Tutorial 1 Lecture 3.

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Practice: Know your vocabulary!
Advertisements

بسم الله الرحمن الرحيم. Training the student about:  Use of the analytical balance.  Volumetric glassware measurement.  Use of digital and glass.
Lab #3 Solution and Dilution. Outline -Concentration units Molar Concentration. Normal Concentration. - Dilution.
Solution Concentration. Calculations of Solution Concentration: Mass Percent Mass percent Mass percent is the ratio of mass units of solute to mass units.
Molarity and Molality.
Preparation of Biological Solutions and Serial Dilutions
Examples-Molarity and Dilutions. Example What is the molarity of a solution that contains 4.5 moles of sucrose in L of water?
1 Concentration of Solute The amount of solute in a solution is given by its concentration The amount of solute in a solution is given by its concentration.
Solution Concentration Section 14.2 Concentration - amount of solute dissolved in a specific amount of solvent concentrated - a lot of solute dilute.
Quantity and Concentration Expression
Preparing a Molar Solution
1 SOLUTIONS A N I NTRODUCTION. 2 Objectives 1. What are different ways of expressing the concentration of a solution? When is each used?
Solutions Molality. Molality (m) A concentration that expresses the moles of solute in 1 kg of solvent Molality (m) = moles of solute 1 kg solvent.
Solutions: Molarity. A. Concentration – measure of the amount of solute that is dissolved in a given amount of solvent I. Concentration of Solutions Solutions:
Chapter 20 Concentration. Molarity (M) Moles of solute per liter of solution. Molarity = moles of solute liters of solution.
Percent by mass, mole fraction, molarity, and molality
% by Mass Another way to measure the concentration of a solution % by mass = mass solute x 100 mass solution Solution = solute + solvent.
CONCENTRATION OF SOLUTIONS. Solute + The amount of solution can be expressed by: - mass m (g, kg) or - volume V (cm 3, mL, dm 3, L, m 3 ) m = V x  -
Chapter 20 Concentration. Molarity (M) Moles of solute per liter of solution. Molarity = moles of solute liters of solution.
Solutions Concentration of Solutions. Objectives 1.Define molarity and calculate its value. 2.Define molality and calculate its value. 3.Apply the principles.
Solution Concentration. Concentration Describes the amount of solute dissolved in a specific amount of solvent.
Chapter Units of Concentration unitless Definition same.
Chemical calculations I
Ch. 13/14: Solutions Describing a Solution’s Composition.
Solution. True or false 1. Whipping cream is an example of a solution. False, it is a colloid 2. Solutions show the tyndall effect. False, colloids do.
Concentration  A measure of how much solute is dispersed throughout the solvent  Molarity (M), molality (m), and mole fraction ( χ ), mass percent.
Daily Inquiry: 1.Many solutions are described as concentrated or dilute. Distinguish between these two terms. 2.A solution is made by dissolving 4.75 g.
1. General Terms a. concentratedLots of solute dissolved in the solvent b. diluteLittle solute in the solvent 2. Specific terms a. Percent by mass Describes.
Molarity moles of solute Liters of solution Unit for molarity mole mol LiterL = M.
Concentrations Homework Show me that you’ve finished! Let’s check your answers.
Solutions Part II: Concentration Units. Percent solutions.
Making Solutions and Dilutions Unit 13 – PPT 2. Molarity  M = moles solute/liters of solution  Uses the symbol M  Example:  2 moles of glucose are.
Concentration Calculations Molarity. Objectives To calculate the molecular weight and moles of a substance To calculate the Molarity of a substance using.
1 Chapter 15: Solutions Concentration: Molarity & Mass Percent Ch 15 ppt 2 - Molarity.ppt.
1 Concentration Day 2: Chapter 14. CONCENTRATION The amount of solute present in a set amount of solvent or total solution. The amount of solute present.
WARM UP ACT Prep Passage V 5 minutes Start when the bell rings.
Dr. M. Zeeshan Hyder Biochemical Calculations. Biochemistry is a quantitative science Calculations are necessary to do the scientific experimentation.
Biochemical Calculations
Common Lab Methods and Calculations
Making Solutions Biotechnology I.
Molality (m) A concentration that expresses the
Concentration of Solutions
S-C-9-3_Concentrations Presentation
Solution Concentration
Dilution Chapter 15 Ch 15 ppt 3 - Dilution.ppt
Solution Concentration Units
Concentration of Solute
Solution Concentration Units
Biochemical Calculations
Molarity and Dilutions
Various Types of Solutions
Bellwork.
Molarity & Dilution.
Solution Concentration
Ch. 3 & 7 – The Mole II. Concentration (p )
Unit 2 Lesson 3 Molarity Video Disk Unit 6 Demo Magic Sand
Preparation of Biological Solutions and Serial Dilutions
Chapter 12.3 concentration –
Solutions.
Solution Concentrations
b) Preparation of solutions from known concentration of liquids.
II. Molarity.
Dilutions.
Unit 2 Lesson 3 Molarity Video Disk Unit 6 Demo Magic Sand
Ch 16 Review.
Solution Concentration
Molarity Calculate the concentration of a solute in terms of grams per liter, molarity, and percent composition.
Unit 2 Lesson 3 Molarity Video Disk Unit 6 Demo Magic Sand
Molarity and Dilutions
Molarity (M): State the ratio between the number of moles of solute & the volume of solution (in liters). Molarity (M) =
Presentation transcript:

