Proportions Ratios / Rates Unit 2
Monday Today I am learning how to use ratios and rates to solve real-world problems because this will allow me to make comparisons and solve problems. Agenda Warm up : Example in MSG: Lizette and Miguel/Cookies P. 236 Example #3 ; p. 237 #1 P.237 #2-8 with a partner Closing Question: How can you use unit rates and multiplication to solve for missing measures in equivalent ratio problems? Homework P. 243 #2 & #4
p. 236 Bar Diagram Investigation 2: Lizette and Miguel Lizette can decorate 4 cookies in 12 minutes. If Miguel can decorate cookies at the same rate, how many minutes will it take him to decorate 24 cookies? Step 1 : Use a Bar Diagram: 1 cookie=3 minutes Step 2: Label each section of the Bar Diagram with “1 cookie” 12 ➗ 4, or 3 minutes
p. 236 Continued Investigation #3: Devon’s Driving Step 1 : Use a Bar Diagram 1 hr = 57 miles Step 2: Label each section “1 hour”, Devon drove 171 ➗ 3 or 57 miles So, Devon will drive 7 x 57, or 399 miles in 7 hours.
p. 237 #1 The miles traveled in 5 hours at a rate of 189 miles in 3 hours. 315 miles Step 1 Draw the Bar Diagram Step 2 fill in the Bar Diagram: “1 hour” in each of the 3 sections, because he drove for 3 hours. Step 3 189 / 3 = 63 miles in 1 hour
p. 237 #2-8 Answers 2. 128 ice cubes 3. $2.90 4. 144 minutes 5. 720 squares 6. 130 minutes 7. 168 beads 8. 84 lemons
Final thoughts How can you use unit rates and multiplication to solve for missing measures in equivalent ratio problems?
Tuesday Today I am learning how to use ratios and rates to solve real-world problems because this will allow me to make comparisons and solve problems. Agenda Warm up: p. 246 #20 Adeline’s garden (put in MSG if you don’t have your book) P. 240 Example #2; p. 242 Example #2; p. 243 Example #3 Final Thoughts: How can you use a proportion to solve a ratio problem when you are missing part of the ratio? Homework: P. 243 #1; p. 245 #17
p. 240 #2 Method 1: Bar Diagram Method 2: Equivalent fractions
p. 242 #2 If one out of 12 students (unit rate) at a school share a locker, how many share a locker in a school of 456 students? Look at Example #2 p.240 (Which method would you use to solve?) Method 1: Method 2:
p. 243 #3 A Clydesdale drinks about 120 gallons of water every 4 days. At this rate, about how many gallons of water does a Clydesdale drink in 28 days? Method 1: Method 2:
Final thoughts How can you use a proportion to solve a ratio problem when you are missing part of the ratio? Example: There is a ratio of 2 kittens for every 3 puppies at an animal shelter. If there are 24 kittens at the animal shelter, how many puppies would you expect to find?
Wednesday Today I am learning how to use ratios and rates to solve real-world problems because this will allow me to make comparisons and solve problems. Agenda Review homework Warm up : MSG notes: Mrs. Espinoza’s class Ratio and Rates problem solving practice: Choose either Ratio or Rate Work in partners Answers to Ratio and Rates Final thoughts: Homework: Complete 8 questions, if incomplete
Warm up ? There are 4 boys for every 3 girls in Mrs. Espinoza’s class. If she has 28 students, how many would you expect to be girls?
Final thoughts How do we know we are solving for a ratio? How do we know we are solving for a rate? What information tells us we are solving for a ratio or rate?
Thursday Today I am learning how to use ratios and rates to solve real-world problems because this will allow me to make comparisons and solve problems. Agenda Review homework, if answers were not covered Wednesday Proportions and Converting Measurements Final thoughts: What measurement could you relate to in your life? Homework: Proportions homework sheet in MSG
Friday Today I am learning how to use ratios and rates to solve real-world problems because this will allow me to make comparisons and solve problems. Agenda Review homework answers and questions Some students will get caught up on their work / others will begin the Quiz Quick Write: in MSG Homework: Study MSG notes and examples. Practice method 1 and 2 for proportions