Lisa made $300 in 6 hours. How much did Lisa make each hour?

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Distance-Rate-Time Applications Example 1: Amy rides her bike to work in 30 minutes. On the way home she catches a ride with a friend and arrives home.
Advertisements

Distance, Speed and Time
Chapter 2 Approaches to Problem Solving
Distance Time Graphs Arithmetic Distance, time graphs. 1.The graph shows the journey of a cyclist who travelled between two towns 40 miles apart. Using.
Quiz: After Review Lessons feet = ____________ inches 60 yards = ___________ feet 2 tons = ____________ pounds 1,200 cm = ____________ meters 7.
Negative 10 Miles per Hour? Velocity and Speed.
Do Now: What is the speed of an object that is standing still? Objective: to define and calculate speed.
T = 5 x = 9 x = 6/5 Solve ANSWER How long would it take you To travel 2 miles going 60mph?. 2 minutes.
TICK TOCK, TICK TOCK, TICK TOCK DO NOW: WHAT ARE THE TWO MEANINGS OF THE WORD “TIME” IN PHYSICS?
Unit 5: Rates Task Cards. Answer: Total Distance: 420 miles Total Time: 8 hours Average Speed = 52.5 mph Question 1 Christina biked 36 miles in 6 hours.
MOTION TEXT WORK. HOW DO DISTANCE AND DISPLACEMENT DIFFER? Distance describes how far an object has moved; Displacement includes distance and direction.
DISTANCE = RATE*TIME D = rt D = r(t) D = r x t.
LO: to solve word problems
Problem Solving Ms. Crusenberry
Unit 5 Relationships among forms of energy
Addition and Subtraction Problems
Rate of Change A rate is a fixed ratio between quantities of different units, like miles and hours, or dollars and gallons. What are some rates that you’ve.
Unit 3 Preview 2012.
Bell Work Write the ratio in simplest form: 18 24
Exercises Which reasoning process is shown? Explain your answer.
Speed and Velocity What is motion?
PUBLIC RELEASE TUESDAY
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
Decimals Module 2.
Unit 3 Preview 2012.
Warmup A car that is bought for $24,000 is expected to lose all its value in 10 years a) Write an equation for straight line depreciation b) What is the.
Distance, Rate (speed), Time
Bell work 9/18 to 9/22.
Objective: Determine unit rates
Rates, Ratios, and Proportions (Standards: RP.1, RP.2, and RP.3)
Ratios and Rates Chapter 7.
An accountant can review 12 financial records in 28 minutes
Rates Equivalent Ratios Real-World Problems Unit Rate Toss Up 1 pt
Day 2: Proportions Notes
The 3 formulas for Speed, Time & Distance:
Multiplication/Division with Decimals and Word Problems
Write, interpret, and use the distance formula.
Speed, Distance, Time, Velocity, and Acceleration Quiz Review
Solve ANSWER x = 9 ANSWER t =
Speed, Distance, Time Calculations
A Question of Maths Instructions: Choose a number to answer a question
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
(7.4A) The graph below shows the relationship between the number of dollars a worker earns and the number of hours worked. What is the constant rate.
Starter Questions 24/01/11 A car travels 50km. The journey takes 30minutes. Calculate the speed in km/hr. 2. A plane flies 2000km at an average speed of.
Writing Expressions from Word Problems
2-9 Weighted Averages Weighted Average – the sum of the product of the number of units and the value per unit divided by the sum of the number of units.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Explain your reasoning.
Identifying Proportional and Non-Proportional Relationships
A ratio with a denominator of 1. Per means “for each unit.”
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Day 2: Proportions Notes
Unit 3 Preview 2012.
Relating speed to distance & time
5th Period Warm Up During Christmas, a book store sold 72 books. If the ratio of books to bookmarks sold was 9:2, how many bookmarks did the store sell?
Speed, Distance and Time
Compare and Scale Review
L40-45 L46-47 L48-L49 L50-L51 L52-L
Speed, Distance, and Displacement Problems
Jeopardy A C Q $100 Q $100 Q $100 Q $200 Q $200 Q $200 Q $300 Q $300
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
“Interpret Graphs” Preview Warm Up California Standards
Linear Motion Chapter 2.1 & 2.2.
Linear Motion Chapter 2.1.
MA.912.A.2.3 Describe the concept of a function, use function notation, determine whether a given relation is a function, and link equations to functions.
Lesson – Teacher Notes Standard:
Real Life Problems – Calculator – Treasure Trail
Presentation transcript:

Lisa made $300 in 6 hours. How much did Lisa make each hour? Answer: Total Distance: 420 miles Total Time: 8 hours Average Speed = 52.5 mph Question 1 Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in 1 hour? Answer: 6 miles/hour Question 2 Lisa made $300 in 6 hours. How much did Lisa make each hour? Answer: $50/hour Question 3 A car travels 1 4 of her trip at an average speed of 20 miles per hour. She then travels the remaining 30 miles of her trip in 1 hour. How long does her trip take? Answer: 1 2 hour + 1 hour = 1 1 2 hours Question 4 If 8 cans of soda costs $3, how much does 1 can of soda cost? Round to the nearest cent.

