Introduction to Transportation Engineering

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Horizontal Curves
Advertisements

Geometric Design. Homework Ch 3 # 1,3,7,8,9 Geometric Design Roadway is designed using v, R, e – Need to know the required Stopping Sight Distance for.
Geometric Design CEE 320 Anne Goodchild.
Introduction to Transportation Engineering
WHAT I LEARNED FROM CREATING AN ADVANCED TRIG CLASS DR. KATIE CERRONE THE UNIVERSITY OF AKRON COLLEGE OF APPLIED SCIENCE AND TECHNOLOGY.
Geometric Design Session Matakuliah: S0753 – Teknik Jalan Raya Tahun: 2009.
Vertical Alignment CE 5720 Spring 2011 Originally Created by Chris McCahill.
Vertical Alignment CTC 440. Objectives Understand the basics of profiles Understand the basics of vertical curves.
ECGD4107 Pavement Engineering Summer 2008 Sat. 15:30-18:30 PM K004
Design of Highway Vertical Alignment Chapter 16
Austin, TX N.W. Garrick April 2008 CE 2710 Highway Design Project Spring 2009.
Geometry Section 10.4 Angles Formed by Secants and Tangents
CE 578 Highway Traffic Operations Lecture 2 and 3: Vertical Alignment and Sight Distance.
Geometric Design of Highways
Geometric Design of Highways Highway Alignment is a three-dimensional problem –Design & Construction would be difficult in 3-D so highway alignment is.
Course Introduction and Two- Lane Highway Horizontal Alignment Lecture 1: CE 578 Highway Traffic Operations.
Vertical Alignment CE 2710 Spring 2009 Chris McCahill
Austin, TX N.W. Garrick April 2008 CE 254 Highway Design Project Spring 2008.
Geometric Design of Highways
Lec 23, Ch.16, pp : Horizontal alignment (objectives)
Islamic University of Gaza Civil Engineering Department Surveying II ECIV 2332 By Belal Almassri.
Islamic University of Gaza Civil Engineering Department Surveying II ECIV 2332 By Belal Almassri.
Geometric design.
Vertical Alignment CE 2710 Spring 2014 Lecture 18 Originally Created by Chris McCahill.
1 Example 2 Sketch the graph of the function Solution Observe that g is an even function, and hence its graph is symmetric with respect to the y-axis.
Islamic University of Gaza Civil Engineering Department Surveying II ECIV 2332 By Belal Almassri.
Horizontal Curves Circular Curves Transition Spirals
CHAPTER 10 CONICS AND POLAR COORDINATES The Parabola In a plane with line, l, (directrix) and fixed point F (focus), eccentricity is defined as.
Horizontal Curves Chapter 24.
A curve inserted between two lengths of a road or railway which are at different slopes. Vertical curve vertical curve A smooth parabolic curve in the.
Derivatives of Parametric Equations
Introduction to Transportation Engineering Alignment Design Vertical Alignment Instructor Dr. Norman Garrick Hamed Ahangari May 2014.
Islamic University of Gaza Civil Engineering Department Surveying II ECIV 2332 By Belal Almassri.
P roblem of the Day - Calculator Let f be the function given by f(x) = 3e 3x and let g be the function given by g(x) = 6x 3. At what value of x do the.
D=0 D= X D=0 4 Spiral Curve Spiral Curve is a transition curve is sometimes used in horizontal alignment design It is used to.
SHREE S’AD VIDHYA MANDAL INSTITUTE OF TECHNLOGY
Introduction to Transportation Engineering
c.k.pithawalla college of engineering & technology
GEOMETRIC DESIGN: VERTICAL ALIGNMENT
Objectives Find the arc length of a space curve.
Geometric Design (II).
Transportation Engineering Horizontal curve concepts March 28, 2011
Highway Alignment And Geometric Design
curves Prepared by : Guided by : Prof. Mital J. Dholawala
Relation between the radius
Geometric Design.
Horizontal Alignment Spiral Curves
Geometric Design of Highways
Transportation Engineering Horizontal curve examples April 1, 2011
Horizontal Alignment – Circular Curves
Find the derivative of the vector function r(t) = {image}
Vertical alignment controls how the road follows the existing terrain.
Pythagorean Theorem and Distance
CTC 440 Vertical Alignment
The gradient of a tangent to a curve
By Kevin Dai, Minho Hyun, David Lu
9-2: Perimeter and Area of Regular Polygons
Cartesian Coordinate System
Managerial Economics Session 1: General Concept of Calculus for Microeconomics Instructor Samir Sharma Room No. 303.
Vertical curve.
10.2 Parametric Tangents & Areas
Road curve.
Road curve.
DO NOW-Opportunity to get 5 points on test
Road curve.
CURVES.
Surveying With Construction Applications, 7th Edition
Vertical Curves.
Vertical Curves.
Vertical Alignment Geometric Design of Railway Track CE 435
Presentation transcript:

Introduction to Transportation Engineering https://en.wikipedia.org/wiki/Atlantic_Ocean_Road#/media/File:Atlanterhavsveien.jpg Instructor Dr. Norman Garrick Tutorial Instructor Hamed Ahangari April 2016

Horizontal Alignment Spiral Curve

Circle Curve Lc Ls Ls Spiral Curve Δc Δs Δs

Spiral Curves k = 100 D/ Ls Δ = Δc + 2 Δs Δs = Ls D / 200 http://www.nh.gov/dot/cadd/msv8/spiral.htm

Circle Curve Spiral Curve 1- Ltotal = LC + 2 Ls = Lcircle + Ls 2- Δ = Δc + 2 Δs 3- Δs = Ls D / 200 4- Δc = Lc D / 100 5- k = 100 D/ Ls

