Unit 4 Review Division.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Third and Fourth Grade Division. Solve Using Manipulatives I have 15 cookies. I will give of my three friends the same amount until no cookies are left.
Advertisements

Interpreting Remainders
Review Questions 3 rd OA.8. Hank has 115 stamps. Michael has 95 more stamps than Hank. Pedro has 28 fewer stamps than Michael. How many stamps does Pedro.
5th Grade Division Mrs. Berish.
CRCT Math Number Sense Grade Which of these shows 87 rounded to the nearest ten? 1. Which of these shows 87 rounded to the nearest ten? A. 80 A.
Unit 3 Review.
Division 3 digit by 2 digit and Algebra. Model Solve 642 ÷ 5.
3-5 Solving Equations Containing Decimals Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes.
Today’s Plan: -Solving Equations w/ decimals -Assignment 11/29/10 Solving Equations with Decimals Learning Target: -I can solve equations containing decimals.
Word Problem Fun! Let’s get started!. Anaiah brought 10 cakes for the party. 6 were left over. How many were eaten? 49.
Division Past Paper Questions. The calculation we do here is 217  7. Write the 7 times table at the side of the page
Chapter 4 - Division 10/21/15 V ocabulary you NEED to know: Dividend- the number that is being divided Divisor- the number that divides the dividend Quotient-
CHAPTER 8 REVIEW Practice for you Chapter 8 test.
UNIT 6 MATH REVIEW Miss Bowen 4 th Grade Math. DIVIDING BY 10S, 100S, AND 1,000S  42,000 / 6 = ?
DIVISION Dividing a 2 and 3-digit number by a 1 digit divisor Solve problems requiring division.
Unit 2 Review Multiplication and Division. Which strategy correctly demonstrates 3 x 28 using mental math? A. (3 x 20) + (3 x 8) B. 3 x 2 x 28 C. 3 x.
March Madness Week 1 Math Corners and Constructed Response
PSSA Math Review Questions
Name ____ 6__ Lesson #2 - Numbers All Around Us Oct __
Division Word Problems
Multiplication Let’s Model
Unit 1: Decimals & GCF and LCM Review
Topic 7 Meaning of division
Week 11 Name ____________________ Day 1 Day 2
Division.
Solve. Use an inverse operation! 1. x – 17 = y + 11 = = 18
Algebra. Algebra Geometry Measurement Probability.
Use Model Drawing in Four-Step Process
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Week 11 Name ____________________ Day 1 Day 2
Shady Figures and Other Polygons
Adding and Subtracting Decimals Prime and Composite Numbers Rounding
Word Problems.
Model Division Name: __________________________________
Division Study Guide.
Jose had 7 packs of markers with 6 markers in each pack
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Daily Math Review 4th Grade
Task 1 Mark has 5 pounds of mozzarella cheese. He is making pizzas and will put 1 3 pound on each pizza. How many pizzas will Mark be able to make?
Solving Division Equations.
Constructed Response Bonus
Model Division Name: __________________________________
Warm-up September 25, ) Mr. Johnson’s class recorded the amount of rainfall each day last week. Order the number of inches from greatest to least.
Math Review.
Please complete Wednesday’s warm up questions only.
Good Morning  Please complete Thursday’s questions.
Division with Word Problems
Topic One Review Jeopardy Game!
Welcome To Big Board Facts.
Grade 4 Review.
Question #1 Mrs. Madison made 48 cupcakes for Emma’s birthday. She put an equal number of cupcakes in 8 plastic bins so Emma could carry them to school.
How can you model a division problem to find how many in each group?
How can I model a division problem to find how many equal groups?
Thanksgiving Word Problems
Module 2 review.
3-6 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation
HW: Percent Problems with Tape Diagrams…Again!
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Azzam was packaging candy in bags for his classmates. He put 8 pieces of candy in each bag and had 20 classmates. Azzam’s dad said he could keep.
Week 17 Name ____________________ Day 1 Day 2
Jenny is saving money to buy a new bike that costs $108
Warm Up There are 36 students participating in the math challenge teams this year. There is an even number of teams. The teachers want the greatest number.
Unit 3 Math Test! Created by Educational Technology Network
Math Review.
1) Write the fraction as a decimal. 2) Find the difference
Equations Mrs. Wallace Math.
Task 1 Mark has 5 pounds of mozzarella cheese. He is making pizzas and will put 1 3 pound on each pizza. How many pizzas will Mark be able to make?
3. Write all your multiplication facts for 12.
3rd Grade: Unit 6 Exit Tickets
Day 83 – Business Project.
Presentation transcript:

