Chemsheets AS006 (Electron arrangement)

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Unit 1 PPA 3 ENTHALPY OF COMBUSTION. ENTHALPY OF COMBUSTION (Unit 1 PPA3) (1) Write the balanced equation for the enthalpy of combustion of ethanol. (2)Draw.
Advertisements

Calorimetry Calorimetry is used to measure heat capacity and specific heats. calorimeter: an instrument that measures heat changes for physical and chemical.
IB Topics 5 & 15 PART 1: Heat and Calorimetry
CDO Chemistry Thermodynamics 1 st Law of Thermodynamics 1 st Law – energy cannot be created or destroyed it can just change forms Energy can be.
Exothermic and endothermic reactions
Enthalpy of Neutralisation
Example When consuming an ice-cold drink, one must raise the temperature of the beverage to 37.0°C (normal body temperature). Can one lose weight by drinking.
Calorimetry Heat of combustion Heat capacity Solution calorimetry Calibration factor Bomb calorimetry.
Enthalpy Calculations
CALCULATION OF ENTHALPY CHANGES. Molar Enthalpy  the enthalpy change for 1 mole of a substance associated with a chemical, physical or nuclear change.
Thermochemistry.
Thermodynamics: Energy Relationships in Chemistry The Nature of Energy What is force: What is work: A push or pull exerted on an object An act or series.
Thermochemistry. Kinetic Energy and Potential Energy Kinetic energy is the energy of motion: Potential energy is the energy an object possesses by virtue.
CALORIMETRY ΔH of a chemical rxn can experimentally be determined by measuring the heat flow accompanying the rxn at constant pressure. When heat flows.
ENTHALPY, HESS’ LAW, AND THERMOCHEMICAL EQUATIONS.
Chapter 5: Thermochemistry. Thermochemistry: – Energy Kinetic & Potential – First Law of Thermo internal energy, heat & work endothermic & exothermic.
Mole, gas volume and reactions, Chemical energy and Enthalpy,
 Section 5.2. The temperature of a substance increases when heated Heat capacity: the amount of heat energy required to raise the temperature of a substance.
The law of conservation of energy states that in any chemical reaction or physical process, energy can be converted from one form to another, but it.
Energetics HL and SL An exothermic reaction releases heat energy. An endothermic reaction takes in heat energy. During a chemical reaction bonds in the.
Energetics - IB Topics 5 & 15 adapted from Mrs. D. Dogancy. Above: thermit rxn PART 1 : HEAT AND CALORIMETRY.
How can energy changes in chemical reactions be measured? Calorimetry - the use of temperature changes and specific heat capacities to calculate energy.
Calorimetry Measurement of Enthalpy Change. Specific heat capacity is the amount of heat needed to raise the temperature of 1g of substance by 1K Specific.
Calorimetry is the technological process of measuring energy changes of an isolated system called a calorimeter Calorimetry is the technological process.
Chapter 6: Enthalpy changes
Industrial Applications of Chemical reactions
11.2 Calorimetry. The Law of the Conservation of Energy- – Energy is neither created nor destroyed in any physical or Chemical Change But to study this.
IGCSE CHEMISTRY SECTION 4 LESSON 2. Content The iGCSE Chemistry course Section 1 Principles of Chemistry Section 2 Chemistry of the Elements Section 3.
Exothermic and endothermic reactions. Chemical Reactions usually involve a temperature change (heat is given out or taken in)
Topic 5.2 Calculations of enthalpy changes.  Specific heat (s) – the amount of heat necessary to raise the temperature of 1 g of a substance by 1 o C.
5.1 ENERGETIC CALCULATIONS IB SL Chemistry Mrs. Page
THERMODYNAMICS Courtesy of lab-initio.com Definitions #1 Energy: The capacity to do work or produce heat (sum of P.E. and K.E) Potential Energy: Energy.
Topics 5 and 15. Hess’s Law Calorimetry Enthalpy Enthalpy of Formation Bond Energy.
Unit 12 Study session. Practice Specific heat capacity (J/g o C) Initial temperature Final temperature A1540 B1550 C1560 Which metal has the highest specific.
Energy changes in reactions Senior Chemistry R Slider.
LO- Understand how enthalpy changes of combustion can be measured using calorimetry. Measuring Enthalpy Changes What can you remember from GCSE? The energy.
PPT - AS Calorimetry 28/04/2017 CALORIMETRY.
Energy from burning.
Topic 5.2 Calculations of enthalpy changes
Chemsheets AS006 (Electron arrangement)
HC CHEMISTRY HC CHEMISTRY CHEMISTRY IN SOCIETY (C) CHEMICAL ENERGY.
4.3 Measuring enthalpy changes
Refresh Which is true for a chemical reaction in which the products have a higher enthalpy than the reactants? Reaction ∆H A. endothermic positive B. endothermic negative.
Refresh Which is true for a chemical reaction in which the products have a higher enthalpy than the reactants? Reaction ∆H A. endothermic positive.
Heat and Chemical Change
THERMOCHEMISTRY Thermodynamics
Chapter 5 IB Chemistry Warm Ups
IB Topics 5 & 15 PART 1: Heat and Calorimetry
Unit 3 Science Investigation Skills
Chapter 5 Notes: Energetics Thermochemistry
Calculating various enthalpy changes
Lesson # 2: Enthalpy Calculations
VOCAB REVIEW… Potential Energy - energy due to position or composition
Energetics Topic 5.1 – 5.2.
EXPERIMENT.
HIGHER GRADE CHEMISTRY CALCULATIONS
Chemical Energy 07/12/2018.
Chapter 12.
HIGHER CHEMISTRY REVISION.
Measuring Enthalpy Changes
Thermochemistry.
Enthalpy changes In an exothermic change energy is transferred from the system (chemicals) to the surroundings. The products have less energy than the.
Enthalpy 18/04/2019.
Match the terms to their definitions
Chemsheets AS006 (Electron arrangement)
Quiz A reaction that releases heat is called?
IB Topics 5 & 15 PART 1: Heat and Calorimetry
PART 1: Heat and Calorimetry
Presentation transcript:

