Writing Two-Step Equations

Slides:



Advertisements
Similar presentations
TCAP REVIEW Equations/Expressions Word Problems. Equations/Expressions Camera World rents video cameras by the day. The store charges $6.00 per day and.
Advertisements

12 An adult meal at a restaurant costs one dollar less than twice the cost “c” of a child’s meal. Write an equation that can be used to find the cost of.
Writing & solving equations from word problems
Writing Two-Step Equations
Functions. Taylor had $225 in her savings account. She then added $50 to her account each week, t. How long did it take Taylor to have a total savings.
Writing Equations and Inequalities When appropriate, make sure to answer in complete sentences.
Work Hard for Your Money
Objectives Page 11 Use variables to represent unknown quantities.
Four Faces of a Linear Function How is a linear relationship used in our everyday world?
Holt Algebra Solving Two-Step and Multi-Step Equations Warm Up Solve. 1. What is the goal of solving equations? 2.If 9 – 6x = 45, find the value.
Simplify Each Expression Solve Each Equation How Many Solutions? Write the Equation Random Mystery Questions
Warm Up For use after Lesson 5.1 An electronics game store sells used games for $12.99 with a $20 membership fee. a.Write an equation that gives the total.
Equations Test Review. Solve: x = 13 Solve: -4x + 12 = 36.
Holt Algebra Solving Two-Step and Multi-Step Equations Solve equations in one variable that contain more than one operation. Objective.
Create One Variable Equations & Inequalities Unit 2 D3 1.
Solve. 5 = 2 + 3
Solving Two-Step and Multi-Step Equations Warm Up Lesson Presentation
Rental Math.
M8 (Thurs 9-10) Solve each equation: (1) 6 – 3x = 21 (2)
4.2 Use Linear Equations in Slope-Intercept Form
Multi-Step Equations - Day 1 2-3
Topic 3 – Linear Functions, Equations, and Inequalities Class 5 – Point-Slope Form Mr. Solórzano – Algebra 1.
Applications of Percents
Study for Math test & complete maintenance sheet 20- due tomorrow- Grade reports will go out on Thursday Unit Test Wednesday.
1 F On a map of Philadelphia, 3 centimeters on the map represent 10 city blocks. How many centimeters represent 15 city blocks? A 3.5 centimeters B 4 centimeters.
PUBLIC RELEASE TUESDAY
Applications of Linear Equations
Solving Equations with Variables on Both Sides 3.2
Lesson 3.4 Writing Two-Step Equations
Solving Two-Step Equations
Solving Equations Quiz Review Game
LINEAR INEQUALITY WORD PROBLEMS
SYSTEMS OF EQUATIONS WORD PROBLEMS
Compare Functions Written in Different Forms
Mon: Word Problem Practice Tues: Equivalent Equations Practice
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Solving Two-Step and 1-4 Multi-Step Equations Warm Up
Solving Two-Step and 1-4 Multi-Step Equations Warm Up
Solve 8x – x = –15. 8x – 21 – 5x = –15 8x – 5x – 21 = –15
Preview Warm Up California Standards Lesson Presentation.
  y=12    .
Applications of Linear Equations
August/Sept 2012.
2nd Quarter EQT Study Guide
Solving equations with variables on both sides.
Solving Two Step Equations 11-1
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Lesson 1.3 Creating and Solving Equations
Writing and Solving Linear Equations
Saturday, December 08, 2018 Decimals Division of decimals.
1. 2. Warm-up The inverse operation of addition is subtraction
Section 6.2 Point Slope Form.
Compare Functions.
Warm-Up.
Interpreting Variables
Writing 2-step equations
Add/Subtract Equations
Warm Up The following student made mistakes with the following problem: 6
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
4-2 Word Problems again!!! Goal:
Do Now b = 8 x = -4 c = -5 y = 3 Solve the equation. Check you answer.
Rate of Change and y-intercept
Solving Two-Step and 1-4 Multi-Step Equations Warm Up
Distributive Property / Combining Like Terms
Make a Graph.
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Lesson 1.3 Creating and Solving Equations
Warm Up Problem of the Day Lesson Presentation Lesson Quizzes.
Solving Multi-Step Equations
Situations to Equations
Presentation transcript:

Writing Two-Step Equations Day one

Do Now Mr. Botta drove down to Myrtle Beach last summer. He left his house at 5 AM. Every hour, the temperature increased by 2 degrees Fahrenheit. When he arrived to Myrtle, the temperature had increased 22 degrees. What time did Mr. Botta arrive?

Step one: What is the question looking for? A one-year membership to Hahn’s Gym costs $460. There is a fee of $40 when you join, and the rest is paid monthly. Write an equation to represent what you will pay monthly for the yearlong membership. Write an equation that would help members find how much they pay per month. Step one: What is the question looking for? The unknown value becomes my variable

Step two: Let’s identify all the important information A one-year membership to Hahn’s Gym costs $460.   There is a fee of $40 when you join, and the rest is paid monthly. Write an equation to represent what you will pay monthly for the yearlong membership.

8) Val rented a bicycle when she was on vacation 8) Val rented a bicycle when she was on vacation. She paid a flat rental fee of $55.00 plus $8.50 each day. The total cost was $123. Write an equation you can use to find the number of days she rented the bicycle.

9) A restaurant sells a coffee refill mug for $6. 75 9) A restaurant sells a coffee refill mug for $6.75. Each refill costs $1.25. Last month Keith spent $31.75 on a mug and refills. Write an equation you can use to find the number of refills that Keith bought.

10) A gym holds one 60-minute exercise class on Saturdays and several 45-minute classes during the week. Last week all of the classes lasted a total of 285 minutes. Write an equation you can use to find the number of weekday classes.

11) There are 172 South American animals in the Springdale Zoo 11) There are 172 South American animals in the Springdale Zoo. That is 45 more than half the number of African animals in the zoo. Write an equation you could use to find n, the number of African animals in the zoo.

12) A school bought $548 in basketball equipment and uniforms costing $29.50 each. The total cost was $2,023. Write an equation you can use to find the number of uniforms the school purchased.

13) Heather has $500 in her savings account 13) Heather has $500 in her savings account. She withdraws $20 per week for gas. Write an equation Heather can use to see how many weeks it will take for her to have a balance of $220.

Review When we write equations, the unknown value is represented as a _______________.