Tutorial 1 Lecture 3

Questions Q1: Calculate the following: A)The weight in grams of 0.45 moles of glucose? B)The weight in grams of 1*1023 molecules of NaCl? C)The number of molecules in 2.25g glycine? A) No. of moles = wtg /MW thus, wtg = No. of moles * MW MW of glucose = (12*6) + (1*12) +(16*6) = 180g/mole. wtg = 0.45 *180 = 81 g. ------------------------------------------------------- B) 1 mole has 6.023 * 1023 ? mole has 1 * 1023 = 0.166 mole. MW of NaCl = (1* 23) + (1* 35.5)= 58.5g/mole. wtg = 0.166 * 58.5 = 9.71 g.

Questions Continue C) MW of glycine = (2*12) + (1*14) + (2*16) + (5*1) = 75g/mole. 1 mole has 75g ? mole has 2.25 = 0.03 mole. Since 1 mole has 6.023 * 1023 0.03 mole has ? molecules =0.03 * 6.023 * 1023 = 0.18 * 1023

Questions Continue Q2: Calculate the normality of the following solutions: A) 250ml of HCl containing 18.25g of HCl B) 49 g of H2SO4 in 250ml? A) N = No. of equivalents / V(L) No. of equivalents = wtg of solute / equivalents weight EW= MW of solute / n MW of HCl= (1*35.5) + (1*1) = 36.5g/mole. n=1 = 36.5 / 1 = 36.5 = 18.25 /36.5 = 0.5 N = No. of equivalents / V(L) = 0.5 / 0.25 =2 normal.

Questions Continue B) MW of H2SO4 = (2*1) + (1*32) + (4*16) = 98g/mole. n=2 EW= MW of solute / n = 98/ 2 = 49 No. of equivalents = wtg of solute / equivalents weight = 49 /49 = 1 N = No. of equivalents / V(L) = 1 / 0.25 = 4 normal.

Questions Continue Q3: 12.25g of H3PO4 was dissolved in water and the volume made up to 100ml calculate the normality of the solution? A) N = M * n M = No. of moles of solute / V(L) No. of moles = wtg /MW MW of H3PO4 = (3*1) + (1*31) + (4*16) = 98g/mole. = 12.25 / 98 = 0.125 mole. M = No. of moles of solute / V(L = 0.125 / 0.1 = 1.25 molar n=3 N = M * n = 1.25 * 3 = 3.75 normal.

Questions Continue Q4: 20g of NaCl was dissolved in 200ml of water what is its W/V%? A) 20 g in 200 ml ? in 100 ml = 10g NaCl in 100 ml water so the W/V% is 10 Q5: How many ml of 0.8M acetic acid (CH3COOH) are needed to prepare 200ml of 0.4N acetic acid? N = M * n so M = N/n n of the acetic acid =1 M of the required solution = 0.4/ 1= 0.4 molar C1 V1 = C2V2 0.8 * V1= 0.4 * 200 0.8 * V1= 80 V1= 80 / 0.8 V1 = 100 ml i.e: 100 ml of the 0.8M solution is needed and make up the volume to 200ml with distilled water.