Chemsheets AS006 (Electron arrangement) 12/09/2018 CALORIMETRY

Introduction to Thermodynamics 10.2 Thermodynamics is the study of the interconversion of heat and other kinds of energy. In thermodynamics, there are three types of systems: An open system can exchange mass and energy with the surroundings. A closed system allows the transfer of energy but not mass. An isolated system does not exchange either mass or energy with its surroundings.

Calorimetry Fuse school ( calorimeters and heats of combustion ) https://www.youtube.com/watch?v=ifTtdvF98T8

PPT - AS Calorimetry 1 g of water 12/09/2018 1 ºC hotter 1 g of water Energy required = 4.18 J 2 ºC hotter 1 g of water Energy required = 2 x 4.18 J = 8.36 J

Energy required = 4.18 J Energy required = 5 x 4.18 J 1 ºC hotter 1 g of water Energy required = 4.18 J 1 ºC hotter 5 g of water Energy required = 5 x 4.18 J = 20.9 J

Energy required = 4.18 J Energy required = 3 x 10 x 4.18 1 ºC hotter 1 g of water Energy required = 4.18 J 10 ºC hotter 3 g of water Energy required = 3 x 10 x 4.18 = 125.4 J

Energy required = 0.39 J Energy required = 10 x 5 x 0.39 1 ºC hotter 1 g of copper Energy required = 0.39 J 5 ºC hotter 10 g of copper Energy required = 10 x 5 x 0.39 = 19.5 J

energy needed to make 1 g of substance 1ºC hotter q = m c ∆T mass heated (m) x energy needed to make 1 g of substance 1ºC hotter temperature rise (∆T)

Calculate the heat to take 255 g of water from 25.2 C to 90.5 C. Strategy Get the givens c = 4.184 J/g∙°C, m = 255 g, ΔT = 90.5°C – 25.2°C = 65.3°C. Formula q=mc ΔT Solution q = 255 g × 4.184 J/g∙°C x 65.3°C q= 69669.876 J q= 69669.876 J / 1000 J/kJ q= + 69.7 kJ (3 figs) the heat is going INTO the water, so it is +ve for the water This is heat that was GIVEN to the water, but FROM where. A chemical must have given it’s heat away so it is –VE for the chemical – 96.7kJ NOW, molar heat

