ECON 330 Lecture 14 Monday, November 9.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Games with continuous payoffs. The Cournot game In all the games discussed so far, firms had a discrete set of choices (high – medium – low, enter – not.
Advertisements

Strategic Pricing: Theory, Practice and Policy Professor John W. Mayo
Monopoly.
Competitive Markets.
Market Structure Competition
At what Q is TR maximized? How do you know this is a maximum
Product Differentiation When firms produce similar but differentiated products, they can be differentiated in two ways: Vertical Differentiation.
MICROECONOMICS EV Prof. Davide Vannoni. Exercise session 4 monopoly and deadweight loss 1.Exercise on monopoly and deadweight loss 2.Exercise on natural.
Modeling Firms’ Behavior Most economists treat the firm as a single decision-making unit the decisions are made by a single dictatorial manager who rationally.
Cournot Oligopoly and Welfare by Kevin Hinde. Aims F In this session we will explore the interdependence between firms using the Cournot oligopoly models.
Modeling the Market Process: A Review of the Basics
Consumption, Production, Welfare B: Monopoly and Oligopoly (partial eq) Univ. Prof. dr. Maarten Janssen University of Vienna Winter semester 2013.
Price-Output Determination in Oligopolistic Market Structures We have good models of price- output determination for the structural cases of pure competition.
Perfect Competition In Markets Ir. Muhril A, M.Sc., Ph.D.1 Perfect Competition In Markets
11 CHAPTER Perfect Competition
Oligopoly (Game Theory). Oligopoly: Assumptions u Many buyers u Very small number of major sellers (actions and reactions are important) u Homogeneous.
Managerial Economics-Charles W. Upton Competition and Monopoly I A Problem.
Copyright© 2006 Southwestern/Thomson Learning All rights reserved. Some Midterm Stats ●Average score: 77 out of 100 ●6 (six) maximum scores ●Problems 3.
Course outline I Homogeneous goods Introduction Game theory
Types of Market Structure
Jeopardy Formulas Perfect Competition Monopoly Price Discrimination Problems Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final.
Discussion Session 4 - Review 07/15/2015. Supply and Demand through a Labor Lens In the labor market, demand comes from firms who “consume” labor to produce.
Competition And Market Structure
By: Brian Murphy.  Given a function for cost with respect to quantity produced by a firm and market demand with respect to price set by the firm, find.
Price Discrimination Price discrimination exist when sales of identical goods or services are transacted at different prices from the same provider Example.
Today n Perfect competition n Profit-maximization in the SR n The firm’s SR supply curve n The industry’s SR supply curve.
Eco 6351 Economics for Managers Chapter 6. Competition Prof. Vera Adamchik.
Oligopoly. Structure Assume Duopoly Firms know information about market demand Perfect Information.
Profit and Supply Economic profit compared with accounting profit Economic costs = explicit costs + implicit costs Accounting profit = TR – Explicit Costs.
Oligopoly: Interdependence and Collusion Industrial Economics.
Models of Competition Part I: Perfect Competition
Pashigian, Chapter 10, Exercise 3. Since marginal cost is zero, I assume each firm can produce the entire market demand. This sounds to me like a "winner.
Perfect Competition.
And Unit 3 – Theory of the Firm. 1. single seller in the market. 2. a price searcher -- ability to set price 3. significant barriers to entry 4. possibility.
Models of Competition Review. Please list the letters that reflect the following using letters to define areas: 3. Total welfare (producer + consumer)
Monopoly.
Mechanics of Perfect Competition: The Market for Garden Gnomes Agenda: I.Equilibrium price & quantity, producer & consumer surplus II.What about taxes?
ECON 330 Lecture 13 Wednesday, November 6.
Models of Competition Review
Five Sources Of Monopoly
ECON 330 Lecture 21 Monday, December 9.
PERFECTLY COMPETITIVE MARKET - FIRM’S SUPPLY
ECON 330 Lecture 26 Thursday, December 27.
Models of Competition Part I: Perfect Competition
ECON 330 Lecture 8 Thursday, October 11.
ECON 330 Lecture 9 Tuesday, October 16.
ECON 330 Lecture 13 Tuesday, November 6.
ECON 330 Lecture 10.5 Tuesday, October 23.
ECON111 Tutorial 10 Week 12.
Econ 330 Lecture 9 Monday, October 21.
8/9a - ARE BUSINESSES EFFICIENT? Pure Competition in the Short Run
ECON 330 Lecture 10 Thursday, October 18.
Monopoly Chapter 10.
Oligopolistic Conduct and Welfare
Today Oligopoly Theory Economic Experiment in Class.
Quantitative Demand Analysis
23 Pure Competition.
Winston Churchill High School
CHAPTER 10 Oligopoly.
Chapter 9 Pure Competition McGraw-Hill/Irwin
Lecture 10 The Bertrand Model
PURE CompetITion.
Less competition Perfect Competition Monopolistic Competition
Market Structure Monopoly.
Pure Competition Chapter 9.
Unit 4 Problem Set Rubric
10 C H A P T E R Pure Competition.
Econ 100 Lecture 4.2 Perfect Competition.
Perfect Competition Econ 100 Lecture 5.4 Perfect Competition
Presentation transcript:

