Objective: Determine unit rates

Slides:



Advertisements
Similar presentations
$25 50 Miles 2 hours 1Hour Lesson 6-2 Rates
Advertisements

2.6 Ratios, Rates, and Conversions
Unit Rate Review From Ratios to Rates.
{ 8-1: Ratios and Equivalent Ratios IWBAT read and write ratios and equivalent ratios.
A ratio is a comparison of two quantities by division.
5 Minute Check Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary people for 5 classes 2. $1.12 for 8.2 ounces calories in.
Rates Ratios and Unit Rates
Bell Ringer I will not answer questions.
Are the speeds 30 miles per 3 hours and 10 miles per hour the same?
Transparency 2 Click the mouse button or press the Space Bar to display the answers.
4/17/2013 Review of Unit Rate.
Jeopardy VocabularyRatios Proportions Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Linear Equations Functions.
Math Rates.
POD Find your pulse. We are going to count how many beats your heart makes in 2 minutes. Teacher will keep the time. You keep count. Write your results.
Unit Rates. Rate – a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rate or rate per unit. Unit Rates (You are finding how.
1 Pre-Algebra Rates and Unit Prices. 2 What Are You Learning? I CAN find unit rate and unit price.
Over Lesson 6–1 A.A B.B C.C D.D 5-Minute Check 1 Express the ratio as a fraction in simplest form. 10 tulips to 18 daffodils Express the ratio as a fraction.
Splash Screen. Lesson Menu Five-Minute Check (over Lesson 6–1) Then/Now New Vocabulary Example 1:Find Unit Rates Example 2:Real-World Example: Compare.
Warm-up Among the staff at Roosevelt Elementary, 68 teachers prefer coffee and 20 prefer tea. Which ratio shows the relationship of coffee drinkers to.
Unit Rates and Unit Cost SWBAT write rates; write unit rates; use unit cost to determine the better or best buy; compare rates.
Splash Screen. 1.A 2.B 3.C Five Minute Check 5 Determine whether the following statement is sometimes, always, or never true. Explain by giving an example.
Rates and Unit Rates Wanna do some math today?? Of course I do!! Math is the BEST subject ever!!!!
Unit rate RatioUnit RateAbbreviationName Number of miles/ 1 hour miles per hour mi/h or mphspeed Number of miles/1 gallon miles per gallon mi/gal or mpg.
Rates Ratios and Unit Rates You will need two different colored highlighters.
Exploring Rates Objective: 1. Students will compare 2 quantities with different units of measure. 2. Make comparisons to one unit.
EQ: How do you use standard ratio notation for expressing ratios? (3:5, 3 to 5, 3/5) OBJ: 1.01.
Splash Screen. 1.A 2.B 3.C 4.D Five Minute Check 6 A.10:34 B.17:5 C.5:17 D.34:10 Among the staff at Roosevelt Elementary, 68 teachers prefer coffee and.
Ratios and Proportional Relationships Unit Rates and Complex Fractions ProportionalandNonproportionalRelationships SolvingProportionalRelationships Constantof.
Convert unit rates section 1.3
8-5 6 th grade math Rates. Objective To use rates to solve problems Why? To know how to convert miles per hour, miles per gallon, revolutions per minute,
A rate is a ratio of two quantities using different units. Example: You pay $20 for 2 pizzas. Rate = Example: A car travels 250 miles in 5 hours. Rate.
5 Minute Check. Find. Round to the nearest tenth, if necessary. Complete in your notes % of 85.
Rounding Decimals using Place Value.. Essential Question: How can I use place value understanding to round decimals to any place?
3.8 Algebra I. We SayAlgebraically The ratio of a to b if a and b are measured in the same unit a/b is a ratio If a and b are measured in different units.
5.1 Ratios and Rates Essential Question What kind of information do rates and ratios provide?
9/15/16 & 9/16/16 A ratio is a comparison of two quantities. A ratio can be written three ways: 3:53/5 3 to 5 BACK.
Rates and Unit rates.
Rate of Change A rate is a fixed ratio between quantities of different units, like miles and hours, or dollars and gallons. What are some rates that you’ve.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
Convert Unit Rates Lesson 1.3.
Rounding Decimals.
Exploring Rates Objective:
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
Chapter 2: Graphing & Geometry
*Rate*Unit Rate*Complex Fractions*
Ratios and Rates Chapter 7.
Unit Rates Lesson 6-2.
Unit Rates.
Rates Pg
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Ratio and Proportion.
Ratio & Unit Rate.
Objective - To round decimals to a specified place value.
Ratios, Rates, and Unit Rates
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
RATES, UNIT RATE, UNIT PRICE, TOTAL PRICE & BETTER BUY
Find the unit rate for typing 145 words in 5 minutes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
5th Period Warm Up During Christmas, a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sell?
Compare and Scale Review
Today’s Objective To be able to use ratios and relate quantities in the same units.
The Distance Formula Use this formula to find the distance between the following two points.
Which is the better buy?.
Ratios, Rates, and Proportions
Chapter 7-1 Ratios and Rates
Bell Ringer I will not answer questions.
Exploring Rates Objective:
Warm Up Problem Solve each problem..
Presentation transcript:

Objective: Determine unit rates

Find a Unit Rate A ratio that compare two quantities with different kinds of units is called a _______________. Example: 160 beats 2 minutes The unit beats and minutes are ______________.

Find a Unit Rate When a rate is simplified so that it has a denominator of 1 unit, it is called a __________________________. Example: 80 beats The denominator is 1 _______________. 1 minute

Table The table below shows some common unit rates Rate Unit Rate Abbreviation Name Number of miles 1 hour Mph Average speed 1 gallon Mpg Gas mileage Number of dollars 1 pound Dollars/lb Unit price

Examples Find each unit rate. Round to the nearest tenth if necessary. 1. $300 for 6 hours 2. 220 miles on 8 gallons

Examples 3. Find the unit price if a 4-pack of mixed fruit sells for $2.12

Practice 1. CD Express offers 4 CDs for $60. Music Place offers 6 CDs for $75. Which store offers the better buy? 2. Write 5 pounds for $2.49 as a unit rate. Round to the nearest hundredth.

Essential Question Use an example to describe how a rate is a measure of one quantity per unit of another quantity.