2 moles of ethanol burned Energy given out = 2734 kJ Energy given out by 1 mole = 2734 kJ 2 = 1367 kJ ∆H = –1367 kJ mol-1

q moles in reaction ∆H =

Experimental Determination of Enthalpy Changes by Calorimetry Calorimeter = a container used for measuring the temperature change of solution Determination of Enthalpy Change of Neutralization

Determination of Enthalpy Change of Combustion Experimental Determination of Enthalpy Changes by Calorimetry Determination of Enthalpy Change of Combustion

Cal Problems worked 4 min https://www.youtube.com/watch?v=Hs5x0-IU2F4

Excess powdered zinc was added to 100ml of 0 Excess powdered zinc was added to 100ml of 0.2 mol/L copper (II) sulphate solution. A temperature rise of 10oC was recorded. Find the MOLAR enthalpy change for the reaction. H = m x c x T H = 100g x 4.18 KJ kg-1 K-1 x 10 oC 1000 = 4.180 KJ This is for the no of moles of CuSO4 used in the experiment No of moles of CuSO4 = 0.2 x 100 = 0.02 moles H = 4.180 = 209 KJ mol-1 0.02 The reaction is exothermic so we need to put in a negative sign Hr = - 209 KJ mol-1 of CuSO4

Combustion To find the heat of combustion of a substance a known mass of the substance is burned, the heat released transferred to water and the enthalpy change found as before In an experiment to find the heat of combustion of ethanol the following results were obtained Initial mass of lamp + ethanol = 65.20g Final mass of lamp = 64.28g Final temperature of water = 47.1oC Initial temperature of water = 28.5oC Mass of the water = 300g What are the products of complete combustion of ethanol? What mass of ethanol was burnt? How many moles is this? What quantity of heat was transferred to the water? Find Hc of ethanol Identify any sources of error Is ethanol a good fuel?

C2H5OH + 3O2  2CO2 + 3H2O q=mc∆t H = 300 x 4.18 KJ kg-1 K-1 x 18.6K = 23.3KJ 1000 H lost = h gained (so 23.3 KJ gained by calorimeter water was lost in burning) Mass of ethanol used = 0.92g 0.92g = 0.92 g = 0.020 mol 46g/mol H=mc∆t / n Hc = - 23.3 = -1160 KJ/mol 0.020

Errors Heat lost to surroundings (air, can thermometer) Errors in measuring temperature change (unavoidable error in reading thermometer) Errors in measuring masses (unavoidable error in reading balance) The enthalpy change of combustion is high ethanol is a good fuel

Chemistry in Action: Fuel Values of Foods and Other Substances C6H12O6 (s) + 6O2 (g) 6CO2 (g) + 6H2O (l) DH = -2820 kJ/mol Per gram Sugar = 2999 KJ / 180 g = 15.7 KJ/gram 1 cal = 4.184 J 1 Cal = 1000 cal = 4184 J =4.184KJ If 1.0 gram sugar is = 15.7 KJ Or 15.7 KJ / 4.184 KJ/Cal = 3.75 Cal So sugar burned is approx 4Cal/g Here 26g x 4 Cal/g = 104 Cal from sugar

Foods and Fuels Cheetos burned v Cereal https://www.youtube.com/watch?v=UDgeaAMdYIY Foods 1 nutritional Calorie, 1 Cal = 1000 cal = 1 kcal. Energy in us comes from carbohydrates and fats TED X (3 min, Calories) https://www.youtube.com/watch?v=VEQaH4LruUo Intestines: carbohydrates converted into glucose: C6H12O6 + 6O2  6CO2 + 6H2O, DH = -2816 kJ Fats break down as follows: 2C57H110O6 + 163O2  114CO2 + 110H2O, DH = -75,520 kJ Fats contain more energy; are not water soluble, so are good for energy storage.