Questions Continue Q5: How many ml of 0.8M acetic acid (CH3COOH) are needed to prepare 200ml of 0.4N acetic acid? OR YOU CAN USE THIS WAY N = M * n so M = N/n n of the acetic acid =1 M of the required solution = 0.4/ 1= 0.4 molar M = No. of moles of solute / thus V(L) thus No. of moles of required solution = M *V = 0.4 * 0.2 = 0.08 moles needed From the molarity of the stock solution: 0.8 mole in 1000 ml solution 0.08 moles in ? ml solution = ( 0.08 *1000) / 0.8 = 100 ml i.e: 100 ml of the 0.8M solution is needed and make up the volume to 200ml with distilled water.

Questions Continue Q6: Calculate the molarity and the Osmolality of a 10% W/V% MgCl2 solution? 10 g in 100 ml = 10g NaCl in 100 ml water so the W/V% is 10 MW MgCl2= (1*24) + (2*35.5) = 95g/mole. No. of moles = wtg /MW = 10/ 95 = 0.1 mole. M = No. of moles of solute / V(L) = 0.1 / 0.1 = 1 molar. N = M * n n=3 N= 1 * 3 =3 Osmolarity.

Questions Continue Q7: How would you prepare 0.2L of 0.3% W/V% of MgCl2 ? 0.3 g in 100 ml is 0.3% W/V% but since 200 ml is needed ? g in 200 ml = (0.3 * 200) / 100 = 0.6 g of MgCl2 0.6 g of MgCl2 is dissolved in a little volume of distilled water then make up the volume to 200ml with distilled water.

Questions Continue Q8: Describe the preparation of 2L of a 0.23M H2SO4 solution starting from a stock solution of H2SO4 92% W/W%, SG=1.84 g/ml? MW of H2SO4 = (2*1) + (1*32) + (4*16) = 98g/mole. M = No. of moles of solute / V(L) No. of moles = M * V(L) = 0.23 * 2 = 0.46mole wtg = No. of moles * MW = 0.46 * 98 = 45.08g Since 92g of H2SO4 stock solution in 100g solution 45.08g of H2SO4 required solution in ?g solution = (45.08 * 100) / 92 = 49g of solution V= wt /ρ = 49/ 1.84 = 26.6ml So 26.6ml of the stock solution is taken then complete up the volume to 2 liters with distilled water.

Questions Continue Q9: Calculate the molarity of H2SO4 which has a molality of 6.8 molal, P=1.48 g/ml? Molality means 6.8 mole of solute in 1000 g of solvent. MW of H2SO4 = (2*1) + (1*32) + (4*16) = 98g/mole. No. of moles = wtg /MW thus wtg = No. of moles * MW = 6.8 * 98 = 666.4g The weight of solution = weight of solvent + weight of solute. = 1000 + 666.4 = 1666.4g V= wt /ρ = 1666.4 / 1.48 = 1125.9 ml Since 6.8 mole of solute in 1125.9 ml of solution ? mole of solute in 1000 ml of solution = 6.04 molar.

Questions Continue Q10: A solution of H2SO4 is 4% W/W% ,density is 1.84g/ml. Calculate the molarity, normality and molality? A) Molarity MW of H2SO4 = (2*1) + (1*32) + (4*16) = 98g/mole. Since 4% W/W is 4 g H2SO4 in 100g solution. No. of moles = wtg /MW = 4 / 98 = 0.04 mole. V= wt /ρ = 100/ 1.84 = 54.35 ml of solution So 0.04 mole in 54.35ml solution ? Mole in 1000 ml of solution = (0.04 * 1000) / 54.35 = 0.74 molar.

Questions Continue B) Normality N = M * n n= 2 N= 0.74 * 2 C) Molality Since the weight of solution = weight of solvent + weight of solute. Thus, the weight of solvent = weight of solution - weight of solute. = 100g – 4 g = 96g 0.04 mole of solute in 96 g of solvent ? mole of solute in 1000 g of solvent No. of moles of solute 1000 g of solvent = ( 0.04 * 1000) / 96 = 0.42 moles The molality is 0.42