AREA OF SOLIDS.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
10-3 Surface Areas of Prisms and Cylinders
Advertisements

12 – 3 Cylinders and Cones.
Lateral Area, Surface Area, and Notes
Surface Areas of Pyramids Unit 5, Lesson 4
Geometry 11-3 Surface Areas of Pyramids and Cones.
3/30 Take out paper and write the formula for a: Circumference Area Circle Area Parallelogram Area Triangle Area Regular Polygon Volume Rectangular Prism.
10-4 Surface Areas of Pyramids
PrismsPyramids Have 2 bases Named by the shape of the bases Have 1 base Lateral faces meet at one point Named by the shape of the base Pentagonal Prism.
The Cone A Cone is a three dimensional solid with a circular base and a curved surface that gradually narrows to a vertex. Volume of a Cone = ++=
Chapter 11: Surface Area & Volume
Volume of Pyramids and Cones
The Pyramid Geometric Solids:. Solid Geometry Review: Solid Geometry is the geometry of 3D- dimensional space that we live in. The three dimensions are.
10-4 Surface Areas of Pyramids and Cones
Slide Surface Area  Surface Area of Right Prisms  Surface Area of a Cylinder  Surface Area of a Pyramid  Surface Area of a Cone  Surface Area.
BELL RINGER What is the area of a regular decagon if its side length is 12 m and its apothem is 5m? Suppose the perimeter of some n-gon is 230 feet. If.
Perimeter and Area of Regular Polygons 9-2
Find the volume of this cylinder 4 cm 3 cm Find the VOLUME of this prism 6 m 10 m.
Perimeter, Area, and Volume Geometry and andMeasurement.
Chapter 12 Lateral and Surface Areas Lateral and Surface Areas of Prisms h L = Ph SA = L + 2B P = Perimeter of the base (bottom) h *base (shape.
Lesson 60 Geometric Solids Prisms & Cylinders. Geometric Solids right triangular prism right circular cylinder regular square pyramid right circular cone.
10-3 Surface Areas of Prisms
Surface Area of Pyramids and Cones
Area of Circles Half the circumference Parallelogram A = b h radius.
Geometry Practice Test Prisms Find the (1) lateral area and (2) total area and (3) volume of the right prism (1) LA = pH LA.
Chapter 10 Notes Area: Parallelograms Area of a figure is the number of square units it encloses. The stuff inside of a figure. Area of a Parallelogram:
Entry Task 1. How many vertices, edges, and faces are in the polyhedron below? List them using the proper notation. 2. Use your answers to part 1 to verify.
Lateral Surface Area Lateral Surface Area is the surface area of the solid’s lateral faces without the base(s).
Name: ___________________ Per:_______ Geometry12-13, MP5 Quiz Object Show work for credit. 6. Find the area of the triangle below. Leave answer.
Lesson 12-2 Pyramids (page 482) Essential Question How is the surface area and volume of pyramids different from prisms?
The total area of a cube is 54 square units. Find the length of an edge Find the volume Edge = 3 units V = 27 cubed units.
10-4 Surface Area of Pyramids and Cones
10-4 Surface Areas of Pyramids and Cones
Warm Up Find the surface area of the right prisms.
Surface Area & Volume Geometry/Trig 2 Fall 2007.
The Cone + + = Volume of a Cone =
Lecture on Cones and Pyramids
Objectives Learn and apply the formula for the volume of a pyramid.
Find the area of the triangle. POLYGONS Find the area of the triangle.
Honors Geometry Solids Project
10-4 Surface Areas of Pyramids
VOLUME OF SOLIDS.
Lateral Area, Surface Area, and Notes
Surface Areas of Prisms and Cylinders
Warm UP Name the base, Name the figure
VOLUME OF SOLIDS.
11 – 5 Volumes of Pyramids & Cones
You need to learn this on your OWN to be ready for the next class.
MAGNETS!.
10-5 Surface Area of Pyramids & Cones
Objectives Learn and apply the formula for the volume of a pyramid.
Splash Screen.
Chapter 12 Extra Review Round everything to the nearest tenth. To find the solutions. Either remove the textbox over the answer or review the PowerPoint.
The Cone + + = Volume of a Cone =
10-4 Surface Areas of Pyramids
Volume of Pyramids and Cones
Cones, Pyramids and Spheres
Volume.
Surface Areas of Prisms and Cylinders
10-4 Surface Areas of Pyramids
Chapter 10 Extension Objective: To find missing dimensions
Given that they are equivalent, what is the diameter of the sphere?
The Cone + + = Volume of a Cone =
Lateral Area, Surface Area, and Notes
SOLIDS (3-D stuff) T BOLAN.
Standards:.
Objective - To identify solid figures.
Solids.
12.3 Surface Area of Pyramids and cones
The area of a circle with radius r
Presentation transcript:

