Pop Quiz Results Average: 81%! Well Done!!!
Pop Quiz #1 Corrections #1 19 – 7s = -30 - 7s = -30 – 19 - 7s = -49
Pop Quiz #1 Corrections #2 n – 1 = -4 13 n = -4 + 1 13 n = -3 13
Pop Quiz #1 Corrections #3 5.4 = 3u + 9 5.4 - 9 = 3u -3.6 = 3u
Pop Quiz #1 Corrections #4 5c + 7 = -28 5c = -28 – 7 5c = -35
Pop Quiz #1 Corrections #5 x + 3 = 9 2 x = 9 - 3 2 x = 6 2 x = 6×2
Pop Quiz #1 Corrections BONUS 2b + 4 = 5 3 2b = 5 - 4 3 2b = 1 3
Homework Corrections p.116 #5 45 110 3rd rank 192nd rank #6 9 100 2 3 #7 4 3 5 7 #9 -25 8 -11 -6 7/4 0.26 24 -2.7
ALGEBRA WORD PROBLEMS TAKE OUT YOUR NOTES!!!
How to Solve a Word Problem Steps to follow: Step 1 – Find the variable (rank) and the common difference TRICK: it is repeated and usually uses the words every, per, each… Step 2 – Find the base (constant) number TRICK: it is the item that stays the same Step 3 – Write the equation Step 4 – Solve the variable
Example 1 Bixi rents bikes for $10 plus $4 per hour. Janice paid $30 to rent a bike. For how many hours did she rent the bike? Step 1: The variable: hours (let’s use the symbol h) The common difference: $4
Example 1 Bixi rents bikes for $10 plus $4 per hour. Janice paid $30 to rent a bike. For how many hours did she rent the bike? Step 2: The base: $10
Example 1 Bixi rents bikes for $10 plus $4 per hour. Janice paid $30 to rent a bike. For how many hours did she rent the bike? Step 3: Price = 4h + 10 (we don’t put $ signs) $4 per hour starting price
Janice has the bike for 5 hours Example 1 Bixi rents bikes for $10 plus $4 per hour. Janice paid $30 to rent a bike. For how many hours did she rent the bike? Step 4: 30 = 4h + 10 30 - 10 = 4h 20 = 4h 20 ÷ 4 = h 5 = h Janice has the bike for 5 hours CHECK: 4×5 + 10 = 20+10 = 30
Example 2 Bill spent $39 on a magazine and some candy bars. If the magazine costs $4 and each candy bar costs $5, how many candy bars did he buy? Step 1: The variable: Candy bars (let’s use the symbol c) The common difference: $5 (how much each candy costs)
Example 2 Bill spent $39 on a magazine and some candy bars. If the magazine costs $4 and each candy bar costs $5, how many candy bars did he buy? Step 2: The base: $4 (he only buys one magazine)
Example 2 Bill spent $39 on a magazine and some candy bars. If the magazine costs $4 and each candy bar costs $5, how many candy bars did he buy? Step 3: Cost = 5c + 4 $5 per candy the magazine
Example 2 Bill spent $39 on a magazine and some candy bars. If the magazine costs $4 and each candy bar costs $5, how many candy bars did he buy? Step 4: 39 = 5c + 4 39 - 4 = 5c 35 = 5c 35 ÷ 5 = c 7 = c Bill bought 7 candy bars CHECK: 5×7 + 4 = 35+4 = 39
HOMEWORK WORKSHEET!