26 Math Review Part 2 Inches to Feet & Areas
Division 80 ÷ 5 = 16 Also written as: 5 80 1 6 5 3 30
Multiplication and Division 6 x 5 x 4 = 120 4 x 6 x 5 = 120 10 ÷ 5 x 4 = ? 10 ÷ (5 x 4) = 1/2 (10 ÷ 5) x 4 = 8 (10 x 4) ÷ 5 = 8
Multiplication and Division 0.56 x 0.35 = ? 0.56 x 0.35 = .196 0.56 ÷ 0.35= ? 0.56 ÷ 0.35 = 1.6 0.56 x 0.007 = .00392 0.56 ÷ 0.007 = 80 0.007 ÷ 0.56 = 0.0125
Multiplication and Division What is 6 feet 3 inches in feet? 1 foot = 12 inches 3 inches = 3 ÷ 12 = 0.25 feet 6 + 0.25 = 6.25 feet
Area Calculations For Squares and rectangles the area (A) is equal to length (L) x width (W) or A = L x W Width Length
Area Calculations A = L x W Square L = W = 3 3 x 3 = 9 Square Something Width = 3 Length = 3
Area Calculations For Squares and rectangles the area (A) is equal to length (L) x width (W) or A = L x W Width = 6 feet 3 inches Length = 3 feet
Area Calculations For Squares and rectangles the area (A) is equal to length (L) x width (W) or A = L x W Width = 6 feet 3 inches = 6 + (3 ÷ 12) = 6.25 feet Length = 3 feet A = L x W = 3 x 6.25 = 18.75 square feet
Area of a Triangle For any triangle with a right angle the area is the length multiplied by the width (of the two legs meeting at the right angle) divided by 2.
Area of a Right Triangle For any triangle with a right angle the area is the length multiplied by the width (of the two legs meeting at the right angle) divided by 2.
Area of a Right Triangle For any triangle with a right angle the area is the length multiplied by the height of the two legs where the right triangle is divided by 2. 90o 90o 90o 90o 90o = right angle
Area of a Triangle For any triangle with a right angle the area is the length multiplied by the height of the two legs where the right triangle is divided by 2. 90o 90o Length 90o 90o Width
Area of a Triangle A = hb X b ÷ 2
Area of a Triangle A = hb X b ÷ 2 hb 90o 90o
Area of a Triangle A = hb X b ÷ 2 hb 90o 90o b
Area of a Triangle A = hb X b ÷ 2 = hb= 6’ 90o 90o b = 14’ A = 6 X 16 ÷ 2 = 48 Sq. Ft.
Area of a Triangle Calculate the wall area for the following drawing: 3.66 ft 8.0 ft 18.75 ft
Area of a Triangle Calculate the wall area for the following drawing: 3.66 ft 8.0 ft X 18.75 ft = 150 ft2 8.0 ft 18.75 ft
Area of a Triangle Calculate the wall area for the following drawing: 3.66 ft hb b 18.75 ft 8.0 ft 3.66 ft X 18.75 ft ÷ 2 = 34.3 ft2
Area of a Triangle Calculate the wall area for the following drawing: 3.66 ft 34.3 ft2 8.0 ft 150 ft2 18.75 ft
Area of a Triangle Calculate the wall area for the following drawing: 3.66 ft 34.3 ft2 8.0 ft 150 ft2 150 ft2 + 34.3 ft2 = 184.3 ft2 18.75 ft
Area of a Circle A = 3.14 x R x R Radius = R Diameter = 2 x R
Area of a Circle A = 3.14 x R x R Radius = ½ R = 4 inches Diameter = 8 inches A = 3.14 x 4 x 4 A = 50.24 square inches
Area of a Circle A = 3.14 x R x R Radius = ½ R = 4 inches Diameter = 8 inches A = 3.14 x 4 x 4 A = 50.24 square inches
Area of a Circle A in square inches = A in square feet 12 x 12 = 144 50.24 ÷ 144 = ? A = 50.24 square inches 0.3488888888888…
Measuring Areas in Cubic Feet
Step 1 Finding the Area/Volume in Cubic Feet Calculate the wall area for the following drawing: 3.66 ft 34.3 ft2 8.0 ft 150 ft2 150 ft2 + 34.3 ft2 = 184.3 ft2 18.75 ft
Step 2 Find the Length 184.3 ft2
Step 2 Find the Length 184.3 ft2 40.3 ft
Step 3 Multiply Area X Length 184.3 ft2 X 40.3 ft = 7,427.29 ft3 40.3 ft
Converting Units Converting 6 inches of Mercury into Inches of Water Inches of Mercury are multiplied by 13.6 to get inches of water 6” of Mercury = 13.6 x 6 = 81.6 inches of water Note: 81.6” ÷ 12” = feet of water = 6.8’
Converting Units Convert 82 Inches of Water to Inches of Mercury Inches of water are multiplied by 0.0735 to get Inches of Mercury 82” x 0.0735 = 6.027” of Mercury
Converting Units LPS x 0.472 = CFM CFM x 2.12 = LPS HP x 0.746 = Kilowatts 1Watt = 3.412 Btu/h Ft of H2O x 0.433 = psi psi x 2.31 = Ft of H2O [F0 – 32] x 5/9 = C0 [C0 x 9/5] + 32 = F0 h = Ppsia ÷ 0.433 Ppsia = psi + 14.7 Tons of Refrigeration = HP x 4.716 Tons of Refrigeration = BTU/minute x 200 Note: HP x 4.716 = Btu/minute x 200
Converting Units Square inches are divided by 144 to get square feet 72 in2 = ? Ft2 72 ÷ 144 = 0.5 Ft2 Note: Ft2 x 144 = in2
Using Equations 3 600 3 x 200 = = 2 400 2 x 200 2 400 = 3 600
Using Equations Fan Law CFMnew RPMnew = CFMold RPMold CFMold RPMold = CFMnew RPMnew
Using Equations = x = x x = 3 600 2 400 3 600 400 400 2 400 3 400 600
Using Equations Fan Law CFMnew RPMnew = CFMold RPMold CFMnew x = RPMold RPMnew CFMold