ECON 330 Lecture 14 Monday, November 9

Review questions for the midterm

Topics The competitive model The monopoly equilibrium, the DWL. The equilibrium of the dominant firm Oligopoly models Price competition The Cournot model

Monopoly question

A monopoly firm has TC(q) = 2q. This means AC = MC = 2 A monopoly firm has TC(q) = 2q. This means AC = MC = 2. Compute the monopoly equilibrium price, quantity, CS, and PS. Demand is Q = 20 – 2P. The inverse demand is P = 10 – Q/2. Write the profit function (π = TR - TC) π = pxq – TC(q) π = [10 – q/2]xq – 2q Differentiate π with respect to q, set equal to zero: 10 – q – 2 = 0 (MR = 10 – q, MC = 2, so this condition is the MR = MC condition.) Solve 10 – q – 2 = 0 for q:  Q* = 8.

Use the inverse demand P = 10 – Q/2 to find the price P. : P. = 6 Use the inverse demand P = 10 – Q/2 to find the price P*: P* = 6. Profit is (p - AC)xq = (6 – 2)x8 = 32. CS is (10 – 6)x8/2 = 16. Social welfare is profit + CS = 48.

The competitive equilibrium question

Consider a competitive market with 9 firms Consider a competitive market with 9 firms. All firms use the same production technology and have the same cost function: c(q) = F + 0.5q2; where F > 0. The market demand is Q(p) = 10 – p. Compute the competitive equilibrium (price, quantity, consumer surplus, producer surplus, etc).

Write the profit function for one of these firms π = pxq–0. 5q2 Write the profit function for one of these firms π = pxq–0.5q2. Note the p is independent (not a function of) q, the firm’s output. This is the price taking assumption: When choosing its output level, the firm assumes that it can sell any q at given fixed price p. Differentiate π with respect to q, set equal to zero: p – q = 0  (This is the P = MC condition, note that the firm’s MC is q.) Rewrite this as q(p) = …

The supply function of a single competitive firm is qs(p) = p The supply function of a single competitive firm is qs(p) = p. Example: if p =0.5, the competitive firm will supply 0.5 units of output. if p =2, the competitive firm will supply 2 units of output. The market supply with 9 such firms is S(p) = 9xqs(p) = 9p.

Market equilibrium with market demand Q(p) = 10 – p. We use the “demand = supply” condition to compute the competitive equilibrium price: 10 – p = 9p  Solve this for p p* = 1, Put this back into the market demand Q(p) = 10 – p Q* = 9. At p = 1, each firm will produce 1 unit of output.

Profits CS etc Producer’s surplus PS Either the blue area (pxq)/2 = (1x9)/2 = 4.5, or the total profits excluding the fixed costs (9xF) If we use the profit function. Per firm: π = 1x1 – 0.5(1)2 = 0.5. Producer’s surplus PS = 9x0.5 = 4.5. Consumer surplus is the pinkish/reddish area CS = [(10 – 1)x9]/2 = 40.5. Total welfare = 40.5 + 4.5 = 45.

Under the standard assumptions of competitive markets, can P = 1 be the long-run equilibrium price if F = 1? Please explain.

The cost function is c(q) = 0.5q2. The market demand is Q(p) = 10 – p. Suppose these firms are not happy with competition and decide to join forces. They reorganize themselves as a single firm that becomes a monopoly. The monopoly firm’s cost function is MC(q) = q/9. Suppose the newly created monopolyfirm decides to produce Q units. It will allocate these Q units to each of the 9 units so that it is produced at lowest possible cost. Since the MC for all 9 units is increasing in that units q, and all units use the same technology, each unit will be allocated a production quota of Q/9 units. So the total minimum cost will be TC(Q) = 9x {0.5(Q/9)2} TC(Q) = 0.5Q2/9

Demand is Q = 10 – P. The inverse demand is P = 10 – Q Demand is Q = 10 – P. The inverse demand is P = 10 – Q. We will use the MR = MC condition directly. For the monopoly q = Q! Total revenue: TR = (10 – q)xq. Marginal revenue MR = dTR/dQ = 10 – 2q. MC is q/9. 10 – 2q = q/9 Solve for q  Q* = 90/11 = 8.18

Q* = 8.18, inverse demand is P(Q) = 10 - Q Use the inverse demand P = 10 – Q to find the price p*: p* = 1.82. With 9 firms with identical cost functions, each firm produces 8.18/9 = 0.908 units Profit is 8.18x1.82 – 9x(0.91)2/2 = 14.89 - 3.72 = 11.17 Per firm profit is 11.17/9 = 1.24 CS is (10 – 1.88)x8.18/2 = 33.21. Social welfare, defined as PS + CS, is 44,38.