Example 4 The central angle for a curve is 40 degrees - the radius of the circular curve selected for the location is 2000 ft. If a spiral with k=3 degrees is selected for use, determine the i) length of each spiral leg, ii) total length of curve iii) Spiral Central Angle

Solution Given: R=2000 , Δ=40, k=3 D = 5730/2000. Therefore D = 2.86 L = 100(Δ)/D = 100(40)/2.86 = 1398 ft. Part i) Ls k = 100 D/ Ls,  3=100*2.86/Ls  Ls= 95 ft

Part iii) Spiral Central Angle Part ii) Total Length Total Length of curve = length with no spiral + Ls Total Length= 1398+95=1493 ft Part iii) Spiral Central Angle Δs = Ls D / 200  Δs = 95*2.86/200= 1.35  Δs =1.35  Δc= Δ- 2*Δs=40-2*1.35  Δc = 37.30 degree

Example 5 In a spiral curve the Δc is 33 degree. If the degree of curvature is 6 and the rate of increase in degree of curvature is 4. determine the length of each spiral leg, the intersection angel, Radius total length of curve

Solution Given: Δc =33, D=6, k=4 i) Ls ? k = 100 D/ Ls,  4=100*6/Ls  Ls= 150 ft ii) Δ ? Δ = Δc + 2.Δs Δs = Ls D / 200  Δs = 150*6 / 200  Δs = 4..5 Δ = 33+ 4.5*2= 42

iii) Radius R=5730/D  R =5730/6= 955 ft iv) total length of curve Ltotal = LC + 2 Ls = Lcircle + Ls Method a) Ltotal =Lcircle + Ls L = 100(Δ)/D = 100*(42)/6 = 700 ft. Ltotal =700 + 150 =850 ft Method b) Ltotal = LC + 2 Ls Δc = Lc D / 100  Lc = Δc *100 / D =33*100/6=550 Ltotal =550 + 2*150 =850 ft

Vertical Curve

Horizontal Alignment Vertical Alignment Crest Curve G2 G3 G1 Sag Curve

Design of Vertical Curves

Parabolic Curve BVC G1 G2 EVC PI L/2 L/2 L Change in grade: A = G2 - G1 G is expressed as % Rate of change of curvature: K = L / |A| Rate of change of grade: r = (g2 - g1) / L Equation for determining the elevation at any point on the curve y = y0 + g1x + 1/2 rx2 where, y0 = elevation at the BVC g = grade expressed as a ratio x = horizontal distance from BVC r = rate of change of grade (ratio)

Example 1 The length of a tangent vertical curve equal to 500 m. The initial and final grades are 2.5% and -1.5% respectively. The grades intersect at the station 10+400 and at an elevation of 210.00 m Determine: a)the station and the elevation of the BVC and EVC points b) the elevation of the point on the curve 100 and 300 meters from the BVC point c) the station and the elevation of the highest point on the curve

PI EVC BVC 2.5% -1.5%

Solution Part a) the station and the elevation of the BVC and EVC points Station-BVC= 10400-250=10150~10+150 Station-EVC=10400+250=10650~10+650 Elevation-BVC= 210-0.025*250= 203.75 m Elevation-EVC= 210-0.015*250= 206.25 m

Part b) the elevation of the point on the curve 100 and 300 meters from the BVC point. y = y0 + g1.x + 1/2 .r.x^2, y0= 203.75, g1= 0.025 r=(g2-g1)/L r=(-0.015-(0.025))/500=-0.04/500 r=-0.00008 y = 203.75 + 0.025.x - 0.00004.x^2,  y(100)=203.75+0.025*100-0.00004*100^2  y(100) = 205.85  y(300)= 207.65

Part c) the station and the elevation of the highest point on the curve The highest point can be estimated by setting the first derivative of the parabola as zero. Set dy/dx=0, dy/dx= 0.025-0.0008*x=0 X=0.025/0.00008= 312.5 y(312.5) = 203.75+0.025*312.5-0.00004*(312.5)^2  y(312.5)= 207.66

Example 2 For a vertical curve we know that G1=-4%, G2=-1%, PI: Station 20+00, Elevation: 200’, L=300’ Determine: i)K and r ii) station of BVC and EVC iii) elevation of point at a distance, L/4, from BVC iv) station of turning point v) elevation of turning point vi) elevation of mid-point of the curve vii) grade at the mid-point of the curve

Solution i) K and r K = L / |A| A=G2-G1, A=-4-(1)=-5 K=300/5=60 -4% i) K and r K = L / |A| A=G2-G1, A=-4-(1)=-5 K=300/5=60 r=(g2-g1)/L r=(-0.01-(-0.04))/300=0.03/300 r=0.0001 -1%

ii) station of BVC and EVC L=300’, L/2=150’ BVC= 2000-150=1850’, ~ 18+50 EVC= 2000+150=2150’, ~ 21+50 iii) elevation of point at a distance, L/4, from BVC y = y0 + g1x + 1/2 rx2, r= -0.0001, g1=0.04 y0=200+150*0.04=206 y=206-0.04x+0.00005.x^2 L/4~ x=75  Y(75)=203.28’

v) elevation of turning point iv) station of turning point at turning point: dy/dx=0 dy=dx=- 0.04+0.0001x=0 x(turn)=400’ v) elevation of turning point x=400’ Y (400) = 206-0.04*(150)+0.00005.(150)^2 Y(400)=198’ This point is after vertical curve (Turning point is not in the curve)

vi) elevation of mid-point x=150’ Y(150)= 206-0.04*(150)+0.00005.(150)^2 y (150)=201.12’ vii) grade at the mid-point of the curve Grade at every points: dy/dx= =- 0.04+0.0001x if x= 150  Grade (150)=-0.04+0.0001*150  grade(150)= -0.025