Rates Equivalent Ratios Real-World Problems Unit Rate Toss Up 1 pt

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Ratios and Proportional Relationships Test Review
Advertisements

Using Rational Equations
#1#1#1#1 #2#2 Solve: A Corvette can travel 368 miles in the same amount of time that it takes a Prius, that is traveling 35 m.p.h. slower, to cover 228.
Chapter 5 Rates Unit Rates Speed.
HW # 58 - Ready to Go On p. 242 # 1-20 all Warm up Week 17, Day One Find each unit rate. 1. jump rope 192 times in 6 minutes 2. four pounds of bananas.
Bell Quiz. Objectives Convert a variety of units.
Friday, Nov 7, Turn in Homework! 2.Take Quiz 3.Average Speed Notes in your Journal! 4.Average Speed Practice Problems.
Rate: a ratio that compares two different kinds of numbers, such as miles per hour (mph) or dollars per pound Unit Rate: compares the price of an item.
This Weeks Agenda Monday – Test Review Tuesday – Test 2 Wednesday – Test Review, Organize Notebooks Thursday and Friday – Similar Figures.
Unit 5: Rates Task Cards. Answer: Total Distance: 420 miles Total Time: 8 hours Average Speed = 52.5 mph Question 1 Christina biked 36 miles in 6 hours.
 Susan reported that 18 of the 48 people she surveyed get 8 hours sleep a night  Kenneth reported that 36% of the people he surveyed get 8 hours sleep.
Warm Up Thursday October 30 th Micah bought 4 cases of water that are on sale and paid a total of $12. Use the ratio table to determine how much additional.
Comparing Bits & Pieces
Student will learn…. to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price. Course 2 Rates M7 Workbook Volume 2 Chapter 5 Lesson 1.
A ratio is a comparison of two or more quantities in the same category. Example: A ratio of boys to girls or A ratio of apples to oranges A ratio of cars.
Is 30 miles per hour a ratio?. In this lesson you will learn how rates are part of the ratio family by reviewing the qualities of a ratio.
Ratios SWBAT compare two related quantities and represent them as ratios.
Holt CA Course Rates Warm Up Warm Up California Standards California Standards Lesson Presentation Lesson PresentationPreview.
Speed How many measurements for speed can you think of?
REVIEW for UNIT 2 TEST THERE WE GO!!!!!!!!!!!!!!!!
Proportional Relationships
Solving Proportions using…
Equivalent Ratios Problem Solving
Deborah Brandimarte 6/3/2018.
1) 43 mph to ft/sec 2) 16 days is how many minutes?
1 F On a map of Philadelphia, 3 centimeters on the map represent 10 city blocks. How many centimeters represent 15 city blocks? A 3.5 centimeters B 4 centimeters.
Applications of Linear Equations
5-2 Rates Course 2 Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation.
Unit Rate Review Unit Rate Notes Page 39.
Module 1 Lesson 11 Comparing Ratios Using Ratio Tables
Expressions & Equations
5-4 Compound Inequalities Again!
Warm -up At a local college, the ratio of girls to boys is 3:5. If there are 2700 girls, how many boys are there? 4500.
Jose had 7 packs of markers with 6 markers in each pack
Lisa made $300 in 6 hours. How much did Lisa make each hour?
An accountant can review 12 financial records in 28 minutes
Ratios & Rates Test Review – Table 1
Mastery - fractions Sam and Tom share the fruit equally. There 4 apples, 10 oranges, 6 pears and 1 banana. How many of each fruit do they receive? Fill.
Day 2: Proportions Notes
The Appalachian Trail is 2,172 miles long
Do Now Divide ÷ ÷ ÷ ÷
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
30 miles in 1 hour 30 mph 30 miles per hour
Unit Rate and Proportional Relationships
Place the following numbers on a number line.
Ratio & Unit Rate.
A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D A B A B C D C D
Review.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Warm -up At a local college, the ratio of girls to boys is 3:5. If there are 2700 girls, how many boys are there? 4500.
Identifying Proportional and Non-Proportional Relationships
Do Now Week #5 Eureka Math 2017
Course Rates Learn to find units and compare unit rates, such as average speed and unit price.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Day 2: Proportions Notes
Chapter 7 Review 2017 Showdown.
Speed, Distance and Time
Compare and Scale Review
Today’s Objective To be able to use ratios and relate quantities in the same units.
Starter Questions Convert the following to minutes :-
Solving Proportions using…