Unit 4 Review Division

#1 Two classes at school each donated 280 cans to the school food drive. If they divided the cans into 8 boxes, how many cans were in each box? 70 560 80 35

#2. HEB received a shipment of 6,874 balloons #2. HEB received a shipment of 6,874 balloons. The put 7 balloons into each package. To the nearest thousand, about how many packages of balloons did they have? 982 1,000 100 Not here

#3 HEB needs to shelve 5,682 cans #3 HEB needs to shelve 5,682 cans. They are placing an equal number of cans on 8 shelves. Leftover cans will be placed on an empty shelf. How many cans did they place on each of the 8 shelves. a. 45,456 c. 711 b. 2 d. 710

#4 The PTO has 2,544 pencils to make into packages of 6 #4 The PTO has 2,544 pencils to make into packages of 6. They want to give the packages equally to 8 of the teachers at the school. Which equation can be used to find p, the number of packages the counselor gave each teacher? a p = (2,544 ÷ 6) – 8 b p = (2,544 ÷ 6) + 8 c p = (2,544 ÷ 6) ÷ 8 d p = (2,544 – 6) ÷ 8

#5 The school’s book fair made a profit of $3,450. The six grade levels will share the book fair profit evenly. How much money will each grade level receive? a. $20,700 b. $57.50 c. $575 d. $3444

#6 Which of the following is best represented by the area model. A #6 Which of the following is best represented by the area model? A. 1500 3 = 500 B. 543 3 = 181 C. 3 1,629 D. 1,629 3 500 40 3 1,500 120 3 9 3 x 1,500 3 x 40 3 x 3

#7 Matthew brought 7 bags of candy for the class party #7 Matthew brought 7 bags of candy for the class party. There were 688 pieces of candy total. Which is the best estimate of the number of pieces of candy in each bag? A. 98 pieces of candy B. 4,900 pieces of candy C. 4,816 pieces of candy D. 100 pieces of candy

#8 At the community Thanksgiving dinner, 1,068 people each ate 2 pieces of pie. Each pie was sliced into 8 pieces. Which equation could be used to find p, the number of pies eaten at the Thanksgiving dinner? p = (1,068 x 2) 8 p = (1,068 x 2) + 8 p = (1,068 x 2) – 8 p = (1,068 x 2) x 8

#9 For a project, Mrs. Wiatrek brought 255 sheets of paper. She needs to distribute the paper between the 5 tables. Each group will then distribute their complete share of paper between its 4 members. Based on this information, which of the following could be true? Three of the members received 13 sheets of paper, and 1 member received 12 sheets of paper. Each member received 12 sheets of paper and one member received 3 sheets. Each member of the group received 13 sheets of paper. D. Each member of the group received 12 sheets of paper.

#10 A sign at the store shows you can buy 5 pairs of socks for $25. Another sign shows you can buy 4 pairs of mittens for $24. If each pair of mittens costs the same amount, what is the cost of one pair of mittens? $11 $6 $96 $121

Consider the following array. #11 Consider the following array. Which equation would best represent the array? A. 156 ÷ 6 = 26 B. 6 ÷ 156 = 26 C. 120 ÷ 6 = 20 D. 36 ÷ 6 = 6 6 6 x 20 = 120 6 x 6 = 36

#12 Mrs. Zipprian is reading a novel to the class #12 Mrs. Zipprian is reading a novel to the class. She has 282 pages left to read and wants to finish reading it in 5 days. If She reads the maximum number of pages each day for 4 days, how many pages will Mrs. Zipprian have left over to read on the fifth day? A. 56 pages B. 58 pages C. 57 pages D. 2 pages

#13 Mrs. Wiatrek had 1,256 jelly beans #13 Mrs. Wiatrek had 1,256 jelly beans. She ate 149 jelly beans and put the rest equally into 3 jars. How many jelly beans were in each jar? A. 418 jelly beans B. 146 jelly beans C. 1,107 jelly beans D. 369 jelly beans

#14 The high school sold tickets to the talent show #14 The high school sold tickets to the talent show. The total ticket sales were $4,480 and each ticket cost $4. The audience was seated in four sections. If each section had the same number of people, how many people were in each section? A. 280 people B. 1,120 people C. 16 people D. 400 people

Answer Key A 10. B B 11. A D 12. D C 13. D C 14. A D A