moles of propane = mass / Mr = 1.00 / 58.0 = 0.01724 1) In an experiment, 1.00 g of propanone (CH3COCH3) was completely burned in air. The heat evolved raised the temperature of 150 g of water from 18.8C to 64.3C. Use this data to calculate the enthalpy of combustion of propanone (the specific heat capacity of water is 4.18 J g-1 K-1). q = mc∆T m = 150 c = 4.18 ∆T = 45.5 q = 150 x 4.18 x 45.5 = 28530 J ∆H = q / mol moles of propane = mass / Mr = 1.00 / 58.0 = 0.01724 ∆H = –28.53 / 0.01724 = -1650 kJ mol-1 (3 sig fig)

moles of propane = mass / Mr = 1.00 / 86.0 = 0.01163 2) In an experiment, 1.00 g of hexane (C6H14) was completely burned in air. The heat evolved raised the temperature of 200 g of water from 293.5 K to 345.1 K. Use this data to calculate the enthalpy of combustion of hexane (the specific heat capacity of water is 4.18 J g-1 K-1). q = mc∆T m = 200 c = 4.18 ∆T = 51.6 q = 200 x 4.18 x 51.6 = 43140 J ∆H = q / mol moles of propane = mass / Mr = 1.00 / 86.0 = 0.01163 ∆H = –43.14 / 0.01163 = -3710 kJ mol-1 (3 sig fig)

moles of propane = mass / Mr = 1.56 / 60.0 = 0.02600 3) In an experiment, 1.56 g of propan-1-ol (CH3CH2CH2OH) was completely burned in air. The heat evolved raised the temperature of 0.250 dm3 of water from 292.1 K to 339.4 K. Use this data to calculate the enthalpy of combustion of propan-1-ol (the specific heat capacity of water is 4.18 J g-1 K-1). q = mc∆T m = 250 c = 4.18 ∆T = 47.3 q = 250 x 4.18 x 47.3 = 49430 J ∆H = q / mol moles of propane = mass / Mr = 1.56 / 60.0 = 0.02600 ∆H = –49.43 / 0.02600 = -1900 kJ mol-1 (3 sig fig)

4). 25 cm3 of 2. 0 mol dm-3 nitric acid was added to 25 cm3 of 2 4) 25 cm3 of 2.0 mol dm-3 nitric acid was added to 25 cm3 of 2.0 mol dm-3 potassium hydroxide solution. The temperature rose by 13.7C. Calculate the enthalpy of neutralisation for this reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. q = mc∆T m = 50 c = 4.18 ∆T = 13.7 q = 50 x 4.18 x 13.7 = 2863 J ∆H = q / mol Mol HNO3 = conc x vol = 2.0 x 25/1000 = 0.050 Mol KOH = conc x vol = 2.0 x 25/1000 = 0.050 HNO3 + KOH → NaNO3 + H2O ∆H = –2.863 / 0.050 = -57.3 kJ mol-1 (3 sig fig)

5) 50 cm3 of 0.10 mol dm-3 silver nitrate solution was put in a calorimeter and 0.2 g of zinc powder added. The temperature of the solution rose by 4.3C. Work out which reagent was in excess and then calculate the enthalpy change for the reaction (per mole Limiting reagent . Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. Ignore the heat capacity of the metals. q = mc∆T m = 50 c = 4.18 ∆T = 4.3 q = 50 x 4.18 x 4.3 = 898.7 J ∆H = q / mol Mol AgNO3 = conc x vol = 0.1 x 50/1000 = 0.0050 Mol Zn = mass / Mr = 0.2 / 65.4 = 0.00306 XS 2 AgNO3 + Zn → ZnNO3 + 2 Ag ∆H = –0.8987 kJ / 0.0050AgNO3 = -180 kJ mol-1 (3 sig fig)

EXTRA PROBLEMS

moles of propane = mass / Mr = 0.600 / 44.0 = 0.01364 1) In an experiment, 0.600 g of propane (C3H8) was completely burned in air. The heat evolved raised the temperature of 100 g of water by 64.9C. Use this data to calculate the enthalpy of combustion of propane (the specific heat capacity of water is 4.18 J g-1 K-1). q = mc∆T m = 100 c = 4.18 ∆T = 64.9 q = 100 x 4.18 x 64.9 = 27130 J ∆H = q / mol moles of propane = mass / Mr = 0.600 / 44.0 = 0.01364 ∆H = –27.13 / 0.01364 = -1990 kJ mol-1 (3 sig fig)

