Beginning Programming

Slides:



Advertisements
Similar presentations
Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Advertisements

Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.
THE FOOD BUDGET. Important Vocabulary Budget: A plan for managing money. Staples: Basic food items that are used on a regular basis. Food Assistance Program:
EGGS WATER SUGAR CHEESE FLOUR.
Step 1: Have all ingredients and measuring cups ready. Step 2: Use bread molds or any mold you choose. Step 3: Have a separate measuring cup for liquids.
Focus: How to use rounding to estimate products. Review Rules of ROUNDING: Round each number to the place value that is underlined: ,098.
Math Rates.
Smart Food Purchasing. What should you consider when buying food? How much you need How much you will use before it goes “bad” (perishables) How much.
REMY’S RESTAURANT. [u:] juice, soup, blue [i:] eat, meat, tea [e] bread, breakfast [о] coffee, porridge [ai] ice, ice-cream [i] milk, fish, chips, drink,pizza.
Stretching your food dollar! BUDGETING. How can you make your money go further? Stretching your food dollar can mean using GOOD STRATEGIES at home and.
The unit rate is the rate for one unit of a given quantity.
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.
Warm Up Write the following amounts of money Write the following amounts of money Two dollars and thirty five cents Two dollars and thirty five cents $3.25.
How to Grocery Shop Aaina Gupta and Zariah McCorkle.
Copyright 2014 © W. Seth Hunter ConsumerMath.org L5.1 Unit Prices Planning healthy meals within a budget can save a lot of money. How to compare prices.
Department of Economics Factors That Determine The Cost of Food Chad Hart ISU Extension ANR Lunch and Learn Bioeconomy Community.
HOW ARE MEALS CREATED CREATING A BALACED BREAKFAST THIS BREAKFAST IS GREAT FOR BOTH YOUNG AND OLD THIS BREAKFAST IS GREAT FOR BOTH YOUNG AND OLD A YOUNG.
1 There are no apples. There aren’t any apples. There is an apple. There is one apple. There are a few apples. There are some apples. There are many apples.
Do the vocab on the assignment in google classroom.
For the special occasion, I have came up with three products that will be sold on the" Wizard of Oz", they are: Polaroid photos, popcorn& comic books.
AS Business Unit 2 Income Elasticity (YED). Lesson Objectives To be able to be able to discuss the effect on business of income changes To be able to.
Greg’s grocery budget. On Sunday, Greg has to but all the groceries and toiletries he needs for the whole week Joey wants to buy his supplies at Foodie.
= = 2.03 O Kitchen Math and Measuring
Troop 130 Menu Planning On A Budget
The Real Cost When you save to make a big purchase, be sure to consider the sales tax you will have to pay. Have you ever paid sales tax?
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
Food Wholesaling and Retailing
To measure quantities of LIQUIDS in the U. S
Shopping on a Budget Just FACS.
I Need Food.
P2 Dictation 3.
Laws of Demand.
Teens 2 lesson four shopping wisely presentation slides 04/09.
Demand Lesson 3 Section 5.
Buying Motives & Comparison Shopping
Food Safety Quiz.
Strawberries 2 pints for $3.00 How much for 1 pint?
A Refreshing Rise in Revenues
Ratio & Unit Rate Pre-Algebra.
Rates Pg
AS Economics and Business The economic cycle (and YED) Unit 2B
= =.
This Little Piggy Went to Market
Choose My Plate and Dietary Guidelines
= = Sara Jane Strecker, FACS Educator ©2002 Learning Zone Express.
1. Consumer Income Consumer Income – The amount of money a consumer has can affect their willingness to purchase certain items. Examples: Normal good.
Unit 2: Buying Food.
Food & Drink Сафина Роза Сибагатовна учитель английского языка Бу «колледж-интерна т циодс» г. Ханты-мансийск.
Food(食物) Random Slide Show Menu
Food Random Slide Show Menu
Choose My Plate and Dietary Guidelines
Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items
Unit 6. Day 13..
Introducing Paper Towels:
Count and Noncount Nouns
Market research.
Compare and Scale Review
SEM Acquire Foundational Knowledge Of Marketing Information Management To Understand Its Nature & Scope.
Warm Up The following student made mistakes with the following problem: 6
Cost of Attendance Resident Non Resident $ 75,423 $ 105,746.
Factors & Multiples Ratios Rational Numbers
CARD 1: I Meals away from home (e.g. in restaurant) Meat/chicken/other poultry Bread (e.g. roti, paratha, naan)
2 Equations, Inequalities, and Applications.
Emma wants to cook dinner for her mum. It is her birthday today
CARD 1: I Meals away from home (e.g. in restaurant) Meat/chicken/other poultry Bread (e.g. roti, paratha, naan)
UNIT 11 SALES PROMOTION Copyright  2010 Qinghua University Press
Some ,any or no article.
Create a Pre-Saved Meal
Chapter 4 Demand.
Presentation transcript:

Beginning Programming Language is important

I need you to pick up the following: I need 5 jars of peanut butter. Go to Oakley’s Fruit Stand and purchase corn. Please go to Food Lion and find two 4.6 oz tubs of Smart Balance Butter.  Travel to Acme, and pick up a gallon of milk; if they have eggs, buy 6. Go to Wright’s Market and buy 4 pumpkins; if they have gourds, please get them, if not purchase the largest ones they have.

I need you to pick up the following: We need bread! If Rise Up coffee is open, purchase 5 lbs of ground coffee. If they have more than 3 lbs of decaffeinated coffee, buy 3 lbs of decaf and 2 lb of regular coffee. If they have 2 lbs or less of decaf, buy what they have and purchase the difference between the 5 lbs and the amount of decaf purchased of regular coffee. If Rise up is closed, go to Dunkin Donuts and purchase coffee. Go to Dollar General and buy a pack of 100 Bounty napkins, spend no more than $3.47. Go to Sam’s Club and buy 2 gallons of Store Brand Mayonnaise. If they have free pizza samples, bring what you can. Do exactly what #8 is doing, but travel to Wal-Mart instead.

I need you to pick up the following: Count how many people are in our classroom and purchase enough paper plates for each person to have 3 [in case we may need seconds or have an accident and drop one]. Find as many coupons as you can for Florida's Natural Orange Juice. Find a store that is having a sale on this brand of orange juice. Use the coupons as directed to buy no more than 5 gallons of orange juice.

Let’s see what you drew? Would you have picked up the same?

Did you hear about the computer programmer who was stuck in the shower? He followed the directions on the back of the shampoo bottle!

Does a computer understand what people “say”? Not the same way that a person does. Programs run off of ‘Instructions’ – a specific set of things that they already know what to do. I could not demand that Grace demonstrate how to ‘dab’ if she does not already know what that is. But we could give her specific instructions on how to do this.

The Need for Programming Languages Ambiguity in our language English / Spanish / German Cultural references Regional dialect Slang ‘inside jokes’