Jeopardy Chapter 9 Chapter 10 Chapter 11 Chapter 12 Q $100 Q $100 Final Jeopardy
$100 Question from H1 (Free Item) Write as a fraction in simplest form: 1.6
$100 Answer from H1
$200 Question from H1 What is the LCD between
$200 Answer from H1 16
$300 Question from H1 (Free Item) add and
$300 Answer from H1
$400 Question from H1 Divide by
$400 Answer from H1
$500 Question from H1 You are using string for a project. You Have one piece that is 3/8 yd long. You Only need to use 2/3 of it. How much Do you use?
$500 Answer from H1 yard
$100 Question from H2 What is the perimeter of this shape? 9ft 12 ft
$100 Answer from H2 36 ft
$200 Question from H2 What is the Area of this shape? 7ft 6ft 7ft 10ft
$200 Answer from H2 35 sq ft
$300 Question from H2 The base of a parallelogram is 10 in. The height is 2 in. more than the base. Find the area.
$300 Answer from H2 120 square inches
$400 Question from H2 (Free Item) The Shanghai World Finance Centre is 1,614 in. tall. How tall is it in ft?
$400 Answer from H2 134.5 feet
$500 Question from H2 3 ft 8 in + 1 ft 7 in __________
$500 Answer from H2 5 ft 3 in.
$100 Question from H3 Calculate the Surface Area 4 5 6
$100 Answer from H3 148 square units
$200 Question from H3 (Free Item) Calculate the Surface Area 1.5 ft 4 ft 2.5 ft
$200 Answer from H3 39.5 square feet
$300 Question from H3 Mr. Hester made 8 gallons of chili. How many 1 quart containers can be filled with Mr. Cliff’s chili?
$300 Answer from H3 32 1-quart containers
$400 Question from H3 6 lb 8 oz +3 lb 9 oz
$400 Answer from H3 10 lb 1 oz
$500 Question from H3 (Free Item) 333,929 L = _____ mL
$500 Answer from H3 333,929,000 mL
$100 Question from H4 Find the unit rate of 72 feet in 6 seconds
$100 Answer from H4 12 feet per second
$200 Question from H4 Find 66 2/3 % of 93
$200 Answer from H4 62
$300 Question from H4 (Free Item) Using the scale of 2 in. = 7 ft, if a Drawing is 12 inches, what is the Length in real life?
$300 Answer from H4 42 feet
$400 Question from H4 12 : 48 = 16 to 64 True or False?
$400 Answer from H4 True
$500 Question from H4 (Free Item) What is the Best Buy? 5 lb for $3.81 7 lb for $4.72 3 lb for $1.99 9 lb for $7.32
$500 Answer from H4 3 lb for $1.99
$100 Question from H5 Find -5 - -28
$100 Answer from H5 23
$200 Question from H5 What inverse operation must be used To get the variable alone in the Expression x ÷ 23
$200 Answer from H5 Multiply by 23
$300 Question from H5 Arrange in order from least To greatest - 8, +2, 0, -4, -2, 3, -1
$300 Answer from H5 - 8, -4, -2, -1, 0, +2, 3
$400 Question from H5 (free item) Solve: 3x + 18 = 92
$400 Answer from H5 x =24
$500 Question from H5 (Free Item) Graph the following equation: Y = x + 5
$500 Answer from H5 (1,6) (2,7) (3,8) ….etc.
Final Jeopardy (Free Item) Solve the following equation: 8x – 12 = 5x + 29
Final Jeopardy Answer