Harry bought 25 pens for $1.00. How much does each pen cost? Answer: $0.38/can Question 5 Ricky made $600 in two weeks. If he works 5 days each week, how much does Ricky make each day? Answer: $60/day Question 6 Joshua drove 90 miles on 15 gallons of gas. How many gallons of gas does Joshua need to drive 120 miles? Answer: 20 gallons of gas Question 7 Paul drove a distance of 90 miles for 2 1 2 hours. He then drove another 150 miles for 3 1 2 hours. What was Paul’s average speed for the whole journey? Answer: Total Distance: 240 miles Total Time: 6 hours Average Speed = 40 mph Question 8 Harry bought 25 pens for $1.00. How much does each pen cost?

3 ice cream cones: $1.95/cone 5 ice cream cones: $2.55/cone Answer: $0.04/pen Question 9 What is the better buy: $5.85 for 3 ice cream cones or $12.75 for 5 ice cream cones? Answer: 3 ice cream cones: $1.95/cone 5 ice cream cones: $2.55/cone 3 ice creams cone is a better buy. Question 10 Mary ran 3 miles in 24 minutes. What is Mary’s speed in miles per minute? Answer: 1 8 mile/minute Question 11 Jim walks 900 meters in 5 minutes. At what rate does he walk? Answer: 180 meters/minute Question 12 A farmer sells 3.1 acres of his land for $620,000. What is the cost per acre of land?

Asparagus costs the most per pound. Question 14 Answer: $200,000/acre Question 13 Which vegetable cost the most per pound? Answer: Onion: $3.80/lb Cauliflower: $2.50/lb Asparagus: $6.20/lb Asparagus costs the most per pound. Question 14 A car travels 392 kilometers in 8 hours. Find the speed of the car. Type of Vegetable Amount Purchased Amount Paid Cost Per Pound Onion 2 lb $7.60 ? Cauliflower 3 lb $7.50 Asparagus 1.5 lb $9.30 Answer: 49 kilometers/hour Question 15 A cyclist travels 1 2 kilometer in 3 5 minute. Find the speed of the cyclist. Answer: 5 6 kilometer/minute Question 16 Lacey can type 105 words in 3 minutes. At this rate, how many words can she type in 26 minutes?

For Every Additional 𝟏 𝟐 Hour Answer: 910 words Question 17 Charlie baby-sat from 5 PM to 10 PM on Tuesday night. How much did the charge for babysitting? Answer: $4.00 + $12.00 = $16.00 Question 18 Mr. Taylor is looking for a babysitter. He is trying to decide between Matilda and Carol. Matilda charges $22 for every 4 hours. Carol charges $28 for every 5 hours. Which babysitter should Mr. Taylor hire? Explain. First Hour $4.00 For Every Additional 𝟏 𝟐 Hour $1.50 Answer: Matilda: $22 ÷ 4 = $5.50/hour Carol: $28 ÷ 5 = $5.60/hour Mr. Taylor should hire Matilda because she charges less per hour. Question 19 A car travels 35 miles per hour. At this speed, how far can the car travel in 4 hours? Answer: 140 miles Question 20 A grocery store sells 4 bananas for $5 and 5 clementine's for $4. If Anna buys 20 bananas and 20 clementine's, how much money will she spend on fruit?

Answer: $25.00 + $16.00 = $41.00 Question 21 Answer: Amy parked her car in the parking lot from 8 AM to 4 PM on the same day. How much did she pay for parking? Answer: $2.00 + $2.50 + $9.00 = $13.50 Question 22 The computer downloads 1,680 kilobytes in 4 minutes. How many kilobytes can the computer download in 10 minutes? First Hour $2.00 Second Hour $2.50 After the Second Hour $1.50 per hour Answer: 4,200 kilobytes Question 23 Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. How many miles can Sam drive with 1 gallon of gas? Answer: 27.5 gallons/mile Question 24 Mr. Dayley drives 3 hours at an average speed of 45 miles per hour. Then he drives 5 hours at a speed of 57 miles per hour. What is his average speed for the whole trip?