2). 50 cm3 of 1. 0 mol dm-3 hydrochloric acid was added to 50 cm3 of 1 2) 50 cm3 of 1.0 mol dm-3 hydrochloric acid was added to 50 cm3 of 1.0 mol dm-3 sodium hydroxide solution. The temperature rose by 6.8C. Calculate the enthalpy of neutralisation for this reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. q = mc∆T m = 100 c = 4.18 ∆T = 6.8 q = 100 x 4.18 x 6.8 = 2842 J ∆H = q / mol Mol HCl = conc x vol = 1.0 x 50/1000 = 0.050 Mol NaOH = conc x vol = 1.0 x 50/1000 = 0.050 HCl + NaOH → NaCl + H2O ∆H = –2.842 / 0.050 = -57 kJ mol-1 (2 sig fig)

3) 100 cm3 of 0.200 mol dm-3 copper sulphate solution was put in a calorimeter and 2.00 g of magnesium powder added. The temperature of the solution rose by 25.1C. Work out which reagent was in excess and then calculate the enthalpy change for the reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. Ignore the heat capacity of the metals. q = mc∆T m = 100 c = 4.18 ∆T = 25.1 q = 100 x 4.18 x 25.1 = 10490 J ∆H = q / mol Mol CuSO4 = conc x vol = 0.200 x 100/1000 = 0.020 Mol Mg = mass / Mr = 2.00 / 24.3 = 0.0823 XS CuSO4 + Mg → MgSO4 + Cu ∆H = –10.49 / 0.020 = -525 kJ mol-1 (3 sig fig)

4). 50 cm3 of 2. 0 mol dm-3 hydrochloric acid was added to 50 cm3 of 2 4) 50 cm3 of 2.0 mol dm-3 hydrochloric acid was added to 50 cm3 of 2.0 mol dm-3 ammonia solution. The temperature rose by 12.4C. Calculate the enthalpy of neutralisation for this reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. q = mc∆T m = 100 c = 4.18 ∆T = 12.4 q = 100 x 4.18 x 12.4 = 5183 J ∆H = q / mol Mol HCl = conc x vol = 2.0 x 50/1000 = 0.100 Mol NH3 = conc x vol = 2.0 x 50/1000 = 0.100 HCl + NH3 → NH4Cl ∆H = –5.183 / 0.100 = -51.8 kJ mol-1 (3 sig fig)

2 HNO3 + Ba(OH)2 → Ba(NO3)2 + 2 H2O 5) 50 cm3 of 1.0 mol dm-3 nitric acid was added to 20 cm3 of 1.0 mol dm-3 barium hydroxide solution. The temperature rose by 7.9C. Calculate the enthalpy of neutralisation for this reaction (per mole of nitric acid reacting). Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. q = mc∆T m = 70 c = 4.18 ∆T = 7.9 q = 70 x 4.18 x 7.9 = 2312 J ∆H = q / mol Mol HNO3 = conc x vol = 1.0 x 50/1000 = 0.050 XS Mol Ba(OH)2 = conc x vol = 1.0 x 20/1000 = 0.020 2 HNO3 + Ba(OH)2 → Ba(NO3)2 + 2 H2O ∆H = –2.312 / 0.040 = -57.8 kJ mol-1 (3 sig fig)

6) 25 cm3 of 1.00 mol dm-3 copper sulphate solution was put in a calorimeter and 6.0 g of zinc powder added. The temperature of the solution rose by 50.6C. Work out which reagent was in excess and then calculate the enthalpy change for the reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. Ignore the heat capacity of the metals. q = mc∆T m = 25 c = 4.18 ∆T = 50.6 q = 25 x 4.18 x 50.6 = 5288 J ∆H = q / mol Mol CuSO4 = conc x vol = 1.0 x 25/1000 = 0.025 Mol Zn = mass / Mr = 6.0 / 65.4 = 0.0917 XS CuSO4 + Zn → ZnSO4 + Cu ∆H = –5.288 / 0.025 = -212 kJ mol-1 (3 sig fig)