4-2 Word Problems again!!! Goal:
Section 3.1 Ratios and Rates
Rate of Change and y-intercept
Distributive Property / Combining Like Terms
Lesson Quizzes Standard Lesson Quiz
5-4 Compound Inequalities Again!
Solving Proportions using…
Understanding Unit Rate
Presentation transcript:

Rates Equivalent Ratios Real-World Problems Unit Rate Toss Up 1 pt 1 pt 1 pt 1 pt 1 pt 2 pt 2 pt 2 pt 2 pt 2 pt 3 pt 3 pt 3 pt 3 pt 3 pt 4 pt 4 pt 4 pt 4 pt 4 pt 5 pt 5 pt 5 pt 5 pt 5 pt

Douglas read 3 books in a week. How many books can he read in 4 weeks?

12

A copy machine can print 405 copies in 9 minutes A copy machine can print 405 copies in 9 minutes. What is the rate that the machine prints the copies?

45 copies per minute

A car traveled 550 miles in 10 hours. What is the speed of the car?

50 mph

 

 

25 : 15 = _______ : 3

5

4 : ________ = 20 : 25

5

________ : 9 = 48 : 72

6

_______ : 36 = 21 : 12

63

28 : __________ = 4 : 6

42

64 : _______ = 8 : 7

56

The table shows the cost of some fruits purchased at a farm stand. Which fruit costs the most per pound and how much does it cost? Fruit Amount Purchased Amount Paid Mango 2.5 lb $3.50 Pear 2.25 lb $2.70

Mangoes $1.40

The table shows the distances and times for three sprinters. Who is the fastest sprinter and how fast did they run? Sprinter Distance Time Sebastian 60m 6.34s Steve 100m 10.23 Smith 150m 14.98s

Sebastian and 9.4 m/sec

Which girl earns more per hour, and how much do they earn? Molly babysits for 5 hours and earns $45. Ginny babysits for 2 hours and earns $24. Which girl earns more per hour, and how much do they earn?

Ginny at $12 per hour

The table shows the fees at a hotel. Holly’s family stayed for 5 nights, how much did they pay? First Night $99.99 Second Night $85.99 After the Second Night $75.99

$713.92

A bathtub is filled with water at a rate of 2. 5 liters per minutes A bathtub is filled with water at a rate of 2.5 liters per minutes. How many minutes will it take to fill the bathtub with 30 liters of water?

12 minutes

2 lb of beef costs $7.20. How much did the beef cost per pound?

$3.60

A pound of bananas costs 99¢ per pound A pound of bananas costs 99¢ per pound. How much would 5 lb of bananas cost?

$4.95

Rovan can make 48 tarts per hour in his kitchen Rovan can make 48 tarts per hour in his kitchen. How many tarts can Rovan make in 5.5 hours?

264 tarts

Alisa types 900 words in 20 minutes Alisa types 900 words in 20 minutes. What is her typing speed in words per minute?

45

Bill is paid $200 for 5 days of work. How much is he paid per day?

$40

Molly goes to the gym every 3 days and Brandt goes to the gym every 5 days. If they both went to the gym today, how many days will it be before they’re both at the gym together again?

15

Write 72 as a product of its prime factors

3•3•2•2•2•2

 

>

-2⁰C. What is the temperature difference? In a certain month, a city recorded a maximum temperature of 12⁰C and a minimum temperature of -2⁰C. What is the temperature difference?

14

There are 36 apples, 28 oranges, and 24 pears in a basket There are 36 apples, 28 oranges, and 24 pears in a basket. The fruits are packed into bags. An equal number of each fruit is packed into each bag. What is the greatest number of possible bags?

12