Informal Activity You are to work with your partner or group to solve a series of problems. Everyone must be an active participant. You must record your.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Lesson 2: How Does Your Garden Grow? The Future of Farming.
Advertisements

Standards: 6.RP.1, 6.RP.3a, 6.RP3d, M06.S5C2.09 Resource: Van De Walle pages th Grade Math- Focus 1 Ratios, Rates and Proportions.
Math Baseball. 1.Put the students into 2 teams (keep them in rows) 2.Each team gets a white board. 3.The teacher will draw a baseball diamond on their.
February Problem of the Day Estimation, Percentages, and Rates.
December 14, 2010 Proportionality Through Similarity and Geometry.
Deal or No Deal Proportions Words, Words How much for.
JEOPARDY 3 rd Grade Math Review. Jeopardy Directions: Place the students in groups of four. Decide which group will go first and have that group pick.
This booklet will be collected for a grade before the test. Algebra 1 Name: _____________________ Date: ______________ Pd: ____ Notes or Questions for.
Celebration of Knowledge Review
Math Journal −3
Pre-Algebra Tuesday September 2.
Informal Activity 1.You are to work with your partner or group to solve a series of problems. 2.Everyone must be an active participant. 3.You must record.
5-Minute Check 1) 5 x 7 2) 7 x 70 3) 9 x 20 4) 4 x 800 5) 6 x ) The each person to eat for one week is $200. Find the total cost for a family of.
Numeracy for National 4 Time, Distance for fraction of hour and VAT Hire Purchase Bus question and Crate Q … packet weight Measuring Jug and Integer Change.
Bell Ringer Four figures have the following dimensions: Rectangular prism: l=2 in; w=4 in; h=7 in Cylinder: r=4 in; h=6 in Cone: r=4 in; h=6 in.
May Problem of the Day 2013 Problem Solving. May 1, 2013 A magnifying glass is a lens that makes objects appear larger than they really are. Suppose a.
Directions: For each picture, write a sentence to describe a ratio relationship between two quantities. Name the ratio using math symbols. Identify the.
Implementing the Rule of Four Module 0 This project is sponsored, in part, by a grant from the National Science Foundation: NSF DUE Any opinions,
Piecewise & Greatest Integer Functions
Developing Concepts of Ratio and Proportion
Middle School Math Activate
Math Flash Cards Word Problems By: Mrs. Scanlon Balls Bluff Elementary School.
9 Weeks Test Review 8 TH GRADE. Simplify…if possible3  3 y + 2 y + y y.
Adding and Subtracting Decimals. Steps to Add and Subtracting: 1) Stack the decimals 2) Line them up by their decimal points 3) Add zeros to any empty.
Powerpoint Jeopardy Ratio and Proportion Solving Equations Coming up With Equations Pot PourriDistance/Time and Angles
Page 407 #1-6 & Page #1-4 ANSWERS!
UNIT 2: TEST REVIEW.
Rates & Unit Rates. What is a rate? A rate is a ratio that is used to compare measurements with different units. What is a unit rate? A Unit Rate - is.
Eat you to in box Put the dog in the car. The cat is in the house. The big dog is in the box. I can eat bananas. You can go in the car.
Two weeks ago, two flowers were measured at 8 inches and 12 inches, respectively. Today they are 11 inches and 15 inches tall. Did the 8-inch or 12-inch.
A delivery truck is carrying 70 wii stations in individual boxes. Each box weighs between 16 and 27 pounds. Which of the following is a reasonable estimate.
Welcome! Agenda: 1.Finish Pre-Test (if needed) 2. Warm Up 3. Problem Solving Techniques 4. Around the World Problems.
+ Lesson 4 and 5. + Draw the number of cubes I show with quick tens and ones. Show me your boards. Tell me the number. 24! Draw the number I show with.
Module 1 lesson 5. Let’s Happy Count the Say Ten Way. Let’s start at 6 tens 2 Now try it for 30 seconds with your partner.
How Can I Do This? Math Word Problems Steph Cardiff North Public School 2015.
To honor Benjamin Franklin, designers will place a statue of him outside the entrance to the Liberty Bell exhibit hall in Philadelphia. The designers.
Writing Ratios (Practice). Billy wanted to write a ratio of the number of white bunnies to the number of brown bunnies in the picture. He wrote 1: 3.
SizePrice per Pumpkin Small$1.15 Medium$3.60 Large$5.25 Our class is planning a trip to the Pumpkin Patch. We have earned $53.29 to spend at the Pumpkin.
7.RP.2 Analyze proportional relationships and use them to solve real-world and mathematical problems. Recognize and represent proportional relationships.
THE LITTLE RED HEN.
Chicken Industry February 8, 2017.
Bell Ringer A seafood restaurant made 8.96 cups of clam chowder on Tuesday morning. At lunch, the restaurant sold 8.55 cups of the chowder. How much.
“Day F” October 5, :01 - 9:01 Exploratory 9: :03
Dimensional Analysis A problem-solving method that uses the fact that any number or expression can be multiplied by one without changing its value.
Dividing Fractions Module 2
Raccoons BY Gavin.
Unit 1 Day 3: Solving Equations with variables on both sides
Review of Ratios and Rates Unit
Five lemons cost $1.80 Do Now What is the cost per lemon ?
Genetic Characteristics of Chickens
the responsibilities of pet ownership
The Mini Board Ongoing, “in the moment” assessments may be the most powerful tool teachers have for improving student performance. For students to get.
Number a paper from one to 15 and find these ratios.
March 13 - March 24 Mrs. Ward, Team Broncos
Test 2 Review Definitions can be found on the website under the Week 5 slides. MATCHING interest in business.
“Day B” October 10, :01 - 9:01 Exploratory 9: :03
SCOREBOARD CLASS Points Period 1 56 Period 2 90 Period
Chapter 5 Review Pre-Algebra Review.
The Axis Deer By Kennedy Goad.
“Day E” October 12, :51 - 8:51 Math 8:53 - 9:53 Science
“Day D” October 12, :01 - 9:01 Exploratory 9: :03
“Day F” Friday: Nov. 13, 2015 LUNCH (1st Lunch) 7:57 - 8:45
“Day A” October 16, :51 - 8:51 Math 8:53 - 9:53 Science
“Day C” October 10, :51 - 8:51 Math 8:53 - 9:53 Science
Warm Up Show how to add using a number line. Explain your thinking.
Test 2 Review Definitions can be found on the website under the Week 5 slides. MATCHING interest in business.
Solving Ratio Problems using Double Number Lines
Ratios Unit 1 Lesson 1 Math 6.
Presentation transcript:

