Mrs. Williams’ son, Sam, has a private business sharpening and waxing skis. He charges $4 for the equipment he has to rent make his repairs. He also.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
7.6 Systems of Linear Inequalities Word Problems
Advertisements

The cost of renting a wave runner is $20 plus $15 for each hour the wave runner is rented for. Which equation can be used to find the cost c, for renting.
+ Three and Four Operations with Positive and Negative Numbers.
P247. Figure 9-1 p248 Figure 9-2 p251 p251 Figure 9-3 p253.
Calculations with Significant Figures
Welcome! The Topic For Today Is… Chapter 3 Test. Chapter 3 Test Review Evaluate the Expression Write the Verbal Model RandomSolveGraph Me!
NC NAEP Project Module 2 - Activity 1 Examining Strategies for Solving Multi- Step Problems: “Sam’s Lunch” Elementary Module 2, Activity 1.
Section 9.2 – Exponential Functions. Graph using three convenient points.
 The objective pronoun form is used as object of a preposition.  The problem of which pronoun form to use as the object of a preposition arises only.
Moving Straight Ahead IMT MISC.Unit RatesSlope & Y- intercept Solving Equations Linear Functions.
1 Math Order of Operations Day 2. 2 What Are You Learning? I CAN evaluate word problems using the order of operations.
Bike Trip Dilemma Next summer you are planning to take a bike trip to the Adirondack Mountains. The only problem is you do not own a mountain bike! so,
How does minimum wage affect society? Chapter 6 Section 3.
Chapter 9, Part E. VII. Calculating the Probability of Type II Errors A common decision in business is whether to accept a shipment or not, based upon.
How Is Math Used In Everyday Jobs? John Smith. Joan Jones Age : 44 Nurse Practitioner / Nursing School Instructor As a nurse my aunt uses.
Algebra 1 EOC Summer School Lesson 9: Interpret the effects of changing slope and y-intercept.
Mr. Crone. Which of the following is prime? A) 56 B) 49 C) 51 D) 27 E) 23.
Graphing Functions Test Corrections
6-6 Systems of Linear Inequalities Word Problems
Warm Up: You have a job at Foodland and get paid $11.50/hr. You work 4 hours each week. How much will your pay cheque be after 2 weeks? -When finished.
1 F On a map of Philadelphia, 3 centimeters on the map represent 10 city blocks. How many centimeters represent 15 city blocks? A 3.5 centimeters B 4 centimeters.
Relations and Functions
Where will you live? Where will you be living in a few years?
If you get it wrong re-work it or raise your hand and ask
Kyle Erwin Manager, Development Engineering
Unit 1 Significant Figures.
7.6 Systems of Linear Inequalities Word Problems
6 Strategies for Test-Taking
HI !.
Linear Graphing.
Sale Prices Dad wants to buy a laptop for his son for Christmas. He uses the internet to compare the price in various stores. In PC Express the laptop.
Can you recognise the logo?
التسويق المصرفي ..محاضرة رقم 21
در تجزیه و تحلیل شغل باید به 3 سوال اساسی پاسخ دهیم Job analysis تعریف کارشکافی، مطالعه و ثبت جنبه های مشخص و اساسی هر یک از مشاغل عبارتست از مراحلی.
= Models, Equations, & Explanation
Unit 6. Day 12..
Relations and Functions
_________ and __________
8 INDEPENDENT LIVING 8-1 Find a Place to Live 8-2 Read a Floor Plan
PRICING OUT MY FUTURE! Name: Hour:.
Title nAme Date Class.
Multi-Step Equations & Special Solutions
12/10: Nelson Mandela Quotations
7.6 Systems of Linear Inequalities Word Problems
Warm-up Tuesday, August 15th
“I think that Chris McCandless was bright and ignorant at the same time. He had no common sense, and he had no business going into Alaska with his Romantic.
Unit 5: Equations and Inequalities
Mr Ant is an architect. He designs houses for the ants in Bilberry Wood. His study is on the second floor.
Get your notebook and be ready to write.
A review of Unit 2 with error analysis
Sale Prices Dad wants to buy a laptop for his son for Christmas. He uses the internet to compare the price in various stores. In PC Express the laptop.
Unit 3 Review (Calculator)
Multi-Step Equations & Special Solutions
DWU#1 What is your interest rate on your credit cards in class?
Do Now b = 8 x = -4 c = -5 y = 3 Solve the equation. Check you answer.
1. Graph the following on the number line provided:
Advanced AV Production Practicum

IMPROVING INTERNET SEARCHES WITH KEYWORDS
Becoming a Good Test Taker
Bellwork Tuesday 10/18/16 Number 1-4. Put a check by each correct sentence and an X by each incorrect sentence. (You do not have to write the sentences.)
START-UP When (if ever) should the rights of the individual be more important than the law? Write at least 3-5 sentences. When you finish your writing,
A biologist measures the temperature of a lake each week during the summer. This table shows seven weeks of measurements. Which equation can be used.
A Month of Money… With Steve
2.b Using Scientific Measurements
Calculate 9 x 81 = x 3 3 x 3 x 3 x 3 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x 3 x =
PRICING OUT MY FUTURE! Name: Hour:.
Types of Errors And Error Analysis.
Relations and Functions
Complete the family of four
Presentation transcript:

Mrs. Williams’ son, Sam, has a private business sharpening and waxing skis. He charges $4 for the equipment he has to rent make his repairs. He also charges $2.00 per hour for his time. How much will he charge for a 1 hour repair job? How much for 2 hours? 3 hours? Use at least 3 different strategies.

What about a repair job that takes: 2 ½ hours ? 3 ¼ hours?

Sam charged Jamie $14 for a ski repair job of 3 hours. Is this correct Sam charged Jamie $14 for a ski repair job of 3 hours. Is this correct? Is there an error? If so where is it? If there is an error, figure the correct price.

What if he made $13 for a repair job. How many hours did he work What if he made $13 for a repair job. How many hours did he work? How can we use our different strategies to figure this out?

Sam’s private business sharpening and waxing skis is going well, but now he charges a LOT more! He charges $15 for the equipment he has to rent for his repairs. He also charges $12.00 per hour for his time. How much will he charge for a 1 hour repair job? How much for 2 hours? 3 hours? Use at least 3 different strategies.

What if he made $63 for a repair job. How many hours did he work What if he made $63 for a repair job. How many hours did he work? What different strategies can you use to figure this out?

Sam charged Jamie $96 for a ski repair job of 8 hours. Is this correct Sam charged Jamie $96 for a ski repair job of 8 hours. Is this correct? Is there an error and if so where is it? If there is an error, figure the correct price.

Sam charged Jamie $78 for a ski repair job of 3 hours. Is this correct Sam charged Jamie $78 for a ski repair job of 3 hours. Is this correct? Is there an error and if so where is it? If there is an error, figure the correct price.

Sam calculated the repair bill for Allison like this: Y = 12x + 15 Y = 12(5) + 15 Y = 72 +15 Y = 87 Allison disagreed with him. Who is correct and why?