Mathematics at Blackfield Primary and Fawley Infant School
A home school partnership Learning for life A home school partnership
Confident, successful,and independent thinkers and learners Problem Solving Confident, successful,and independent thinkers and learners of Mathematics
Facts Recall skills and tables Strategies Logic Reasoning Rapid mental agility Facts Recall skills and tables Strategies Logic Reasoning
Creating, predicting and justifying using new learning Dare to have a go Prepared to take a risk!
How can we help your child to reach their potential?
Booster Classes Tuesday 8:05 Friday 8:05 Are you missing out on an additional,free learning opportunity? Tuesday 8:05 Friday 8:05
What comes home? Assessment correctons Mental Arithmetic book Topic Computation
What can I do to help my child? Daily recall and application of facts and strategies at speed
Square number sequence Counting to cross to negatives Times tables from 1 to 12 ÷ facts Prime number sequence Square number sequence Counting to cross to negatives Halving and doubling Totals to make 0 .01, 0.1, 1, 10 100, 1000 Finding a difference between 2 numbers, times or measures
Calculate costs and find change Read money on a calculator eg:1.2 = £1.20 = 120p Using coin values Tell the time in words / digital Find a fraction or % Calculate % when shopping Problem solve, reason, predict
Use measures and read scales to weigh / find capacity / length Use a ruler to measure in mm Measure and draw an angle in degrees / right angles Practise using and reading a calculator Use measures and read scales to weigh / find capacity / length
Calculate average mean, mode, median and range Interpret a graph Use time tables Read the temperature Calculate average mean, mode, median and range Identify the probability
Know relationships between measures eg: 1000m = 1km 1000ml = 1litre 1000g = 1kg 100cm = 1m 10mm = 1cm 60mins = 1 hour 30mins = ½ hour 15mins = ¼ hour
Blackfield Blog Other Blogs Learning with Mrs Hooper SATs papers
All anyone can do is their best We try to make sure of exactly that
Mathematics S.A.Ts What will I be tested on? How many tests are there? What scores do I need? How are they marked? Who will see them? What will my secondary school do with the results?
Mental out of 20 Non calculator out of 40 Non Calculator out of 40 These results and our assessments are often used for your initial setting at secondary school
Mental Arithmetic 5 seconds 10 seconds 15 seconds Jottings and Timelines Most pupils achieve 15 or more to secure them a level 4
Find ¾ of 44 How many millimetres are there in 3 cm? 5 seconds Find ¾ of 44 How many millimetres are there in 3 cm?
10 seconds How many 7s in 630? What is 5% of 1000?
Multiply 75 by 20 3 pens cost £1.50 altogether. How much would 7 cost? 15 seconds Multiply 75 by 20 3 pens cost £1.50 altogether. How much would 7 cost?
Look at these statements. For each one put a tick if it is correct or a cross if it is not ‘4‘ is the most likely score. ‘2‘ and ‘4‘ are equally likely scores. Odd and even scores are equally likely. A score of ‘3‘ or more is as likely as a score of less than ‘3’. 2 marks
Here is a diagram for sorting numbers. Write one number in each white section of the diagram. less than 1000 1000 or more multiples of 20 not multiples of 20
Use the table to find the distance from London to Manchester. This table shows the distances in kilometres between five towns. Use the table to find the distance from London to Manchester. km
Here is a number sentence. + 27 > 85 Circle all the numbers below that make the number sentence correct. 30 40 50 60 70 Mr Greedy only eats the big bit!
Draw accurately the next right-angled triangle on the diagram. You may use an angle measurer. 2 marks Use an angle measurer to find the size of angle A.
Calculate the perimeter of the shape. This shape is made from 4 shaded squares. Calculate the perimeter of the shape.
Write in the missing digit. Eg: 10 ÷ 5 = 2 ÷ 5 = 2 5 x 2 = 10
A packet contains 1.5 kilograms of guinea pig food. Danni feeds her guinea pig 30 grams of food each day. How many days does the packet of food last for? 1500 ÷ 30 = (150 ÷ 30) x 10
What is the cost of each can? Sam buys a pack of 24 cans of cola for £6.00 What is the cost of each can? 600p ÷ 24
Rachael fills 5 glasses with lemonade. 2. A bottle holds 1 litre of lemonade. Rachael fills 5 glasses with lemonade. She puts 150 millilitres in each glass. How much will be left in the bottle?
Write in the missing digits to make this correct.
Here is a kite. Write the coordinates of point D. ( , )
Be wise – revise Websites – BBC Bitesize and Woodlands site Books – revision guides CPG Looking over the tests that are being sent home (Mainly maths tests – re-working them and completing corrections and practising timed mental tests) Maths home learning Blog Daily reading
WEBSITES http://www.bbc.co.uk/bitesize/ks2/ http://www.crickweb.co.uk/ks2numeracy.html http://www.crickweb.co.uk/ks2literacy.html http://resources.woodlands junior.kent.sch.uk/ http://www.ickids.org.uk/sats.htm http://mrshooper.blackfieldblogs.net/ Apps
Value Your Future