Next question Dominant firm and computing DWL using Harberger’s method of approximation

The market demand is given by Q(P) = 120 – P The market demand is given by Q(P) = 120 – P. The supply function of the small firms as a group is given by Sf(P) = 2P −100, if P > 50, Sf(P) = 0 if P ≤ 50. The cost function of the dominant firm is c(q) = 40q where q is the quantity produced by the dominant firm. Compute the profit maximizing price for the dominant firm and its market share in equilibrium. The dominant firm’s residual demand QR(P) is QR = market demand – Sf QR = [120 – P] – [2P −100] Collect terms: QR = 220 – 3P.

QR = 220 – 3P. The inverse residual demand is P = 220/3 – Q/3 Write the profit function for the dominant firm. π = P(q)xq – 40q. Use the inverse demand to substitute for P(q). π = [220/3 – q/3]xq – 40q. Differentiate π with respect to q, set equal to zero: 220/3 – 2q/3 – 40 = 0  Solve for q* = 50. Use this in P = 220/3 – Q/3 and compute p*: 56.66 The dominant firm’s profit with p = 56.66 is (56.66 – 40)x50 = 833 Small firms: Sf = 13.33, profits = (6.66x13.33)/2 = 44,40 Total (market) Q is 63.33

Can the dominant firm do better with p = 50 (and eliminate the small firms)? NO! With P = 50 q is 70 the dominant firm’s profit 700.

Now the DWL True DWL is complicated There are 2 sources of inefficiency here 1. Eq quantity < competitive quantity 2. The eq quantity is produced inefficiently Social welfare max: Only the dominant firm should produce, and the output level should be such that P = MC of the dominant firm.

Harberger’s short-cut for DWL DWL = 0.5xr2xExTR r is (P-MC)/P, we use profits/TR by assuming AC = MC E is elasticity we assume it equals 1 TR is pxq total revenue Harberger uses industry figures for revenue and profit. Industry TR is 56.66x63.33 = 3589 Industry profits are 833 + 44.4 = 877.4 r = 877/3589 = 0,24 DWL = 0.5x(0.24)2x3589 = 107,3

Mueller and Cowlings short-cut for DWL DWL = 0.5xprofits They use firm specific figures for revenue and profit. Dominant firm profits 833 DWL = 417 Small firms’ profits 44.4 DWL = 22 Total DWL = 439

Oligopoly models The Cournot model

Suppose the small firms are organized as a single firm that has the cost function TC(q) = 50q + q2/4. The marginal cost function is MC(q) = 50 + q/2. Now that we have two firms, suppose they compete in the style of Cournot. Compute the Nash equilibrium quantities and the price of the Cournot model. Inverse demand: P = 120 – Q Call the ex-dominant firm firm 1, Write the profit function: π1 = {120 – (q1+q2)}xq1– 40q1. Differentiate w.r.t. q1; set equal to 0: dπ1/dq1 = 120 –2q1–q2 – 40 = 0  q1 = 60 – q2/2. Firm 1’s Best response function

Write the profit function for firm 2: π1 = {120 – (q1+q2)}xq2– (50q2 + q22/4) Differentiate w.r.t. q2; set equal to 0: dπ1/dq1 = 120 –q1–2q2 – 50 – q2/2= 0  q2 = (140 – 2q1)/5. Firm 2’s Best response function

q1 = 60 – q2/2. Firm 1’s Best response function q2 = (140 – 2q1)/5 q1 = 60 – q2/2. Firm 1’s Best response function q2 = (140 – 2q1)/5. Firm 2’s Best response function Solve these two for q1 and q2. q2 = (140 – 2{60 – q2/2})/5 q2 = 140/5 – 120/5+ q2/5 4q2/5 = 20/5 q2 = 5 q1 = 57.5 P = 57.5

After this… You should to be able to do the following mathematical ….

A market with two identical firms. The cost function is c(q) = 0.1q2+q. The market demand is Q = 14 –2P. A. Compute the competitive equilibrium price quantity profits etc. B. One of the firms behaves like a dominant firm, sets the price, the other behaves competitively. Compute equilibrium price quantity profits etc. C. The two firms collude and form a single firm that becomes a monopoly. The marginal cost function for the monopoly is MC(q) = 0.1q+0.5. Compute the monopoly equilibrium price quantity profits etc. D. The two firms compete in the style of Cournot.

A monopoly firm has AC = MC = c A monopoly firm has AC = MC = c. The market demand is Q(P) = A/Pe, where A > 0, and e > 1. This is the so-called “constant elasticity” demand curve. The price elasticity of demand equals e for all price/quantity combinations. Example with A = 100, e = 2 Q(P) = 100/P2

Compute the increase in the monopoly price if the marginal cost is increased by one dollar. How does the answer depend on the value of e?

Use the formula

(P – c)/P = 1/e. Solve this this for p: p = c x{e/(e-1)} If c goes up by 1, P must go up by e/(e-1). Example e = 2. So if c is up by 1 p goes up by 2! Let c = 5; then we have p = 10 If c′ = 6, p′ = 12!