Advanced Financial Accounting FIN-611 Mian Ahmad Farhan Lecture-19 Partnership
Admission of Partners (Issues) Change of profit sharing ratio Salary Interest on capital
Methods for Goodwill Calculation Average profit method Super profit method Market capitalization method
Average Profit Method Years Profit 1st year 20,000 2nd year 40,000 3rd year 50,000 4th year 70,000 Total 180,000 Average profit = 180,000 / 4 = Rs. 45,0000 Goodwill = 45,000 x 3 = 135,000
Super Profit Method
Super Profit Method Normal profit = 200,000 x 18% = 36,000 Super profit = Average profit – Normal profit = 45,000 – 36,000 = 9,000 Goodwill = 9,000 x 3 = 27,000
Market Capitalization Method Amount in absolute terms = Given information in absolute terms % of given information x % of required amount Goodwill = 45,000 / 18 x 100 = 250,000 = 250,000 -200,000 = 50,000
Goodwill Raised Scenario-1 Journal Entry Goodwill A/c 135,000 A’s capital A/c 81,000 B’s capital A/c 45,000 Working A’s share = 135,000 x 3/5 = 81,000 B’s share = 135,000 x 2/5 = 54,000
Goodwill Raised & Written-Off Scenario-2 Journal Entry (Goodwill raised) Goodwill A/c 135,000 A’s capital A/c 81,000 B’s capital A/c 45,000 Journal Entry (Goodwill raised & written off ) A’s capital A/c 67,500 C’s capital A/c 22,500 Goodwill A/c 135,000
A’s benefit Old ratio (Cr) 81,000 New ratio (Dr) 67,500 (Cr) 13,500 B’s benefit Old ratio (Cr) 54,000 New ratio (Dr) 45,000 (Cr) 9,000
A’s benefit + B’s benefit 13,500 + 9,000 = 22,500 C’s share = 22,500 C’s share = 135,000 x 1/6 = 22,500
Goodwill Brought in Cash Scenario-3 Bank A/c 22,500 C’s goodwill A/c 22,500 Distribution of goodwill (sacrifice ratio) A’s capital A/c 13,500 B’s capital A/c 9,000
Working A’s share = 22,500 x 3/5 = 13,500 B’s share = 22,500 x 2/5 = 9,000
Goodwill Brought in Cash & Withdrawn Scenario-4 Bank A/c 22,500 C’s goodwill A/c 22,500 Distribution of goodwill (sacrifice ratio) A’s capital A/c 13,500 B’s capital A/c 9,000 Goodwill withdrawn A’s capital A/c 13,500 B’s capital A/c 9,000 Bank A/c 22,500
Goodwill Brought in Cash & Withdrawn Scenario-4 Bank A/c 22,500 C’s goodwill A/c 22,500 Distribution of goodwill (sacrifice ratio) A’s capital A/c 13,500 B’s capital A/c 9,000 Goodwill withdrawn A’s capital A/c 13,500 B’s capital A/c 9,000 Bank A/c 22,500