AREA OF SOLIDS

Area of a Prism Step 1 – Find Area of Base Abase = 8cm x 2 cm Step 2 – Find the LA LA = Perimeter of base x height LA = 20 cm x 4 cm LA = 80 cm2 Step 3 – Find TA (total area) TA = Area of the bases + LA TA = 2(16) cm 2+ 80 cm 2 TA = 32 + 80 TA = 112 cm 2

Can you find the area of the base when it’s a regular polygon? c = cote (side length) a = apothem a n= number of sides n Yes…you CAN too !!!!! Area = C A N 2

Example Find the area of the base of a regular hexagonal prism. Area base = can 2 A base = 10 x 8.7 x 6 A base = 522 A base = 261 cm2 c = 10 cm a=8.7 cm n = 6 sides

Find the total surface area of this prism Pentagonal prism that has a height of 3cm Step 1 – Find Area 1 Base Abase = c a n 2 Abase = 20 x 4 x 5 Abase = 400 Abase = 200cm2 Step 2 – Find the LA LA = Pb x h LA = (20 x 5) x 3 LA = 100 x 3 LA = 300 cm2 c = 20 cm n = 5 a = 4 cm

TA prism = LA + 2(Abase) TA prism = 300 cm2 + 2 (200 cm2) Step 3 – Find the Total Area of the prism TA prism = LA + 2(Abase) TA prism = 300 cm2 + 2 (200 cm2) TA prism = 300 cm2 + 400 cm2 TA prism = 700 cm2 Workbook page 178 # 3,4,5

Answers to Workbook Page 178 #4a) 72.72cm2 b) 108cm2 c) 190.8cm2 #5) 286.08cm2 Page 179 #6) 844.71cm2 # 7) 1107cm2 #8) 384cm2

Page 179 #7 Area of base = can 2 9cm Area of base = 9 x 6.2 x 5 Area of base = 139.5 cm2 9cm a= 6.2cm LA= Pb x height LA= (9 x 5) x 18.4 LA = 45 x 18.4 LA = 828 cm2 TA = 2(Area of base) + LA TA = 2(139.5) + 828 TA = 279 + 828 TA = 1107 cm2

Area of a Cylinder Step 1 – Find Area of Bases Base is a circle…. Height = 50 mm r =10 mm Step 1 – Find Area of Bases Base is a circle…. Area = π r2 Abase = π(102) Abase = 314.16mm2 Step 2 – Find the Lateral Area LA = Circumference of base x Height LA = 2πr x Height LA = 2π(10) x 50 LA = 62.83 x 50 LA = 3141.59 mm2

Step 3 – find the total area of the cylinder TA = LA + 2 Abase TA = 3769.91 mm2 Workbook Page 181 #14a,b,c #15

Area of Pyramid Step 1 –find area of base A = L x W A = 12 x 12 Square base 12cm Apothem 15cm Step 1 –find area of base A = L x W A = 12 x 12 A = 144 cm2 Step 2 – Find LA LA = Pb x apothem 2 LA = 48 x 15 LA = 360 cm2

Step 3 – Total Area TA = LA + Area of Base TA = 360 + 144 TA = 504 cm2 Workbook Page 182 #18 to 22

Area of a Cone Step 1 – Find Area of Base Area of base = πr2 height apothem = 12 radius= 4.5 cm Step 1 – Find Area of Base Area of base = πr2 Area of base = π (4.52) Area of base = 63.62 cm2 Step 2 – Find the LA LA = π r x apothem LA = π (4.5) ( 12) LA = 169.5 cm2 Workbook Page 184 # 27-34

Step 3 – Find the Total Surface Area TA = LA + Area of base TA = 169.5 + 63.62 TA = 233.27 cm2

Area of a Sphere r = 7cm TA = LA = 4πr2 TA = 4 π (72) TA = 615.75cm2 r