Informal Activity You are to work with your partner or group to solve a series of problems. Everyone must be an active participant. You must record your findings and mathematically justify your solutions. It is okay if your partner/group has two different answers. You must be able to defend your reasoning. You will record your findings in your math notebook.

Two weeks ago, two flowers were measured at 8 inches and 12 inches, respectively. Today they are 11 inches and 15 inches tall. Did the 8-inch or 12-inch flower grow more? Find and defend two different answers to this problem.

Which class team has more girls? The Stars The Comets Find and defend two different answers to this problem.

Which fish tank has more goldfish? Tank A Tank B Find and defend two different answers to this problem.

Which figure has more circles? Figure A Figure B Find and defend two different answers to this problem.

Shelly has two dogs, Ollie and Sandy Shelly has two dogs, Ollie and Sandy. When she brought them home as puppies, Ollie weighted 4 pounds and Sandy weighed 7 pounds. Now Ollie weighs 8 pounds and Sandy weighs 11 pounds. Did Ollie or Sandy grow more? Find and defend two different answers to this problem.

Two camps of Scouts are having pizza parties Two camps of Scouts are having pizza parties. The Bear Camp ordered enough so that every 3 campers will have 2 pizzas. The leader of the Raccoons ordered enough so that there would be 3 pizzas for every 5 campers. Did the Bear campers or the Raccoon campers have more pizza to eat? Find and defend your answer to this problem.

Solve the problems as you wish but you must be able to explain/ justify your answer Terry can run 4 laps in 12 minutes. Susan can run 2 laps in 5 minutes. Who is the faster runner, or are they equally fast? Jack and Jill were picking strawberries at the Pick Your Own Berry Patch. Jack “sampled” 5 berries every 25 minutes. Jill ate 3 berries every 10 minutes. If they both pick at the same speed, who will bring home more berries, or will they each take home the same? Find and defend your answer to this problem.

Solve the problems as you wish but you must be able to explain/ justify your answer Some of the hens in Farmer Brown’s chicken farm lay brown eggs and the others lay white eggs. Farmer Brown noticed that in the large hen house he collected about 4 brown eggs for every 10 white ones. In the smaller hen house the ratio of brown eggs to white was 1 to 3. In which hen house do the hens lay more brown eggs, or is it the same in each?

Solve the problems as you wish but you must be able to explain/ justify your answer Talks-A-Lot phone company charges 70¢ for every 15 minutes. Reaching Out phone company charges $1.00 for 20 minutes. Which company is offering the cheaper rate, or are the rates the same? Which rectangle is “fatter”: a 3 x 5 rectangle or an 8 x 14 rectangle, or are they equally “fat” – similar?

Make A Ratio Tables A person who weighs 160 pounds on Earth will weigh 416 pounds on the planet Jupiter. How much will a person weigh on Jupiter who weighs 120 pounds on Earth?

Make A Ratio Tables At the local college, 5 out of every 8 seniors live in apartments. How many of the 30 senior math majors are likely to live in an apartment?

Make A Ratio Tables The tax on a purchase of $20 is $1.12. How much tax will there be on a purchase of $45.50?

Make A Ratio Tables When in Australia you can exchange $4.50 in U.S. dollars for $6 Australian. How much is $17.50 Australian in U.S. dollars?