WORD PROBLEMS What do we need to do?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Do Now 1.Susie earns 1/4 of a dollar for every 1/2 mile she runs in the race. How many miles does she need to run to earn a dollar? 2.Henry completes 1/6.
Advertisements

BELLWORK You save $1.00 in an envelope. Each day for 5 more days you triple the dollars in the envelope from the day before. How much will you have on.
Mary had some goldfish. On Monday, 5 of her goldfish died. She then bought 7 more goldfish. She put all her goldfish equally into 2 tanks. If each.
Math Grade 4 Mrs. Ennis Rounding Part 3 Lesson Five.
© 2012 A B C D E F ??????? ??????? ??????? ??????? ??????? ???????
Concept Connections 6.3E.
Splash Screen.
Division Word Problems
Unit 1: Decimals & GCF and LCM Review
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Addition and Subtraction Problems
Unit 3 Preview 2012.
MA.912.A.3.5 Symbolically represent and solve multi-step and real-world applications that involve linear equations and inequalities.
Using FINISH as Conjunction
Use Model Drawing in Four-Step Process
Problem Solving Reasonableness Turn to page 84 in your Math textbook
MyMath 6.8 SWBAT use guess and check to solve story problems.
Jeopardy Topic 2 Math Created by Educational Technology Network
Decimals Adding/Subtracting n. Decimals Adding/Subtracting n.
Unit 3 Preview 2012.
Writing Equations.
Warm up Emma had $1 this morning and asked her mom for another. Instead, her mom said she would give Emma $2 the next day if she still had the dollar.
Take four index cards and write each problem on one.
Addition and Subtraction CRCT Practice
Do now Find the value of each expression 
Splash Screen.
1. What is the difference between 7,436 and 2,385?
Who Wants To Be A Millionaire?
Daily Math Review 4th Grade
Laurence bought 28 red balloons and 30 black balloons for a school assembly. How many total balloons did Laurence buy? Justice and Jeremy are brothers.
2. (7.10B) Which number line represents the solution to the inequality 6
$$ $$ Pedro had one 10-dollar bill, two 5-dollar bills, one 1-dollar bill, three dimes, two nickels, and six pennies. How much money did Pedro have in.
Week 17 Name ____________________ Day 1 Day 2
Module 3 – Lesson 8 Objective: Add fractions to and subtract fractions from whole numbers using equivalence and the number line as strategies.
Spend/ cost/ take 製作人: 王滋慧老師.
Backtracking and Graphing
Unit 4. Day 11..
SOLVING WORD PROBLEMS USING READING STRATEGIES.
= Models, Equations, & Explanation
Estimating Operations with Decimals Practice
Bell Work Agenda Success Criteria
Writing Expressions from Word Problems
Explain your reasoning.
Partial Product Multiplication
Engage NY Math Module 2 Lesson 25: Use basic facts to approximate decimal quotients with two-digit divisors, reasoning about the placement of the decimal.
Warm Up Set 7.
The mystery number is _______.
Unit 3 Preview 2012.
Keeping track of my money
Week 10 October 19 – 23, 2015.
Question #1 Mrs. Madison made 48 cupcakes for Emma’s birthday. She put an equal number of cupcakes in 8 plastic bins so Emma could carry them to school.
“Day B” October 17, :51 - 8:51 Exploratory 8:53 - 9:53
Module 2 review.
Algebra 1 Mini-Lessons $ 4.21 $ 7.85 $ $ 20.84
Week 17 Name ____________________ Day 1 Day 2
Review 1.9 Reminder: There is a quiz tomorrow!
Splash Screen.
Topic 6 and 7.
Jenny is saving money to buy a new bike that costs $108
Problem 1 Janice improved her time running a mile in track from minutes to 5.66 minutes. By how much time did she improve?
1.4 How Many MORE Stickers to 100?
A biologist measures the temperature of a lake each week during the summer. This table shows seven weeks of measurements. Which equation can be used.
OUR BOOK FAIR IS COMING SOON
Estimating Decimals Guided Notes
Who wants to be a Millionaire?
OUR BOOK FAIR IS COMING SOON
Marker Board Challenge
What’s your nationality? Where are you from?
Addition and Subtraction
Estimating Decimals Guided Notes
Presentation transcript:

WORD PROBLEMS What do we need to do? 1. Mary has 4 boxes of chocolates. Each box has 6 chocolates. How many chocolates does Mary have in all?

2. Mr. Bednar went the store he bought 64 pieces of bubble gum 2. Mr. Bednar went the store he bought 64 pieces of bubble gum. He shared 15 pieces with his kids. How many pieces of gum does he have left?

3. Ms. Dolan had 36 books. She shared her books equally with 6 of her wonderful 3D students. How many books per 3D student?

4. Mrs. Koen went to the store for some school supplies 4. Mrs. Koen went to the store for some school supplies. She spent 24 dollars on stickers and 31 dollars on notebooks. How much money did Mrs. Koen spend at the store?

× ÷ − + More Word Problems! What do we need to do? READ THE PROBLEM! READ THE PROBLEM! REREAD FOR… Information I need to use? What information is important? What do they want to KNOW? How many steps? × ÷ − + Nathan saved $12.00 to buy baseball cards. His uncle gives him $3.00 more. Each card cost $5.00 each. Explain the steps needed to find how many cards Nathan can buy?

GROUP PROBLEMS PROBLEM 1 – Ms. Dolan went running 4 days this past week. She ran 9 miles on each day. In the same week Mrs. D. ran 12 miles less than Ms. Dolan. How many miles did Mrs. D. run that week?

PROBLEM 2 – Kamyrn earned 10 tickets last week! The next week she was such a good thinker that she earned 4 tickets a day for a full week of school. How many tickets did Kamyrn earn in all?

EXTRA CHALLENGE! Create your own 2 – Step Word Problem Use information from problem 1 or 2 and make up a new 2 step problem with your group. Information miles per week or tickets

SHOW YOUR THINKING! Good LUCK!  HOMEWORK 2 – STEP WORD PROBLEM Write a 2 step word problem. Use the information listed on the HW sheet and create your problem. Solve/Show your work for your problem. Tomorrow you will share your problem and a partner will try and solve it! Do your BEST! SHOW YOUR THINKING! Good LUCK! 