HCl + NaHCO3 → NaCl + H2O + CO2 7) 3.53 g of sodium hydrogencarbonate was added to 30.0 cm3 of 2.0 mol dm-3 hydrochloric acid. The temperature fell by 10.3 K. Work out which reagent was in excess and then calculate the enthalpy change for the reaction. Assume that the density of the solution is 1.00 g cm-3, the specific heat capacity of the solution is 4.18 J g-1 K-1. q = mc∆T m = 30 c = 4.18 ∆T = 10.3 q = 30 x 4.18 x 10.3 = 1292 J ∆H = q / mol Mol HCl = conc x vol = 2.0 x 30/1000 = 0.060 XS Mol NaHCO3 = mass / Mr = 3.53 / 84.0 = 0.0420 HCl + NaHCO3 → NaCl + H2O + CO2 ∆H = 1.292 / 0.0420 = +30.8 kJ mol-1 (3 sig fig)

∆H = q / mol q = ∆H x mol Mol CH3OH = mass / Mr = 2.00 / 32.0 = 0.0625 8) A calorimeter was calibrated by burning 2.00 g of methanol (CH3OH) whose enthalpy of combustion is -715 kJ mol-1. The temperature of the calorimeter rose from 19.6C to 52.4C. The same calorimeter was used to measure the enthalpy of combustion of propan-2-ol. 1.50 g of propan-2-ol CH3CH(OH)CH3 raised the temperature by from 19.8C to 56.2C. Calculate the heat capacity of the calorimeter and then the enthalpy of combustion of propan-2-ol. ∆H = q / mol q = ∆H x mol Mol CH3OH = mass / Mr = 2.00 / 32.0 = 0.0625 q = ∆H x mol = 715 x 0.0625 = 44.69 kJ q = mc∆T mc = q/∆T = 44.69 / 32.8 = 1.363 kJ K-1

q = mc∆T mc = 1.363 ∆T = 36.4 q = 1.363 x 36.4 = 49.61 kJ ∆H = q / mol 9) A calorimeter was calibrated by burning 2.00 g of methanol (CH3OH) whose enthalpy of combustion is -715 kJ mol-1. The temperature of the calorimeter rose from 19.6C to 52.4C. The same calorimeter was used to measure the enthalpy of combustion of propan-2-ol. 1.50 g of propan-2-ol CH3CH(OH)CH3 raised the temperature by from 19.8C to 56.2C. Calculate the heat capacity of the calorimeter and then the enthalpy of combustion of propan-2-ol. q = mc∆T mc = 1.363 ∆T = 36.4 q = 1.363 x 36.4 = 49.61 kJ ∆H = q / mol Mol C3H7OH = mass / Mr = 1.50 / 60.0 = 0.0250 ∆H = –49.61 / 0.0250 = -1984 kJ mol-1 (3 sig fig)

PRACTICE enthalpy change of solution ΔHS Enthalpy change of solution ΔHS – is when 1 mole of substance is dissolved Place a clean, dry polystyrene cup into an outer plastic cup to increase insulation and stability. Use the measuring cylinder to transfer 25 cm3 of water into the polystyrene cup. Place a thermometer into the cup through a cardboard lid and record this temperature as an initial temperature Weight 1 g NH4Cl of and put it into polystyrene cup. Measure the temperature of the mixture in the cup and record the greatest temperature change that you observed as a final temperature; Rinse the plastic cup with water and shake to dry. Repeat same steps with NaOH (keep this solution for next experiment) Calculate the enthalpy change for both using the equation q = mcΔT NH4Cl NaOH Mass (g) Volume of water is measured (cm3) Initial temperature (K) Final temperature (K) ΔH ( kJmol-1 )

PRACTICE enthalpy change of neutralisation ΔHN The standard enthalpy change of neutralisation is the enthalpy change when solutions of an acid and an alkali react together under standard conditions to produce 1 mole of water. Place a thermometer into the cup with NaOH through a cardboard lid and record this temperature as an initial temperature; Use the measuring cylinder to transfer 25cm3 of HCl into the polystyrene cup. Measure the temperature of the mixture in the cup immediately record the greatest temperature change that you observed as a final temperature; Calculate the enthalpy change for reaction using the equation q = mcΔT