Profit Relationships.
Lecture 3 Cost-Volume-Profit Analysis. Contribution Margin The Basic Profit Equation Break-even Analysis Solving for targeted profits.
Copyright © Cengage Learning. All rights reserved. 3 Applications of the Derivative.
Goal: I can Graph and Solve multi-step linear inequalities. What do we know already? 2.5– Solving Inequalities with Variables on Both Sides Solve inequalities.
The Sweet Spot D’Vine Fitzgerald B&D Block. The Sweet Spot Our product name is The Sweet Spot. We will be selling a variety of sweets. From homemade brownies.
240,000 20p + a SATMathVideos.Net A) 550 books B) 600 books C) 650 books D) 700 books 1,000 books sold in a month when the price was $10 per book. An equation.
Aim : How do we solve systems of equations graphically? Do Now: Graph both equations on the calculator y = x 2 – 3 y = x – 3 HW: p.236 # 4,6,8,10,12,14,60.
3.10 Business and Economic Applications.
@ 2012, Cengage Learning Cost Behavior and Cost-Volume-Profit Analysis LO 3a – Understanding Break-Even.
SEM Review. A product’s selling price is $30 per unit, and the number of units required to reach the break-event point is 100. Calculate the total.
Economic Definitions Profit = Revenue – Cost P(x) = R(x) – C(x) Assume the cost of producing x radios is C(x) =.4x 2 +7x + 95 dollars. A. Find the cost.
Edexcel GCSE Business Studies © Pearson Education 2009 Chapter 15 Key terms Reveal the key term by clicking the forward arrow on your keyboard. Fixed costs.
RED 2012 BOOK. 4.3 Activity You can find 10% and multiply by the correct amount.  Ex: 40% off of $50.00  10% is $5.00.  $5.00 X 4 (for 40%) = $20.00.
Calculating Break-Even. Break-Even Point … the point at which a business makes enough money to pay its costs and begins to make a profit Units Dollars.
Counting by Fives with Nickels. 5 cents 5, 10 cents.
Lesson 15-2 Determining Breakeven
Financial Statement Analysis
Snowington Snow Cones: A Business Worth Investing In
5.2 Properties of Parabolas
Solve Systems of Equations
Preparing the Income Statement
Fundraiser Created by: Marcelina Espinosa, Elizabeth Kadisak,
Economic Definitions Profit = Revenue – Cost P(x) = R(x) – C(x)
Aim: How do we solve systems of equations graphically?
Factors Affecting Profit
Optimization Problems
Money and Financial Mathematics 4
MONEY CONVERSION.
Bell work: A park’s revenue for tapes sold is modeled by the function r(x)=9.5x. The cost of producing the tapes is c(x)=0.8x Write a function.
Cost-Benefit Analysis
Preparing the Income Statement
AMIS 310 Foundations of Accounting
1-2 Composition of Functions
Sunshine in a Cup S&N Ice Cold Lemonade.
Bellwork Solve the following by: y = 2x y = x ) Graphing
Costs Of Production.
Section 9.3 Problem Solving Involving Max and Min
Solving Inequalities & Problem Solving with Inequalities
Objective: Find terms in an arithmetic sequence..
Pots, seeds, and watering systems for the working family.
Chapter 18 Break-even Analysis
2F Break Even Analysis.
a + 2 = 6 What does this represent? 2 a
Break-even.
Supply & Demand Supply.
6.4 Slope-Intercept Form of the Equation for a Linear Function
School Shop.
Rational Numbers & Equations
Functions Solving Equations Simplifying & Solving Variables on Both
Family Money Skills 1 Use limitations: These materials may be used only for nonprofit, noncommercial educational purposes. These materials may not be used.
y x y = x + 2 y = x + 4 y = x – 1 y = 6x – 3 y = 2x y = ½x y = 3x + 1
Supply & Demand #9 Supply.
1. The price of the hat should be $6 if they want to make maximum profit. The profit would be $15,400.
Consumer Applications Review
AF4.1 Solve two-step linear equations and inequalities in one variable over the rational numbers, interpret the solution or solutions in the context from.
Solving by Factoring 2D Math.
What type of graph is this?
Quadratic Activities Michael Luo.
Gina sells real fruit lemonade at the Farmer’s Market each Saturday morning. Her aim is to make as much profit as she can to fund her study at Polytechnic.
IGCSE Business Studies
Supply & Demand Supply.
Presentation transcript:

Cost and Revenue of Snowintons Yehudi soto

Snowintons Its summer time and in what is it better to re-hydrate your self with a snow cone. A snow cone that is very cheap and is a well profited item.

Cost per item the cost per snow cone would be 0.66 cents because we make a total of 30 snow cones and each cup would cost 0.99 cents so 0.99 divided by 30 will give you 66 cents so each snow cone would cost 0.66 cents

Cost equation The equation for total cost would be y=0.66x+2 (2=advertisement) (0.66 = cost for each to make) Y=0.66x+2 x= number of snow cones. If were to pulg in x for 3 I would have sold three snow cones but total cost would be 3∙0.66+2 would give you total cost

Revenue equation The revenue equation would be y=x x would equal the number of snow cones times one because each snow cone I sell I will make 1 dollar so if I have y=x when x= 3 it would be 3∙1=3 and y would equal 3 for the revenue equation.

Projected Revenue For each snow cone we sell it would cost a total of 1 dollar the reason is because if a kit cost 20 dollars and it brings 30 cups if we sell a total of 30 snow cones and of each snow cone we sell we make a dollar we made 30 dollars already and we already made our cost and some profit after it will be easier to sell snow cones for 1 dollar then something that cost 2 dollars. It all about getting things sold cheaper

Graphing snow cones Revenue is y=x Red dot = revenue Purple dot= cost Cost is y=0.66x+2 As you can see my revenue makes more money then cost so at time being after 6 snow cones sold you will always make more then your cost so after all sales you will be profiting money in your pocket